Roboty przemysłowe na liniach produkcyjnych
Katarzyna Jakubek (AutomatykaOnline.pl) print
Ponad 80 uczestników, 12 prelekcji, pierwszy w Polsce pokaz rozwiązań firmy Schunk oraz fakultatywne warsztaty firmy Omron to najważniejsze punkty zorganizowanej w Poznaniu konferencji pod hasłem „Roboty przemysłowe na liniach produkcyjnych”.
Roboty przemysłowe sprawdzają się w aplikacjach, gdzie kluczową role odgrywają takie elementy jak szybkość, precyzja ruchów lub w miejscach i procesach gdzie występuję trudne bądź niebezpieczne warunki dla pracy człowieka.
Według Międzynarodowej Federacji Robotyki w 2014 roku odnotowano rekordową sprzedaż robotów przemysłowych na świecie – 225 000 sztuk. Rynek azjatycki od lat utrzymuje wiodącą pozycję w implementacji robotów przemysłowych, jednak w roku ubiegłym zarówno w Ameryce jak i w Europie również odnotowano sprzedaż na rekordowym poziomie. Trendem rozwijającym się w branży robotyki jest dążenie do bezpiecznej wspólnej pracy człowieka i robota na stanowisku roboczym. Jednym z elementów bezpiecznej współpracy są zaawansowane komponenty m.in. różnego typu czujniki czy systemy bezpieczeństwa.
W czasie konferencji organizowanej przez firmę Axon Media 22 kwietnia w Poznaniu mieliśmy możliwość zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie robotyki przemysłowej. W czasie całodniowej konferencji zarówno producenci robotów jak i osprzętu prezentowali uczestnikom swoje najnowsze rozwiązania.
W czasie pierwszego bloku uczestnicy wysłuchali czterech prezentacji firm: Balluff, Mitsubishi Electric, Murrelektronik oraz Omron Electronics. Daniel Oszczęda z firmy Balluff podczas prelekcji przedstawił możliwości optymalizacji systemów połączeń zarówno pod kątem technologicznym jak i kosztowym. Wykorzystując interfejs IO-Link pokazał jak wygodnie i szybko można łączyć się z robotem i jednocześnie pobierać informacje z wielu punktów peryferyjnych.
W kolejne prezentacji Jakub Kwiatkowski z firmy Mitsubishi Electric na początku przedstawił rodzinę robotów MELFA następnie na różnych przykładach zaprezentował ich zaawansowane funkcje i możliwości implementacji w różnych branżach.
Robert Mecdorf przedstawił zdecentralizowane rozwiązania firmy Murrelektronik. Zaprezentowany został System I/O AS-Interface oraz Cube67.
W ostatniej prezentacji w pierwszej części spotkania Daniel Spójny oraz Maciej Gierszewski przedstawili zalety i możliwości platformy Sysmac firmy Omron, w kolejnej części prezentacji pokazali na wybranych przykładach funkcje zaawansowanych systemów wizyjnych.
Zalety robotów Comau prezentował Marcin Gwóźdź. W czasie prezentacji przedstawił wybrane modele robotów Comau, ich wykorzystanie w aplikacji zgrzewania, spawania oraz obsługi pras. Przedstawił możliwości ich połączenia z systemami wizyjnymi.
Paweł Rutkowski z firmy Flir System przybliżył uczestnikom zagadnienia związane z wykorzystaniem termowizji w różnych aplikacjach. Kamery termowizyjne mogą być wykorzystane w różnych procesach produkcyjnych, w przypadku robotyki, mogą być wykorzystywane do sprawdzania systemów zasilania (pomiar temperatury, sprawdzanie izolacji).
W kolejnej prezentacji Sebastian Chrzanowski-Sawicki z firmy Troax Safety Systems Poland przedstawił systemy zabezpieczeń robotów i maszyn. Szwedzka firma jest producentem siatek i stalowych paneli oraz komponentów do zastosowań przemysłowych. W czasie prelekcji przedstawione zostały różne typy konfiguracji zabezpieczeń zrobotyzowanych stanowisk oraz środowisko do wizualizacji.
„Roboinnowacje dla konkurencyjności polskich przedsiębiorstw” był to temat prezentacji Dariusza Wabika, w czasie której przedstawił ofertę robotów firmy FANUC Polska. W czasie swojej prelekcji przedstawił korzyści płynące z robotyzacji procesów produkcyjnych, przedstawił najnowszą aplikację zrobotyzowanego zgrzewania laserowego w przemyśle samochodowym.
W ostatniej prezentacji w drugim bloku spotkania Grzegorz Bosak przedstawił ofertę firmy Schunk. Firma znana jest przede wszystkim jako czołowy producent chwytaków, jednak w czasie prezentacji uczestnicy mogli przekonać się, że w ofercie znajdują się jeszcze takie produkty jak: systemy wymiany narzędzi, kompensatory pozycji, przepusty dla mediów, wrzeciona czy gama czujników w tym m.in. czujniki kolizji, siły i momentu.
W ostatnim bloku prezentacji uczestnicy wysłuchali prezentacji prowadzącego seminarium dr Jarosława Panasiuka z Wojskowej Akademii Technicznej dotyczącego zaawansowanych możliwości zrobotyzowanych stanowisk roboczych. Przedstawione zostały aplikacje, w których roboty mogą współpracować z człowiekiem na jednym stanowisku.
W kolejnej prezentacji Mariusz Głowacki z firmy Elokon Polska przedstawił zagadnienia związane z bezpieczeństwem i oceną ryzyka przy integracji zrobotyzowanych stanowisk.
W ostatniej prezentacji Mariusz Jabłoński z firmy Simlogic przedstawił uczestnikom zagadnienia związane z bezpiecznymi systemami sterowania robotami przemysłowymi.
Na koniec seminarium dla zainteresowanych uczestników odbył się fakultatywny warsztat firmy Omron Electronics.
W czasie całego dnia dla uczestników oprócz prezentacji firm przygotowane były stoiska wystawiennicze firm: Balluff, Comau, ELOKON Polska, FANUC Polska, Kamery IR, Mitsubishi Electric, Murrelektronik, Novatel, Omron Electronics, Schunk Intec, Simlogic, Troax Safety Systems, na których zaprezentowane były rozwiązania demo oraz produkty wystawców.
Jednodniowe konferencje dla sektora produkcji organizowane przez firmę Axon Media są miejscem w którym spotykają się przedstawiciele zakładów produkcyjnych, producentów i dystrybutorów sprzętu oraz nauka. Konferencje są doskonałą platformą do wymiany doświadczeń oraz zawiązywania nowych kontraktów biznesowych. Zapraszamy na kolejne konferencje.
Poruszana tematyka dotycząca robotyzacji linii produkcyjnych wywołała żywą dyskusję zarówno w kuluarach jak i na zakończenie konferencji podczas panelu dyskusyjnego. Szczególnie właśnie podczas panelu dyskusyjnego gdzie na pytania odpowiadali zaproszeni eksperci, poruszone zostały zagadnienia związane z przyszłością robotyzacji w Polsce jak również z kształceniem wykwalifikowanych kadr dla przemysłu, zdolnych w należyty sposób wykorzystać potencjał jaki stwarza robotyzacji. Po panelu dyskusyjnym miały miejsce warsztaty zorganizowane przez firmę OMRON, prezentujące praktyczne sposoby zwiększenia jakości i precyzji w procesie produkcji przy wykorzystaniu robotów typu SCARA.
source: AutomatykaOnline.pl