Siemens udostępnił platformę druku 3D dla wsparcia walki z koronawirusem
Siemens udostępnił platformę Additive Manufacturing Network (AMN), aby umożliwić sprawne projektowanie i wydruk 3D komponentów medycznych, potrzebnych personelowi szpitali do walki z pandemią COVID-19. W ramach AMN projektanci, inżynierowie i usługodawcy z całego świata specjalizujący się w druku 3D zaoferują swoją wiedzę wszystkim zainteresowanym placówkom medycznym.
Reagując na aktualne potrzeby związane z pandemią COVID-19, Siemens udostępnił swój portal Additive Manufacturing Network (AMN) oraz firmowe drukarki 3D, aby przyspieszyć projektowanie i produkcję komponentów medycznych. Od teraz lekarze, szpitale i instytucje potrzebujące urządzeń medycznych, a także projektanci i usługodawcy posiadający certyfikaty do druku 3D komponentów medycznych mają wspólne miejsce, gdzie mogą realizować zamówienia na wydruki 3D.
AMN łączy projektantów i dostawców wydruków 3D z chętnymi na zamówienie takich usług, aby umożliwić szybszą i mniej skomplikowaną produkcję sprzętu oraz części zamiennych do maszyn takich jak np. respiratory. Platforma AMN Siemensa jest dostępna na całym świecie – także w Polsce - i obejmuje cały łańcuch produkcji: od projektowania i symulacji działania, poprzez sprawdzenie prototypu, aż po proces drukowania.
– W obliczu zachwiania łańcucha dostaw sprzętu medycznego oraz konieczności adaptacji niestandardowych rozwiązań do wsparcia personelu medycznego istotny jest jak najszybszy proces projektowania, prototypowania, testów oraz produkcji. Doskonałe zastosowanie znajduje tu technologia przyrostowa (czyli druk 3D), którą można wykorzystać m.in. do produkcji elementów przyłbic ochronnych czy zaworów respiratorów – mówi Sebastian Lemieszek, Digital Maturity Assessor, który w Siemens Polska zajmuje się technologiami związanymi z digitalizacją.
Projektanci i inżynierowie Siemensa wspierają realizację projektów i zamówień zgłoszonych przez AMN, m.in. pomagając w konwersji projektów na pliki do druku. Potrzebne komponenty można następnie wydrukować za pomocą certyfikowanych medycznie drukarek 3D należących do firm partnerskich platformy. Drukarki 3D Siemensa są również dostępne w bazie* i w razie potrzeby mogą być używane do lokalnego drukowania komponentów oraz części zamiennych do urządzeń medycznych.
Także dostawcy usług drukowania 3D w Polsce mogą w łatwy sposób dołączyć do platformy AMN, rejestrując się na stronie.
– Gorąco zachęcamy polskich wykonawców specjalizujących się w druku 3D oraz szpitale do zarejestrowania się w bazie. Tą inicjatywą chcemy umożliwić placówkom medycznym uzyskanie szybszej odpowiedzi na ich potrzeby – podkreśla Mariusz Zabielski, CEO w Siemens Digital Industries Software.
source: Siemens