VIII Krajowa Konferencja "Termografia i Termometria w Podczerwieni"
Zygmunt L. Warsza print
W dniach 22-24.10.2009 r. w Ustroniu-Jaszowcu odbyła się VIII Krajowa Konferencja Krajowa Konferencja Termografia i Termometria w Podczerwieni (TTP 2009) dotycząca termografii ilościowej.
Jest to największa tego typu konferencja w kraju i jedna z największych w Europie. Zorganizował ją Instytut Elektroniki Politechniki Łódzkiej. Brało w niej udział ponad 100 uczestników. Przedstawiono 53 referaty na sesjach plenarnych i plakatowej. Obrady poprzedzała szkoła termowizyjna z podstaw termografii i jej zastosowań, głównie w medycynie, z udziałem wykładowców z Belgii i Anglii. Kilka wystąpień, np. poświęcone udoskonaleniu wykrywania osób chorych wśród pasażerów na lotnisku na podstawie wzrostu temperatury kącików ich oczu oraz metodzie badania zaburzeń krążenia w kończynach, miało charakter oryginalny na skalę światową.
Podczas obrad wybrano grupę inicjatywną, która rozpoczęła prace nad powołaniem Polskiego Towarzystwa Termometrii i Termografii w Podczerwieni (PT TTP). Zadaniem Towarzystwa ma być propagowanie wiedzy, kształcenie użytkowników oraz konsultowanie i opiniowanie działań w zakresie termografii.
Konferencja była wzorowo zorganizowana i sprawnie poprowadzona. Materiały konferencyjne obejmują streszczenia 53 prac w formie książkowej (166 stron) i pełne teksty na nośniku elektronicznym. Wraz z fotografiami z konferencji są jeszcze dostępne u organizatorów (strona internetowa TTP 2009: www.thermo.p.lodz.pl/ttp). Ponadto 27 artykułów zostało opublikowanych w czasopiśmie Pomiary Automatyka Kontrola (PAK) nr 11/2009. W ostatnim dniu konferencji odbyła się wycieczka do najnowocześniejszej skoczni narciarskiej wybudowanej w Wiśle dla Adama Małysza i do multimedialnego muzeum browaru w Żywcu założonego przez polską linię rodu Habsburgów.
Konferencji towarzyszyła wystawa sprzętu termowizyjnego. Najnowsze kamery zaprezentowały firmy: FLIR, Vigo, Fluke oraz Jenoptik.
dr inż. Zygmunt L. Warsza