Technologie i ludzie na nowej ścieżce zawodowej
Urszula Chojnacka print
Zmiany w sposobach i systemach pracy od wieków mają dwa motory napędowe: ludzi i technologie. Dziś zależność modeli pracy od tych ostatnich jest większa niż kiedykolwiek wcześniej, a tempo zmian zawrotne. Firma Citrix, we współpracy z ekspertami Oxford Analytica i Coleman Parkes, postanowiła podjąć wyzwanie prognozowania zawodowego związku człowieka z technologią w skali Anno Domini 2035.
Wyniki badania nie pozostawiają wątpliwości – w najbliższych latach będzie rządziła sztuczna inteligencja. Blisko 3/4 pracowników na różnych szczeblach uważa, że zapewni ona wyższe przychody niż praca człowieka, a 90% managerów ocenia, że inwestycje w rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji będą w największym stopniu napędzały rozwój firmy. 63% ankietowanych uznało jednocześnie, że ta technologia może wyrównać szanse między dużymi i mniejszymi graczami, dając tym ostatnim znacznie lepsze możliwości rozwoju.
91% specjalistów ocenia, że do 2035 r., na którym skupia się badanie ich firma wyda więcej na technologię i sztuczną inteligencję niż na pracowników, zaś 90% liderów biznesu uważa, że inwestycje w technologię AI będą największym motorem wzrostu ich organizacji. 2028 to rok, który profesjonaliści (w raporcie określono w ten sposób zbiorczo liderów biznesu i pracowników) wyznaczyli jako punkt krytyczny, w którym technologia i sztuczna inteligencja zaczną generować większe przychody dla ich organizacji niż ludzie.
Badanie Work 2035 przyniosło wiele zaskakujących wniosków. Dziś informację, że pracodawca chce nam wszczepić chip potraktowalibyśmy dziś jako żart albo zamach na naszą prywatność i niezależność. Tymczasem w nie tak znowu odległej przyszłości taka praktyka może wejść w życie. Wszczepione urządzenia mogą poprawić wydajność pracowników – tak stwierdziło w badaniu Work 2035 77% liderów biznesu. Wśród samych pracowników ten odsetek stanowi 43%. Dodatkowo 57% pracowników byłoby gotowych pozwolić na wszczepienie im chipów czy czujników pod skórę, o ile byliby pewni, że jest to bezpieczne, a ponadto przyniesie rzeczywiście wymierne efekty w postaci poprawy wydajności, jak również wyższych zarobków. Jednocześnie 66% pracowników i 54% liderów biznesu uważa, żepracownicy z chipami będą uprzywilejowani na rynku pracy, co oznacza niższe notowania pozostałych.
Więcej w nr 12/2020 miesięcznika AUTOMATYKA
source: Automatyka 12/2020
Keywords
automatyka, cyfryzacja, Przemysł 4.0, sztuczna inteligencja, Work 2035