System automatyki budynkowej ABB w jednej z najnowocześniejszych fabryk książek
Materiał prasowy print
W Szczecinie znajduje się jeden z najnowocześniejszych w Europie Środkowo-Wschodniej zakładów produkujących książki. Booksfactory to ciekawy przykład, pokazujący jak pod jednym dachem można połączyć wydajną produkcję z energooszczędnymi instalacjami automatyki budynkowej.
Na początku 2017 roku drukarnia przeniosła się do nowej siedziby. Na 5 tys. m kw. firma Print Group, właściciel Booksfactory, umieściła część biurową oraz halę, w której za pomocą cyfrowych maszyn drukarskich produkowanych jest blisko 100 tytułów książkowych dziennie, głównie na potrzeby zagranicznych wydawców z Europy Zachodniej. W budynku zainstalowano m.in. sensory monitorujące ruch, temperaturę powietrza i zużycie energii w pomieszczeniach. Wszystkie najważniejsze instalacje i systemy – ogrzewania, klimatyzacji, oświetlenia, żaluzji czy wentylacji – są zautomatyzowane, co przekształciło Booksfactory w inteligentny budynek. Udało się w ten sposób obniżyć zużycie energii i koszty eksploatacji obiektu.
Za projekt inwestycji i zintegrowanie kompletnego rozwiązania odpowiedzialna była firma INLOGIC, która do realizacji wybrała system automatyki budynkowej wraz z pakietem osprzętu i produktów elektryfikacji budynku firmy ABB. Dzięki integracji najważniejszych instalacji, wiele ich funkcji realizowanych jest automatycznie, np. regulacja temperatury w pomieszczeniach, czy sterowanie oświetleniem w zależności od obecności pracowników w danym miejscu. To zwiększa zarówno efektywność infrastruktury, jak i komfort pracy. Sterowanie poszczególnymi instalacjami jest możliwe za pomocą tabletu lub smartfona. Każdy z pracowników może także indywidualnie dopasować temperaturę i oświetlenie w swoim miejscu pracy.
– Cały budynek został podzielony na strefy grzewcze, więc użytkownicy mogą wybrać temperaturę w swojej strefie lub pozwolić, aby system ustawił ją automatycznie. Dodatkowo, po skończonej pracy, na tablecie lub smartfonie można sprawdzić stan otwarcia okien, wyłączyć zdalnie oświetlenie, klimatyzację czy ogrzewanie – mówi Magdalena Bretes z firmy INLOGIC, wykonawcy projektu, który od 20 lat projektuje i instaluje inteligentne systemy budynkowe oparte na światowym standardzie KNX.
System automatyki budynku w Booksfactory wybiera moc ogrzewania lub klimatyzacji w zależności od zewnętrznej temperatury, zbierając dane z rozmieszczonych w środku obiektu sensorów, wyposażonych w termostaty i czujniki obecności. Przykładowo, gdy w pomieszczeniu zostanie otwarte okno, system automatycznie wyłączy klimatyzację. Temperatura obniży się za to podczas nieobecności pracowników lub po uzbrojeniu alarmu i wyłączeniu wszystkich obwodów świetlnych. Funkcje można dowolnie zmieniać, a także dopasowywać według indywidualnych potrzeb inwestora.
O bezpieczeństwo pracowników dba alarm z kontrolą dostępu oraz system monitorujący kto wszedł, a kto wyszedł z budynku.
– Jest to przydatna funkcja w przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych, szczególnie w branży poligraficznej. Może okazać się niezbędna, gdy pojawi się zagrożenie i konieczność ewakuacji – mówi Łukasz Będziński z biznesu niskich napięć ABB w Polsce. – W Booksfactory stworzono kompletne, zintegrowane rozwiązanie. To świetny przykład inteligentnego budynku, który sprawia, że zarówno praca na linii produkcyjnej, jak i w biurze, stają się wydajniejsze, bardziej komfortowe i ekologiczne.
source: ABB