Universal Robots wzmacnia działania na rynku Europy Środkowo-Wschodniej
Katarzyna Jakubek (AutomatykaOnline.pl) print
Pod koniec lutego w Warszawie odbyło się spotkanie prasowe ze Slavojem Musilkiem, regionalnym dyrektorem sprzedaży na region Europy Środokowo-Wschodnią, w czasie którego rozmawialiśmy o przyszłości robotyzacji i intensyfikacji działań Universal Robots w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Duński producent lekkich robotów współpracujących w 2016 roku zapowiedział zwiększenie swojej obecności w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W ramach zaplanowanych na obecny rok działań, jest otwarcie nowego biura w Pradze, które będzie główną siedzibą firmy w regionie oraz budowanie zespołu odpowiedzialnego za obsługę właśnie tej części Europy. Równie istotnym elementem dla Universal Robots jest rozwój kanału partnerskiego, tak aby zapewnić dotarcie do firm z różnych sektorów produkcji.
– Roboty Universal Robots dzięki swojej elastyczności i łatwości instalacji oraz krótkiemu czasowi zwrotu z inwestycji są dostępne dla firm produkcyjnych każdej wielkości. Rozbudowujemy naszą sieć partnerów tak, aby skutecznie dostarczać rozwiązania automatyzujące produkcję do firm niezależnie od ich wielkości i branży – mówi Slavoj Musilek.
Region Europy Środkowo-Wschodniej wciąż nienasycony
Według ostatniego raportu „Collaborative Robotics: State of the Market/State of the Art. (czerwiec 2015), między 2015 a 2020 zwiększy się wartość rynku robotów współpracujących z 95 mln USD do ponad 1 mld USD. Robotyzacja w najbliższych latach stanie się ogólnodostępna także dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Według ostatniego raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki rynek w naszym regionie jest jeszcze daleko od poziomu naszych zachodnich sąsiadów (Niemcy 292 roboty na 10 000 pracowników). W Polsce na tą samą liczbę pracowników przypadają 22 roboty przemysłowe. W porównaniu ze Słowacją (88 robotów), Czechami (82 roboty), Węgrami (49 robotów), polski rynek ma obecnie bardzo duży potencjał rozwoju. Duża konkurencja i wymagania rynku w szczególności dotyczące zwiększenia wydajności oraz jakości stale rosną. Wykorzystanie nowoczesnych technologii w postaci automatyzacji i robotyzacji produkcji zwiększy szanse przedsiębiorstw na zmieniające się zapotrzebowania rynkowe.
Universal Robots z rekordowymi wynikami
Wiosną 2015 roku spore poruszenie wywołało nabycie przez amerykańską firmę Teradyne za przeszło 285 milionów USD wszystkich akcji zarejestrowanej w Odense firmy Universal Robots.
Osiągnięte przez Universal Robots w 2015 roku przychody w wysokości 418 milionów DKK stanowią wzrost o 91% w porównaniu z rokiem 2014 i o 223% w stosunku do roku 2013. Oznacza to, że producent robotów jednocześnie zwiększył przychody i zmniejszył koszt wytwarzania każdego robota – czyli działał w 2015 roku jeszcze sprawniej, osiągając wskaźnik wzrostu zysków większy niż wzrostu przychodów.
source: AutomatykaOnline.pl