Siemens w Formule 1
Andrzej Barciński print
W fabryce w Milton Keynes, w Wielkiej Brytanii, ponad 100 inżynierów korzysta z oprogramowania Siemensa, by ulepszyć projekt mistrzowskiego samochodu wyścigowego prowadzonego przez Sebastiana Vettela i Daniela Ricciardo.
Nowe zasady wydane przez Fédération Internationale de l’Automobile – światową organizację zarządzającą sportami samochodowymi – w sezonie 2014 Formuły 1 zawierają wiele zmian dotyczących projektu bolidów. W ich szybkim wdrożeniu pomaga oprogramowanie do zarządzania cyklem życia (PLM) oferowane przez Siemensa.
„W biznesie wyścigowym czas i niezawodność to kluczowe warunki sukcesu. Minimalne zmiany w konstrukcji samochodu mogą wpływać na jego całościową wydajność. Nasze oprogramowanie PLM pomaga inżynierom zespołu Infiniti Red Bull Racing przyspieszyć procesy projektowania i produkcji poprzez możliwość stworzenia w środowisku wirtualnym o wiele większej liczby projektów niż byłoby to fizycznie możliwe” – wyjaśnił Siegfried Russwurm, dyrektor sektora Industry i członek zarządu Siemensa AG. „Ale oprogramowanie PLM przynosi korzyści nie tylko w Formule 1” – dodał. „Nasi klienci mogą wykorzystywać je w praktycznie każdej gałęzi przemysłu, od projektowania nart do produkcji przemysłowej”.
Oprogramowanie Siemensa pozwala inżynierom Infiniti Red Bull Racing zaprojektować nowe części samochodu, przetestować je w środowisku wirtualnym oraz rozpocząć ich produkcję i instalację jednym kliknięciem myszki. „Współpraca z Siemensem ma dla nas ogromne znaczenie, ponieważ stanowi ona integralny element naszego procesu produkcyjnego. W trakcie naszego partnerstwa z Siemensem zaczęliśmy polegać na oferowanych przez firmę narzędziach do tworzenia kreatywnych rozwiązań, dzięki czemu możemy wystawiać najlepsze możliwe samochody. Siemens w dużej części przyczynił się do naszych sukcesów w ostatnich latach oraz zdobycia przez nas ośmiu mistrzostw świata” – stwierdza Christian Horner, kierownik zespołu Infiniti Red Bull Racing.
Wdrożenie dalszych modyfikacji również nie stanowi problemu. Aby dostosować samochód wyścigowy do warunków panujących na poszczególnych trasach, projektanci mogą stworzyć komputerowe symulacje różnorodnych wariantów, by w ten sposób ustalić odpowiednią konfigurację. Zarówno fabryce, jak i na torze inżynierowie mają dostęp do wszystkich danych projektu, które są konieczne do stałego monitorowania rezultatów zmian w konstrukcji pojazdu.
Siemens PLM Software, jednostka branży Automation sektora Industry Siemensa AG, jest wiodącym na świecie dostawcą oprogramowania do zarządzania cyklem życia oraz związanych z nim usług i może pochwalić się 7 milionami licencjonowanych użytkowników oraz ponad 71 tys. klientów na całym świecie. Oferta oprogramowania przemysłowego Siemensa stanowi platformę, która pozwoli przekształcić firmy działające w różnych gałęziach przemysłu w cyfrowe przedsiębiorstwa.
Platforma ta umożliwia w pełni cyfrowe obrazowanie i przetwarzanie na każdym etapie procesu tworzenia produktu. Obecnie oprogramowanie przemysłowe oferowane przez Siemensa jest wykorzystywane do wszystkiego, od dostosowywania przednich skrzydeł bolidów Formuły 1 do warunków panujących na poszczególnych torach oraz optymalizowania całego procesu produkcji samochodu, aż do stałego monitorowania każdego komponentu w procesie produkcji elektroniki.
Oprogramowanie przemysłowe Siemensa umożliwia firmom szybsze wprowadzenie produktów na rynek, dostosowanie oferty do indywidualnych wymagań klienta o wiele precyzyjniej niż miało to miejsce wcześniej, a także ciągłe ulepszanie ich produktywności i wydajności. Swoim oprogramowaniem przemysłowym Siemens wyznacza tempo cyfryzacji produkcji, co zwiększa jej jakość i niezawodność.
źródło: Siemens
Keywords
formuła 1, infiniti red bull racing, oprogramowanie, plm, polecane, siemens