Wiedza, która pomaga zwiększać efektywność energetyczną
Materiał prasowy (Bosch Rexroth Sp. z o.o. ) print
Zmiany klimatyczne należą do największych wyzwań naszych czasów. Inteligentne koncepcje zrównoważonego zarządzania zapewniają firmom rentowność i konkurencyjność na przyszłość. Jednocześnie wielu fabrykom brakuje wykwalifikowanych pracowników, którzy potrafiliby obsługiwać zainstalowane już cyfrowe narzędzia produkcyjne, mierzyć zużycie energii i optymalizować je na podstawie danych. Właśnie tutaj może przydać się system szkoleniowy XITE Automax 100 firmy Bosch Rexroth. Pozwala on użytkownikom zdobyć ważne umiejętności praktyczne i wiedzę w zakresie połączonych maszyn i stanowisk. Systematyczne zbieranie i ocena danych operacyjnych buduje podstawy dla optymalizowania efektywności energetycznej, a przez to zmniejszania emisji CO2 powiązanej z produkcją.
Jak wynika z danych stowarzyszenia branżowego Bitkom, 3/4 wszystkich maszyn zainstalowanych w Niemczech nie jest jeszcze podłączone do sieci ani wyposażone w inteligentne technologie. Ma to pewną kluczową konsekwencję: użytkownicy maszyn nie wiedzą, jak dużo energii pochłaniają poszczególne procesy, nie mają więc punktów wyjścia do optymalizacji efektywności energetycznej. Właśnie tego wymaga jednak od swoich fabryk i dostawców coraz więcej producentów z branży motoryzacyjnej i sektora artykułów konsumpcyjnych. Najprostszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem byłoby wyposażenie wszystkich maszyn w odpowiednie czujniki, ich połączenie i systematyczna analiza gromadzonych danych.
Nowy system szkoleniowy XITE Automax 100 firmy Bosch Rexroth zapewnia niezbędną wiedzę na ten temat. Rozwiązanie opiera się na aktualnych seriach komponentów systemów automatyzacji i zmieści się na każdym stole warsztatowym jako „miniaturowa fabryka do nauki”. System wyposażono w liczne narzędzia, które pojawiły się w fabrykach firmy Bosch Rexroth wraz z wprowadzeniem koncepcji Przemysł 4.0 i projektów zwiększających efektywność energetyczną.
Wystarczy nawet podstawowy sprzęt, aby instruktorzy i nauczyciele mogli w praktyczny sposób uczyć ważnych umiejętności potrzebnych w połączonych środowiskach. Chodzi tu o instalowanie i uruchamianie czujników oraz technologii sieciowych, obsługę wyjść sygnałowych sterowników PLC, przesyłanie danych za pośrednictwem bramy IoT i interfejsu OPC UA oraz przetwarzanie informacji w bazach danych. W ramach różnych zagadnień szkoleniowych użytkownicy uczą się optymalizować procesy na podstawie analizy danych. System szkoleniowy wykorzystuje prawdziwe parametry maszyn do przetwarzania i analizowania danych w zintegrowanym sterowniku PLC, a przez to w realistyczny sposób symuluje codzienną pracę.
Wraz z systemem szkoleniowym XITE Automax 100 instytucje edukacyjne i firmy mogą zyskać niezbędną wiedzę w obszarze łączenia maszyn bez wysokich kosztów inwestycyjnych. To podstawowy warunek dla zrównoważonego zwiększania efektywności energetycznej w branży produkcyjnej, rozwiązanie w bardzo praktyczny sposób może przyczynić się więc do trwałego obniżenia emisji CO2.
Systemy szkoleniowe firmy Bosch Rexroth pozwalają zarówno początkującym, jak i zaawansowanym użytkownikom zdobyć praktyczną wiedzę w dziedzinie hydrauliki, techniki napędów i sterowników elektrycznych, mechatroniki oraz pneumatyki. Obejmują stacje robocze, komponenty zawarte w zestawach sprzętowych i książki z ćwiczeniami.
source: Bosch Rexroth