Starcie robotów w Opolu
inż. Angelika Giza print
W ostatnim dniu maja, w należącym do Politechniki Opolskiej budynku Zespołu Dydaktycznego „Łącznik”, od samego rana można było wyczuć atmosferę rywalizacji. Nic dziwnego – przez cały dzień odbywały się tutaj zawody w ramach Opolskiego Festiwalu Robotów.
Była to pierwsza edycja opolskiego konkursu. Organizacji podjęli się: Stowarzyszenie Grupa Robotycznie Opętanych Maniaków – GROM i Politechnika Opolska. Mimo iż stowarzyszenie i uczelnia pierwszy raz przygotowywali imprezę, festiwal cieszył się ogromną popularnością. Wzięło w nim udział ponad 160 zawodników prezentujących ponad 120 konstrukcji!
Na zawody przybyły drużyny nie tylko z Opola, ale też z wielu innych miast Polski oraz zagraniczni goście – przedstawiciele Czech i Portugali. Pierwsi zawodnicy zarejestrowali się prawie dwie godziny przed rozpoczęciem festiwalu. Przygotowania tras i ringów trwały do ostatniej chwili. Podczas rejestracji każdy biorący udział w zawodach robot został zmierzony i zważony, natomiast ich konstruktorzy otrzymali imienne identyfikatory oraz gadżety od sponsorów. Pierwsze 100 osób otrzymało również pamiątkowe koszulki festiwalu. Przedstawiciele sponsorów oraz firm partnerskich przygotowali swoje stoiska, które można było odwiedzać w trakcie całego dnia zawodów.
Kilka minut po godzinie 10.00 uczestnicy, sponsorzy, partnerzy i zebrani odwiedzający zostali uroczyście powitani przez JM Rektora Politechniki Opolskiej – prof. dr. hab. inż. Marka Tukiendorfa i prezesa Stowarzyszenia GROM – inż. Piotra Śnieżka, którzy otworzyli Opolski Festiwal Robotów, życząc wszystkim dobrej zabawy i zajęcia najlepszych miejsc.
Zmagania w kilku konkurencjach
Od razu po otwarciu przystąpiono do losowania grup i rozgrywek, które odbyły się według ustalonego wcześniej harmonogramu. Podczas zawodów w Opolu roboty rywalizowały w siedmiu konkurencjach, z czego dwie, najbardziej popularne, zostały dodatkowo podzielone na dwie kategorie wiekowe.
Pierwsza grupa to konkurencje robotów walczących: Sumo, MiniSumo i MiniSumo Junior, MicroSumo oraz Lego Sumo. Rywalizacja w każdej z nich polegała na wypchnięciu przeciwnika z okrągłego ringu, którego wymiary były dostosowane do wielkości robotów startujących w rozgrywce.
Kolejną grupą były konkurencje robotów ścigających się, które w jak najkrótszym czasie musiały pokonać trasy zaznaczone czarną linią na białym tle. Tutaj można wymienić LineFollower i LineFollower Junior – trasy z krętymi drogami oraz LineFollower Drag – wyścigi par robotów na dwóch równoległych, prostych trasach, których długości maksymalne wynosiły 40 m (czas przejazdu pierwszych 20 m decydował o zwycięstwie). Osobną kategorią był Freestyle, w którym startowały roboty o dowolnej konstrukcji. Tutaj liczyły się przede wszystkim zdolności konstruktorów i ich inwencja.
Pierwsze cztery godziny festiwalu upłynęły na eliminacjach do finałów wszystkich kategorii, które można było oglądać w godzinach popołudniowych. Odwiedzający mieli okazję oglądać zmagania Sumo, Lego Sumo oraz LineFollower Drag i Freestyle w holu głównym budynku „Łącznik”, natomiast pozostałe kategorie (MiniSumo i MiniSumo Junior, MicroSumo, LineFollower, LineFollower Junior i LineFollower Drag) odbyły się w aulach dydaktycznych. Miejsca zostały tak wybrane, aby roboty działały poprawnie.
Największym zainteresowaniem cieszyły się zmagania robotów w kategoriach Sumo i LegoSumo. Właśnie te konkurencje zgromadziły największą liczbę uczestników. Bardzo spektakularne były również wyścigi LF Drag, podobne do wyścigów samochodów na 1/4 mili. Podczas każdego przejazdu wzdłuż tras gromadziło się bardzo wielu widzów.
Zainteresowani podstawami teoretycznymi w zakresie automatyki i robotyki mogli wziąć udział w sesji naukowej, przeprowadzonej w dniu zawodów przez pracowników Politechniki Opolskiej, delegatów z firm i organizacji partnerskich oraz sponsorów.
Coś dla milusińskich i nie tylko
Najmłodsi odwiedzający, którzy przybyli w sobotę na Opolski Festiwal Robotów, wzięli udział w warsztatach budowy EKO-Robotów. Specjalne konstrukcje tworzone były z materiałów z recyklingu, powszechnie uważanych za odpady (m.in. kartonów, butelek, nakrętek). Pozwoliło to uwrażliwić najmłodszych konstruktorów na ilość wytwarzanych odpadów i potrzebę ich przetwarzania. Tutaj organizatorów wsparli pomocą nauczyciele Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu.
Budowanie EKO-Robotów było dla milusińskich świetną zabawą, dlatego zaprosili do pracy również swoich opiekunów. Każdy kończył zabawę z uśmiechem na twarzy i z drobnym upominkiem. Dzieci, które wcześniej zarejestrowały się na stronie internetowej, mogły – obok budowy EKO-Robotów – wziąć udział w treningu kreatywności: konstruowaniu robotów z klocków Lego. Podczas tych wyjątkowych warsztatów, jakie przez cały dzień festiwalu, co godzinę, prowadzili Konstruktorzy Robotów, dzieci budowały, klocek po klocku, specjalnie dla nich zaprojektowane modele. Sprzyjało to rozwojowi technicznych umiejętności najmłodszych odwiedzających, a przede wszystkim umożliwiło spędzenie czasu na doskonałej zabawie.
Wielu odwiedzających zwróciło uwagę również na roboty, które nie brały udziału w żadnej z konkurencji. Były to m.in. roboty humanoidalne, którymi bardzo zainteresowały się dzieci oraz ogromne roboty przemysłowe umieszczone na zewnątrz budynku.
Równocześnie z rozgrywkami eliminacyjnymi do finałów w kategoriach robotów walczących i ścigających się zorganizowano wśród publiczności głosowanie na zwycięzcę kategorii Freestyle. Obok głosów odwiedzających, swoje głosy oddali również członkowie komisji sędziowskiej. W tej kategorii oceniano m.in. funkcjonalność i wygląd robotów.
Po godzinie 14.30 przystąpiono do rozgrywek finałowych w każdej z konkurencji. To właśnie teraz można było oglądać najlepsze roboty, które wzięły udział w tegorocznym festiwalu. Każda z ostatnich walk była bardzo emocjonująca.
Po rozegraniu wszystkich konkurencji, podliczeniu głosów, punktów i czasów poszczególnych robotów, przyszedł czas na wręczenie nagród. Twórcy najlepszych robotów stanęli na podium i z rąk prof. Krystyny Macek-Kamińskiej – prorektor ds. dydaktyki oraz przedstawiciela jednego ze sponsorów głównych, firmy Balluff, odebrali gratulacje i cenne nagrody.
Oficjalne wyniki zawodów
LineFollower
1. Thunderbolt – Jarosław Korus, Adam Fleszar – AGH Robotic Team
2. Thunderstorm – Jarosław Korus, Adam Fleszar – AGH Robotic Team
3. Shock – Bartosz Derkacz – Botland Team
LineFollower Drag
1. Thunderstorm – Jarosław Korus, Adam Fleszar – AGH Robotic Team
2. Spectrum – Damian Szymański – Forbot
3. Fox – Damian Szymański – Forbot
LineFollower Junior
1. Mac Liner 2.0 – Mateusz Góra –3BOT Team
2. Sonic – Michal Furmanski – MFTeam
3. Number One 2 – Paweł Gajda, Alicja Radziszewska – NumberOne
Sumo
1. Twister – Paweł Wąs – GROM
2. Big Slim – Mateusz Sobalski – Sobal44
3. Big Mamut – Maciej Wojtyczka – MamutTeam
MiniSumo
1. Slim Jr – Mateusz Sobalski – Sobal44
2. Er dwa – Michał Burdka – KoNaR
3. Slipek – Mateusz Sobalski – Sobal44
MicroSumo
1. Micro Slim – Mateusz Sobalski – Sobal44
2. Micro Slim 2 – Mateusz Sobalski – Sobal44
3. Venon – Jarosław Korus, Adam Fleszar – AGH Robotic Team
LegoSumo
1. Miken – Michał Święty – ZST Rybnik
2. Zorgon – Michał Furmański – MFTeam
3. WUJO II – Marcin Wójcik – ZST Rybnik
MiniSumo Junior
1. Atom – Michał Furmański - MFTeam
2. Buster – Paweł Wąs – GROM
3. Pantaleon – Bartłomiej Zuba – ZUBA
FreeStyle
1. Black Hunter (dron) – Przemysław Strzelczyk, Artur Śliwiński, Mariusz Zoworka – SPECTRUM.elite
2. Kameleon (rekonfigurowalny pojazd kołowy) – dr hab. inż. Sebastian Brol, Rafał Czok, Kamil Koj, Piotr Olejnik, Piotr Mróz, Agnieszka Szegda – Wydział Mechaniczny Politechniki Opolskiej
3. SQ1 (łazik do zastosowań w elektroenergetyce) – Andrzej Błachowicz
Promocja regionu i robotyki
Zainteresowanie pierwszą edycją Opolskiego Festiwalu Robotów przerosło wszelkie oczekiwania. Na podstawie liczby odwiedzających należy stwierdzić, iż tegoroczne zawody można zaliczyć do udanych.
Wydarzenie to było jednym z pierwszych działań w regionie, promujących robotykę, jako dziedzinę techniki dobrze rozwijającą się zarówno w przemyśle, transporcie, nauce, jak i w zastosowaniach domowych. Warto wspomnieć, iż Opolski Festiwal Robotów był zarazem pierwszym dniem XII Opolskiego Festiwalu Nauki.
Impreza objęta była Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Opola i Rektora Politechniki Opolskiej.
Głównymi sponsorami nagród były w tym roku firmy Codefusion, Balluff i TME. Pozostali sponsorzy to: PDW Marthel – oficjalny dystrybutor Nuvoton Technology Corporation, MET-LAN Roboty Przemysłowe, Atnel, Super LED, Turck, Zyscom, Wydawnictwo Helion oraz Schneider Electric.
Partnerami Opolskiego Festiwalu Robotów byli: XII Opolski Festiwal Nauki, Konstruktorzy Robotów, PeZeT, domEXPO Opole, Pawlak Security Systems, Samorząd Studencki Politechniki Opolskiej oraz Zespół Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu.
Festiwal nie nabrałby takiego rozgłosu bez patronów medialnych, którymi byli: Forbot.pl, evertiq.pl, miesięcznik naukowo-techniczny „Pomiary Automatyka Robotyka”, Radio Opole, 24opole.pl, Gazeta.pl Opole, Gazeta Wyborcza, Radio Emiter.
inż. Angelika Giza
manager sekcji ds. marketingu
Opolskiego Festiwalu Robotów