Automatyka i robotyka w centrum uwagi
Urszula Chojnacka print
„Zoptymalizuj swoją produkcję” – to hasło przewodnie tegorocznych Międzynarodowych Targów Automatyki i Mechatroniki, które odbędą się w dniach 3–6 czerwca 2014 r. w Monachium.
Zaproszenie na targi AUTOMATICA 2014
Na tegorocznych targach Automatica w pięciu halach na 55 000 m2 zostanie zaprezentowane pełne spektrum nowoczesnych technologii, a wśród nich: technologia montażu i zastosowań, robotyka, w tym profesjonalna robotyka serwisowa, przemysłowe przetwarzanie obrazu, sensoryka, technologia napędu, systemy pozycjonowania, technika zaopatrzenia, technologia sterowania, technologia bezpieczeństwa, a także oprogramowanie. – Targi Automatica, to potencjał wzrostu dla nas i dla przemysłu. Chcemy, aby odwiedzający mogli dowiedzieć się, jakie są nadchodzące trendy i w jakim kierunku powinni rozwijać działalność – podkreślał Armin Wittmann, komisarz targów Automatica podczas konferencji prasowej, która odbyła się 27 marca w Warszawie. W konferencji uczestniczyli także Grzegorz Grabarczyk, dyrektor Biura Targów Monachijskich w Polsce i Grzegorz Bosak, dyrektor SCHUNK Intec.
W tym roku pod jednym dachem będzie można obejrzeć roboty przemysłowe i serwisowe. – Największe zagęszczenie robotów na 10 000 pracowników występuje w Korei, Japonii i Niemczech. Polska plasuje się mniej więcej w połowie listy, co oznacza, że jest tutaj duży potencjał – ocenia Armin Wittmann. Na targach pojawią się wystawcy z nowych obszarów profesjonalnej robotyki serwisowej, takich jak medycyna i opieka, logistyka, kontrola i konserwacja.
W centrum zainteresowania będą także technologie pozwalające uzyskać lekkie konstrukcje w produkcji samochodów. Zaprezentowane zostaną nowości międzynarodowej branży automatyzacji, a ponadto przewidziany jest również pokaz specjalny, prezentujący najnowszy stan wiedzy w zakresie zwiększania prędkości procesowej oraz redukcji kosztów produkcji.
Goście targów mogą także liczyć na obecność wielu nowości z zakresu przemysłowego przetwarzania obrazu, zaliczanego obecnie do innowacyjnych i kluczowych technologii w branży automatyzacji. W trakcie targów zostaną zaprezentowane najnowsze komponenty i kompleksowe rozwiązania z tej dziedziny, bezpośrednio w odniesieniu do przemysłowych zastosowań. Do oczekiwanych w napięciu najgłośniejszych tematów w branży kamer zalicza się z pewnością pojedynki przetwarzania obrazu 2D i 3D, COMOS kontra CCD Sensor oraz kamer typu smart przeciwko systemom wspieranym przez PC.
Dodatkową gratką dla uczestników będzie możliwość odwiedzenia w tym roku kilku imprez targowych w jednym miejscu. W tym samym czasie odbywać się będą bowiem także targi MAINTAIN – największe europejskie targi obsługi przemysłu oraz Intersolar Europe – targi fotowoltaiki i magazynowania energii.
Podstawą decyzji organizatora targów Automatica 2014, Messe München International, o współlokalizacji tych imprez jest wzajemne uzupełnianie się obszarów tematycznych poszczególnych targów, interesujących dla użytkowników przemysłu. – Automatyzacja jest potrzebna i sprawdza się w różnych branżach, stąd pomysł połączenia tych wydarzeń – wyjaśnił Armin Wittmann.
Dobra koniunktura gospodarcza w Niemczech i współlokalizacja targów powodują, że oczekiwany jest znaczny wzrost liczby odwiedzających. W ubiegłym roku targi gościły blisko 31 tys. odwiedzających ze 111 krajów. Poprzednia edycja, która odbyła się w 2012 r., zgromadziła blisko 700 wystawców z 40 krajów. W bieżącej edycji organizatorzy spodziewają się 740 wystawców.
Urszula Chojnacka
PAR