Sprzedaż w Danfoss powyżej 10 mld euro przy najwyższym poziomie inwestycji w historii
Materiał prasowy (Danfoss Poland Sp. z o.o.) print
Danfoss kontynuuje swoją transformację napędzaną przechodzeniem systemów energetycznych na energię odnawialną oraz zapotrzebowaniem na znacznie wyższy poziom produktywności energetycznej urządzeń oraz infrastruktury. Przeprowadzając śmiałe inwestycje, Danfoss koncentruje się na tworzeniu długoterminowej wartości doświadczając przy tym bezprecedensowych szans na jej wzrost.
Bardzo dobre wyniki Danfoss w 2022 roku wskazują na ogromny potencjał wzrostowy produktów i rozwiązań, które przyczyniają się do realizacji globalnych i regionalnych celów klimatycznych.
Sprzedaż wzrosła o 36% w porównaniu do 2021 roku. Wzrost organiczny zwiększył się o 15%, przy marży EBITA na poziomie 11,9% w 2022 roku. To wszystko w połączeniu z solidnymi wolnymi przepływami pieniężnymi z działalności operacyjnej przed fuzjami i przejęciami w wysokości 465 mln euro, co stanowi wzrost o 16% w porównaniu z rokiem 2021. Przy utrzymaniu wysokiego poziomu strategicznych inwestycji w innowacje, moce produkcyjne, transformację cyfrową oraz regionalne inicjatywy rozwojowe, EBITA wzrósł o 26% do poziomu 1,224 mld euro w porównaniu z 2021 r. Czynniki takie jak opuszczenie rynku rosyjskiego czy utworzenie Semikron Danfoss wpłynęły na zyski. Napędzane były one jednak wyższymi przychodami i ciągłą kontrolą zaopatrzenia, wydajności fabryk oraz cen.
– Danfoss znajduje się w najlepszej pozycji w historii do osiągania wzrostu we wszystkich regionach. Nasza sprzedaż rozłożona jest niemal równomiernie w obu Amerykach, Europie i Azji, przy czym we wszystkich regionach dostrzegamy znaczące szanse. Przykładem tej sytuacji może być kolejne zwiększenie poziomu sprzedaży w Ameryce Północnej w tym roku. Osiągając rekordowy poziom inwestycji w moce produkcyjne, regionalizację i rozwiązania cyfrowe, mierzymy w dalsze ulepszanie poziomu naszych usług dla klientów na całym świecie – powiedział Kim Fausing, prezes i CEO Danfoss.
W kwietniu 2022 roku rozpoczęto realizację strategii zrównoważonego wzrostu Danfoss Core & Clear 2025, której celem jest zapewnienie dalszych inwestycji w umocnienie trzech segmentów działalności biznesowej Danfoss oraz utrzymanie wysokiego poziomu wiedzy eksperckiej, zrównoważonych innowacji oraz wiodących pozycji na rynku.
– Zwiększając wydatki na innowacje o 39% po raz kolejny potwierdzamy nasze dążenia do oferowania klientom najlepszych technologii i rozwiązań. Kontynuujemy inwestycje w technologie dla zrównoważonych centrów danych, intensywnie rozwijający się rynek pomp ciepła oraz rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną, pojazdy autonomiczne, elektryfikację urządzeń i morskich jednostek pływających, sprzęt mobilny, technologię P2X oraz magazyny energii. Prawdziwym punktem kulminacyjnym było jednak utworzenie Semikron Danfoss, a tym samym uzyskanie wiodącej pozycji w obszarach energoelektroniki i elektryfikacji – powiedział Kim Fausing.
Danfoss czyni wszelkie wysiłki w kierunku uniezależnienia swojego wzrostu od emisji CO2 wykorzystując technologie zwiększające efektywność energetyczną oraz integrację sektorów, łączące różne rodzaje nośników energii, oraz elektryfikację. Przygotowując się do przejęć, Danfoss obniżył emisje z poziomu 1 i 2 o 7% osiągając wzrost organiczny na poziomie 15%. W tym samym czasie firma podejmuje ważne kroki w kierunku promocji różnorodności i integracji przy pomocy międzynarodowych grup pracowniczych.
– Osiągamy tak dobre wyniki dzięki zaangażowaniu naszych różnorodnych zespołów na całym świecie. Podejmujemy ważne kroki w kierunku realizacji założeń związanych z różnorodnością i integracją. Obserwowanie coraz większego zaangażowania w te kwestie w całej organizacji to niesamowita przyjemność. W roku 2022 musieliśmy stawić czoła wielu wyzwaniom. Jestem dumny z faktu, że we współpracy z naszymi klientami i partnerami udało nam się rozwiązać te kwestie w najlepszy z możliwych sposobów. To ludzie tworzą wyniki. W naszej organizacji pracuje już prawie 42 tysiące osób. Chciałbym podziękować im wszystkim za wyniki, jakie udało nam się osiągnąć. Razem tworzymy lepszą przyszłość – dodał Kim Fausing.
Prognoza na rok 2023
Danfoss nadal ma ambicje na zwiększenie lub utrzymanie swojego udziału w rynku. Oczekuje się, że sprzedaż będzie oscylowała w okolicach 10,4-11,9 mld euro za cały rok. Marżę EBITA szacuje się na 11,5-13,0%. Uwzględnia to kontynuację integracji już nabytych biznesów oraz inwestycji w rozwój nowych produktów i rozwiązań. Wzrost i poziom zyskowności zależy od przerw w globalnym łańcuchu dostaw, wojny na Ukrainie, inflacji, pandemii oraz ogólnego tempa wzrostu gospodarki na świecie.
Wraz ze swoimi klientami Danfoss posiada ogromny potencjał do tego, aby przyczynić się do osiągnięcia globalnych i regionalnych celów klimatycznych poprzez stosowanie technologii i rozwiązań, które wprowadzamy na rynek. Danfoss kontynuuje działania w kierunku dekarbonizacji swojej działalności biznesowej na świecie do 2030 roku, co stanowi część składową naszej trzystopniowej inicjatywy obejmującej dekarbonizację, gospodarkę cyrkulacyjną oraz różnorodność i integrację. Będziemy kontynuowali inwestycje w zrównoważony rozwój, zmniejszali nasz ślad klimatyczny oraz realizowali ambicje związane z celami ESG.
Najważniejsze liczby 2022 roku
- Wzrost sprzedaży o 36% do poziomu 10,256 mld euro (2021: 7,539 mld) przyczyniający się do znacznego wzrostu organicznego w wysokości 15%.
- Inwestycje w innowacje (prace badawczo-rozwojowe) zwiększono o 39% do 457 milionów (2021: 328 mln), co odpowiada 4,5% sprzedaży (2021: 4,4%).
- Inwestycje (CAPEX) z wyłączeniem fuzji i przejęć wzrosły o 44% do poziomu 531 mln euro (2021: 368 mln).
- Zysk operacyjny (EBITA) wzrósł o 26% do poziomu 1,224 mld (2021: 969 mln), co dało solidną marżę EBITA rzędu 11,9% (2021: 12,8%).
- Operacyjny przepływ gotówki po odliczeniu podatków i odsetek (przed fuzjami i przejęciami) wzrósł o 16% osiągając poziom 465 milionów euro (2021: 401 mln).
- Zysk netto wyniósł 683 mln euro - wzrost o 8% (2021: 631 mln).
- Emisje z poziomów 1 i 2 zmniejszyły się o 7% (2021: 3%), dzięki działaniom ukierunkowanym na przejęcie biznesu hydraulicznego w 2021 roku.
- Częstotliwość wypadków powodujących przerwy w pracy (LTIF) osiągnęła najniższy poziom w historii - 1,6 (2021: 1,7).
- 41 928 pracowników (2021: 40 043).
- 21% kobiet na stanowiskach kierowniczych (2021: 20%).
source: Danfoss