Większa efektywność dla energetyki wiatrowej
Materiał prasowy (Rittal Sp. z o.o.) print
Na międzynarodowych targach branżowych „WindEnergy Hamburg” (25-28.09.2018) firma Rittal przedstawi nowe możliwości ulepszenia procesów dla producentów i operatorów instalacji wiatrowych. Głównym punktem programu będzie prezentacja nowego systemu szaf pełnogabarytowych VX25, który znacznie upraszcza integrację elektroniki mocy i elektroniki sterującej oraz rozwiązań do przechowywania energii. Dzięki kompleksowej digitalizacji procesów w oparciu o wysokiej jakości dane 3D, inteligentnym narzędziom do konfiguracji i inżynierii oraz zastosowaniu klimatyzatorów IoT możliwe jest znaczne zwiększenie efektywności procesów.
W celu zwiększenia konkurencyjności działań na rynku producenci instalacji wiatrowych muszą inwestować w coraz bardziej efektywne rozwiązania pod względem kosztów i energii. Dlatego poszukuje się stale rozwiązań, które dzięki oszczędności czasu i pieniędzy, jak również efektywności energetycznej, zapewnią firmom wyraźną przewagę nad konkurencją. Nowe szanse i możliwości dla tej branży zostaną przedstawione przez Rittal oraz Eplan na targach WindEnergy w Hamburgu.
Jako przysłowiowy „silny wiatr w żagle” dla całej branży określić można nowy system szaf sterowniczych VX25 wprowadzony przez Rittal. To pierwsze na rynku rozwiązanie tego typu, które w całości zostało opracowane na podstawie wymogów większej wydajności w budowie aparatury sterowniczej i rozdzielczej oraz łańcuchów wartości w Przemyśle 4.0. System VX25 oferuje maksymalną jakość i ciągłość danych, mniejszą złożoność oraz oszczędność czasu, a także bezpieczeństwo montażu. Wysoki poziom innowacyjności rozwiązania Rittal potwierdza ponad 25. zgłoszonych praw ochronnych i patentów.
Wysoka jakość danych, szybkie projektowanie
W przypadku systemu VX25 wszystkie dane 3D dostępne są kompleksowo w maksymalnej jakości. Cyfrowy produkt wspiera projektantów aparatury sterowniczej i rozdzielczej we wszystkich procesach. Począwszy od projektu instalacji elektrycznej, poprzez konstrukcję mechaniczną, kalkulację, aż po samą produkcję – podczas tych i innych etapów wytwarzania urządzeń zapewniony jest stały dostęp do danych. Dzięki temu przed użytkownikiem otwierają się nowe drogi do kompleksowej cyfryzacji procesów zgodnie z zasadami Przemysłu 4.0. Dodatkowo w systemie VX 25 efektywność planowania i projektowania zapewniana jest przez łatwe pobieranie szczegółowych, zweryfikowanych danych CAD 3D, elastyczną transmisję danych we wszystkich popularnych systemach CAD (łącznie 70 formatów), inżynierię mechatroniczną za pomocą CAE/CAD, sporządzanie layoutu szafy sterowniczej za pośrednictwem Eplan Pro Panel oraz klasyfikację danych według eClass i ETIM.
Dodatkowo asystent zamiany list części na odpowiednie dla VX25 (https://bit.ly/2vvjPFR) oraz inteligentne narzędzie doboru i konfiguracji ułatwią producentom przejście z systemu szaf sterowniczych TS 8 na nowy system szaf pełnogabarytowych VX25. Oszczędność czasu zapewniają także inne konfiguratory oraz narzędzia doboru obudów małogabarytowych i kompaktowych, systemów ramienia nośnego, jak również akcesoriów. Ponadto dzięki możliwości dostawy w ciągu 24 godzin w całej Europie firma Rittal oferuje swoim odbiorcom niezwykłą elastyczność.
Solidne rozwiązania do zastosowań na lądzie i na morzu
Do ochrony elementów wrażliwych systemów sterowania umieszczanych wewnątrz elektrowni wiatrowych Rittal oferuje standaryzowane, ultra odporne obudowy sterownicze odpowiednie do zastosowań na dużych wysokościach. Obudowy te cechują się dużą grubością materiału, specjalnymi usztywnieniami i systemami zamykania, wzmocnionymi płytami montażowymi, a do ich lakierowania użyto lakierów antypoślizgowych.
Do zastosowań jako bezpieczne obudowy przetwornic częstotliwości, systemów sterowniczych i zabezpieczających w gondoli lub w wieży Rittal przedstawia modułowe rozwiązania na bazie nowego systemu szaf pełnogabarytowych VX25. System ten spełnia wysokie wymagania stabilności, odporności na wibracje oraz ochrony przed korozją. Jednocześnie dostępna seryjnie jako standard technologia szaf sterowniczych VX25 spełniająca normy IP 55, IK10, Nema 12 i z dopuszczeniem UL chroni elektronikę mocy. Ponadto Rittal oferuje rozwiązania Ri4Power – modułowy system do zgodnej z normami i bezpiecznej budowy rozdzielni niskiego napięcia według PN-EN 61439.
Smart Maintenance, Energy Storage i Edge
Nowe rozwiązanie wprowadzone przez Rittal – system szaf VX 25 umożliwia również zwiększenie efektywności w trakcie eksploatacji elektrowni wiatrowych dzięki zastosowaniu nowych, cyfrowych funkcji produktów. Klimatyzatory Blue e+ zostały wyposażone w nowe interfejsy komunikacyjne przeznaczone do zastosowań Przemysłu 4.0. Dzięki nim w przyszłości będzie możliwe wysyłanie parametrów i informacji o urządzeniach do systemów nadrzędnych. W ten sposób otwierają się nowe możliwości redukowania kosztów podczas pracy - takich jak: Asset Management, Condition Monitoring, a także Smart i Predictive Maintenance.
Inna korzyść, którą można uzyskać dzięki systemowi VX 25 to nawet do 75% niższe zużycie energii w porównaniu ze zwykłymi produktami. Za pomocą komponentów Rittal można budować również rozwiązania do magazynowania energii. Oferta atestowanych, standaryzowanych, wzajemnie dopasowanych i dostępnych na całym świecie komponentów obejmuje zakres od pojedynczych szaf aż po kompletne rozwiązanie kontenerowe. Integratorzy systemów oraz konstruktorzy urządzeń otrzymają dzięki temu rozwiązania w dziedzinie mechaniki, rozdziału mocy i klimatyzacji z jednego źródła, będą musieli tylko zintegrować swoje moduły baterii.
Rittal oferuje dodatkowo Edge Data Center z krótkimi czasami latencji i maksymalnym poziomem bezpieczeństwa obróbki tworzących się danych. Podstawę stanowią tutaj system szaf TS IT i klimatyzator IT LCU DX (Liquid Cooling Unit Direct Expansion) do fizycznej ochrony i chłodzenia serwerów.
O Rittal
Rittal Sp. z o.o. jest polskim oddziałem Rittal GmbH & Co. KG z siedzibą w Herborn w Hesji, wiodącego światowego dostawcy systemowy szaf sterowniczych, systemów rozdziału prądu, klimatyzacji, infrastruktury IT oraz oprogramowania i serwisu. Rozwiązania systemowe Rittal stosowane są we wszystkich dziedzinach przemysłu, w budownictwie maszyn i urządzeń oraz w branży informatyczno-komunikacyjnej (ICT).
source: Rittal