Najnowsze technologie i nowoczesna produkcja – za nami targi TOOLEX i ExpoWELDING 2024 w Katowicach
Materiał prasowy print
5500 uczestników i ponad 170 wystawców z całego świata. Do tego nowości rynkowe, czołowi producenci i dystrybutorzy maszyn i narzędzi do obróbki metalu oraz liderzy technologii i rozwiązań dla spawalnictwa, połączone z prezentacją urządzeń w ruchu oraz wymianą doświadczeń i okazją do nawiązania nowych kontaktów biznesowych. Szerokie spektrum możliwości oferowały uczestnikom międzynarodowe targi TOOLEX i ExpoWELDING, które w dniach 15-17 października odbyły się w Katowicach. Wydarzeniu towarzyszyły 65. Międzynarodowa Konferencja Spawalnicza oraz 3. konferencja Nowy Przemysł 4.0, w czasie której blisko 80 ekspertów dyskutowało o bieżących wyzwaniach branż związanych z produkcją przemysłową.
Odbywające się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym targi to najważniejsze krajowe wydarzenia skierowane do szeroko rozumianych branż obrabiarek, narzędziowej i spawalniczej, zatrudniających setki tysięcy pracowników i kooperujących z wieloma gałęziami gospodarki. Dzięki połączeniu dwóch imprez, goście targów TOOLEX oraz ExpoWELDING, dzięki efektowi synergii, mieli jeszcze lepszą możliwość zgłębienia aktualnych trendów rynkowych oraz poznania najnowszych rozwiązań oferowanych przez wystawców.
– Obecność w jednym miejscu wystawców i przedstawicieli obydwu branż, istotnych kooperantów wielu sektorów gospodarki, daje szczególną możliwość uchwycenia dynamiki transformacji, która się w nich dokonuje. Choć cały nasz region mocno się zmienia, to wciąż produkcja przemysłowa pozostaje ważnym elementem śląskiej, a przez to również krajowej gospodarki, co potwierdzają opinie naszych gości. Wielu z nich współpracuje z funkcjonującymi na Śląsku przedsiębiorstwami. Targi TOOLEX i ExpoWELDING zapewniają obu stronom możliwość poznania zmian jakie następują w sferze przemysłowej za sprawą trwającej czwartej rewolucji technologicznej, a także nawiązania relacji biznesowych – zaznacza Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP.
Targi były także przestrzenią do dyskusji na temat przyszłości i wyzwań, przed którymi stają sektory przemysłowe. Jednym z podejmowanych tematów była rosnąca konkurencja, zwłaszcza ze strony firm chińskich. Jak podkreślał Rafał Budniok z Beboq Robotics, poza stosowaną przez nie presją cenową na europejskich producentów, wyzwaniem staje się też spowolnienie oraz niepewność na rynku, utrudniające podejmowania zdecydowanych i strategicznych decyzji inwestycyjnych.
Zdaniem wielu uczestników kluczową szansą na rozwój może okazać się inwestowanie w nowe obszary, takie jak energetyka wiatrowa oraz przemysł zbrojeniowy. W obliczu globalnych zmian, rośnie potrzeba rozwijania produkcji opartej na krajowych zasobach i technologiach, co mogłoby wzmocnić pozycję firm działających w tych branżach. Jak podkreślano, lokalna produkcja i współpraca z rodzimymi partnerami to istotne czynniki, które mogą zadecydować o sukcesie przedsiębiorstw w najbliższych latach i zwiększeniu bezpieczeństwa państwa.
Szczególną uwagę zwracano także na narastający niedobór wykwalifikowanych kadr, jako jeden z problemów, z którym mocno zmaga się branża spawalnicza.
– W obliczu tych braków wiele firm inwestuje w automatyzację i robotyzację procesów spawania, co staje się koniecznością, aby utrzymać wydajność i jakość produkcji. Takie działanie wpływa na podejście klientów którzy są bardziej otwarci do proponowanych przez nowoczesny przemysł rozwiązań – zaznacza Igor Gembczyk z Valk Welding, firmy zajmującej się projektowaniem i budowaniem zrobotyzowanych systemów spawalniczych dla małych i średnich serii produkcyjnych.
Również inni uczestnicy wydarzenia w Katowicach podkreślali, że antidotum na zjawisko braku specjalistów jest rozwój robotyzacji i automatyzacji procesów spawania, czy usług towarzyszących w obszarze m.in. oprogramowania. Sukcesami na tym polu może pochwalić się wielu polskich przedsiębiorców.
Na problem niedoboru kadr od lat zwracają uwagę instytucje branżowe. Stara się go rozwiązywać m.in. Sieć Badawcza Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny, który aktywnie działa na rzecz przywracania na szczeblu edukacji ponadpodstawowej klas o profilu spawalniczym. Dzięki staraniom Instytutu i środowiska spawalniczego obecnie w Polsce funkcjonuje już ponad 70 klas specjalistycznych a w połowie 2025 roku na rynku pracy pojawią się pierwsi absolwenci tych kierunków, jak informował prof. Jacek Słania z Łukasiewicz-GIT.
TOOLEX i ExpoWELDING są głosem branży
Wystawcy obecni na targach brali również udział w sesjach Industry Talks, zorganizowanych w ramach konferencji „Nowy Przemysł 4.0”. Dziennikarze portalu WNP.pl dyskutowali z zaproszonymi gośćmi o istotnych problemach branż produkcyjnych, a jednym z podniesionych tematów była automatyzacja. Na czynniki ją napędzającą zwracał uwagę Andrzej Rudenko. – Wzrost kosztów energii i wzrost kosztów utrzymania niestety prowadzą do tego, że bardzo wiele firm po prostu traci konkurencyjność. Jest wielka walka. Znamy firmy, które stoją bardzo dobrze, ale też i takie, które mają problemy. Jednym z rozwiązań jest automatyzacja – zaznaczał właściciel i dyrektor zarządzający ArcoTools.
Ten proces jest domeną nie tylko dużych przedsiębiorstw, podkreślał Rafał Korfel. – Obecnie zauważamy, że małe i średnie przedsiębiorstwa chcą być coraz bardziej konkurencyjne na rynku i sięgają po rozwiązania bardzo zaawansowane, a przez to droższe i bardziej skomplikowane, bo wymagające większego zaangażowania nie tylko sprzedających, lecz także po stronie podmiotów wdrażających dany proces technologiczny – mówił dyrektor regionalny Dematec Polska. Dodawał, że automatyzacji towarzyszy często dywersyfikacja produkcji, będąca zabezpieczeniem wobec trudnej sytuacji w określonym sektorze.
Rosnąca konkurencyjność to jeden z czynników, który przedsiębiorcy muszą brać pod uwagę przy planowaniu strategii. Wspomniał o tym Bogdan Chłodek, prezes Machine Tools International – Na rynku zachodzą zmiany, a naszą rolą jest być na bieżąco. Podstawą jest słuchanie klientów i zdolność dostosowania się do sytuacji.
Duże zainteresowanie i wysoka frekwencja potwierdzają niezachwianą pozycję targów TOOLEX i ExpoWELDING jako wydarzeń szczególnych dla polskiego przemysłu.
Opinię tę podziela Marcin Nowak, z firmy Technika Spawalnicza z Poznania. – Śląsk to dla naszej firmy region niezwykle ważny, ponieważ stąd wywodzi się wielu klientów, z którymi na co dzień współpracujemy. To czyni ExpoWELDING dla nas, choć nie mam wątpliwości, że nie tylko, jedną z najważniejszych imprez targowych. W targach uczestniczymy od ponad 10 lat i każdorazowo wizyta jest okazją by spotkać się z naszymi obecnymi partnerami, a także by nawiązać nowe relacje – mówi przedstawiciel firmy specjalizującej się w robotyzacji i automatyzacji procesów spawania, zgrzewania i lutowania.
– Katowickie targi to świetny sposób nawiązania relacji z klientami. Bezpośredni kontakt pozwala przybliżyć ofertę, pomóc w pełni ukazać sens oraz wartość prezentowanych rozwiązań – dodaje Marcin Antosiewicz, dyrektor techniczny w CAMdivision, przedsiębiorstwie dostarczającym zaawansowane rozwiązania CAx/PLM.
To właśnie możliwość zaprezentowania swojej oferty w tradycyjnej formie – spotkań na żywo – jest wskazywana przez większość wystawców jako największa zaleta targów. Jest to także jeden z kluczowych elementów, przekładający się na rozwój relacji biznesowych. Jak zwróciła uwagę Karolina Dubicka, reprezentująca firmę Teka, lokalizacja targów i sprofilowanie ich na różne branże są szczególnie wartościowe z uwagi na fakt, że województwo śląskie to najbardziej uprzemysłowiony region Polski i miejsce, w którym funkcjonuje wielu partnerów firmy.
Wśród tegorocznych wystawców znalazły się m.in. takie firmy jak: Alpha Technology, AMP, Andrychowska Fabryka Maszyn DEFUM, Apweld, ARCO, Avalon, Beboq Robotics, Bohler Welding, CAM Division, Center-Gaz, Centrum Maszyn CNC, CHM, CLOOS, Comtec 3d, Cormak, DBR77, DEMATEC, Enrx, EURODIS, Fanuc, FIN, F.British, Filter Service, HANNSA PRECISION, Harms+Wende, HIFI Filter, Igoldenlaser, Interpoler, Isotec, Kalla, Kemppi, Keyence, Klimawent, Kovaco, Lasery.pl, Technic, Madora, Machine Tools International, Madler, Menegon, MITUTOYO, Messerschmitt- Schweißtechnik, Modula, NewTechnology, OKE, Pema, Perun, PIAP, POMET WRONKI, PRS, PSPG, SAP-Weld, QMTMACHINING, Rywal-Rhc, Siemens Digital Industries Software, SMZ Polska, Stigal, Stürmer Maszyny, Tajmac-Zps, Technika Spawalnicza, TEKA, TOCK Automatyka, TONEX, Ultron, Varnsdorf TOS, Valk Welding, Voestalpine Bohler Welding, Werkus, Witt, XYZ MACHINE TOOLS, czy ZEISS
– Targi TOOLEX oraz wydarzenia im towarzyszące gromadzą liderów i innowatorów, co sprzyja nie tylko wymianie doświadczeń, lecz także identyfikacji nowych możliwości współpracy i synergii. Dzięki temu uczestnicy mogą lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniające się otoczenie rynkowe i efektywnie reagować na nowe wyzwania, zarówno te gospodarcze, jak i technologiczne – mówi Agnieszka Miklas, dyrektor działu expo Grupy PTWP.
– Satysfakcja uczestników targów ExpoWELDING i TOOLEX ma dla nas priorytetowe znaczenie, a opinie ze strony naszych gości i partnerów są wyrazem, że udaje nam się zapewnić dogodną przestrzeń, najwyższy standard usług i dobrą atmosferę sprzyjające rozwijaniu biznesu – dodaje Wioleta Błońska-Dudek, Project Manager działu expo Grupy PTWP.
Wydarzeniami komplementarnym targów, łączącymi branżowy świat teorii i praktyki były 65. Międzynarodowa Konferencja Spawalnicza oraz 7. Międzynarodowe Seminarium Klejenia przygotowane przez Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny, Środowiskowe Seminarium Tribologów, seminarium TÜV Rheinland Polska oraz Targi Olejów, Smarów i Płynów Technologicznych dla Przemysłu OILexpo.
W terminie 15-16 października odbyła się 3. edycja konferencji „Nowy Przemysł 4.0”, w czasie której również dyskutowano o szansach, wyzwaniach oraz ograniczeniach polskiego przemysłu, a także wręczono nagrody The Best of Industry 4.0. Jury konkursu doceniło przedstawicieli branży przemysłowej, którzy z sukcesem implementują najnowocześniejsze rozwiązania i technologie Przemysłu 4.0. Statuetki w kategoriach „Zakład produkcyjny” oraz „Technologia” zostały przyznane 8 laureatom.
Organizatorem wszystkich wydarzeń jest Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości.
source: PTWP
Keywords
automatyka, expowelding, ExpoWELDING 2024, przemysł maszynowy, TOOLEX, Toolex 2024