Utrzymanie ruchu po raz trzeci
Katarzyna Jakubek (AutomatykaOnline.pl) print
W dniach 17–18 maja w Borkowie odbyła się trzecia edycja konferencji organizowanej przez firmę GT Automation. Spotkanie pod hasłem „Automatyka i bezpieczeństwo w służbie utrzymania ruchu – predykcyjne zapobieganie awariom” skierowane było przede wszystkim do pracowników i kierowników utrzymania ruchu, automatyków oraz kadry zarządzającej.
W czasie dwudniowego spotkania zaproszeni goście mieli możliwość zarówno wysłuchania prezentacji firmowych, jak i wzięcia udziału w warsztatach tematycznych. Dodatkowo ożywione dyskusje prowadzone były na stoiskach wystawienniczych.
Pierwszą prezentację na temat firmy i oferty poprowadził właściciel GT Automation i główny organizator Krzysztof Reczko. Firma GT Automation funkcjonuje na rynku od kilku, skupiając się na działalności handlowej i integratorskiej oraz współpracy z największymi producentami automatyki przemysłowej.
Następnie prelekcję wygłosił Paweł Strączyński z Politechniki Świętokrzyskiej, który na przykładzie współpracy z firmą Sorter przedstawił wykorzystanie technologii z zakresu Przemysłu 4.0 w systemie monitorowania zrobotyzowanych procesów sortowniczych.
Marcin Dmochowski z firmy Jumo w prezentacji „Wyższy poziom bezpieczeństwa instalacji przemysłowych – urządzenia JUMO z certyfikatem SIL” zaprezentował ofertę firmy, skupiając się przede wszystkim na nowych oznaczeniach urządzeń z certyfikatem bezpieczeństwa SIL. Przedstawił również JUMO Safety M STB/STW – produkt, który jednocześnie pełni funkcję ogranicznika temperatury bezpieczeństwa i monitora temperatury bezpieczeństwa.
Tematem prelekcji Łukasza Matuszewskiego z firmy Kubler był szybki i właściwy dobór komponentów i ich zamienników. Prezentacja przyniosła odpowiedź na wiele istotnych pytań: Jak zdiagnozować uszkodzony odbiornik? Czy multimetr wystarczy do diagnozy? Dlaczego enkoder jest zepsuty? Jakie są najczęstsze przyczyny awarii?
Piotr Szopiński z ifm electronic skupił się na monitoringu drgań. Wymagania odnośnie monitorowania drgań reguluje norma ISO 10816. Monitorowanie pozwala na wczesne wykrycie uszkodzeń, jak również może służyć do predykcji kolejnych. Dzięki odpowiedniemu monitorowaniu drgań możemy również uniknąć przestojów produkcji oraz wydłużyć czas pracy urządzeń.
W drugim bloku znalazła się prezentacja Jarosława Krawczyka z firmy TheusLed dotycząca innowacyjnego oświetlenia LED ze sterowaniem. Prelegent przedstawił case study z zakresu instalacji opraw oświetleniowych produkowanych przez TheusLED w zakładzie OSM Włoszczowa. Pokazano w jaki sposób odpowiednio dobrane oświetlenie przyczyniło się do zmniejszenia poboru energii elektrycznej oraz znacząco poprawiło komfort pracy na zakładzie.
W kolejnej prezentacji Grzegorz Gałek przedstawił firmę Bitner oraz jej szeroką ofertę. Zakłady Kablowe BITNER to polski producent kabli i przewodów działający na rynku od 1996 r. Firma Bitner produkuje ponad 20 000 wyrobów katalogowych zebranych w kilkunastu grupach asortymentowych. Oferta skierowana jest do branży budowlanej, elektrycznej, energetycznej, automatyki przemysłowej, telekomunikacyjnej oraz informatycznej.
Szymon Gomułka z firmy Balluff w prezentacji skupił się na przedstawieniu firmy Balluff i jej ofercie czujników przemysłowych. Przedstawione zostały: czujnik BOS 21 M HPL, który służy do wykrywania obiektów, ma różne tryby detekcji i funkcję zliczania, a także czujnik BOS 21 ADCAP oraz czujnik koloru – True Collor Sensor.
Prezentację „Niezawodność i bezpieczeństwo w utrzymaniu ruchu dzięki zastosowaniu produktów Pepperl+Fuchs” wygłosił Piotr Simlat, który skupił się na ofercie firmy z zakresu czujników bezpieczeństwa. Przedstawił również system PGV do kontroli wózków AGV, który za pomocą naklejonej taśmy lub namalowanej na podłodze linii prowadzi samojezdny wózek po zakładzie.
Łukasz Szmyd z firmy Norres w swoim wystąpieniu przedstawił ofertę firmy oraz pokazał na przykładach zastosowanie węży technicznych w poszczególnych branżach przemysłu.
Ostatnią prezentację pierwszego dnia konferencji poprowadził prezes firmy Turck Piotr Glinka oraz manager branżowy Witold Latocha. Najpierw przybliżono nowo zakupioną fińską firmę Turck Villant, zajmującą się softwarem oraz przedstawiono nową usługę Turck Cloud. W drugiej części prezentacji Witold Latocha skupił się na systemach RFID i predykcyjnym zapobieganiu awariom dzięki wykorzystaniu czujników wibracji.
W czasie drugiego dnia konferencji uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach. Witold Latocha z firmy Turck poprowadził pierwszy warsztat dotyczący wykorzystania w praktyce czujników wibracji. Zaprezentował przykładowe aplikacje i działanie czujnika wraz z wykorzystaniem baz danych.
Daniel Oszczęda z firmy Balluff przedstawił możliwości kamer inteligentnych BVS S.C. oraz realizację zadań kontroli wizyjnej z ich wykorzystaniem.
Bezpieczna prędkość i pozycja w praktyce były tematem warsztatu poprowadzonego przez Pawła Naglika oraz Łukasza Matuszewskiego z firmy Kubler.
Ostatni warsztat zatytułowany „Od monitorowania drgań do Przemysłu 4.0” poprowadził Robert Stachura oraz Piotr Szopiński z firmy ifm electronic. W trakcie tego warsztatu skupiono się na szczegółowym omówieniu zastosowania czujników wibracji.
Trzecia edycja konferencji organizowanej przez GT Automation zakończyła się dużym sukcesem. W ciągu dwóch dni uczestnicy mieli możliwość poznania nowych rozwiązań podążających za trendem Przemysłu 4.0 oraz przeprowadzenia ciekawych dyskusji.
source: AutomatykaOnline.pl