Walki robotów po raz pierwszy w Warszawie
Wojciech Ociepa — Robomaticon print
Już tylko niespełna dwa miesiące pozostały do rozpoczęcia Turnieju Robotów Mobilnych Robomaticon 2011. Nowością będą zmagania mechanicznych myszy – Micromouse, oprócz tego drużyny z całej Polski zmierzą się w klasycznych konkurencjach MiniSumo, LineFollower i FreeStyle.
Organizowana w Warszawie impreza to odpowiedź na takie „sławy”, jak Sumo Challenge (organizowany przez Studenckie Koło Naukowe Politechniki Łódzkiej SkaNeR) czy chociażby znany już od wielu edycji Robotic Arena (którego organizatorami są studenci z Koła Naukowego KoNaR Politechniki Wrocławskiej). Organizatorami konkursu Robomaticon są studenci z Koła Naukowego Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej Robomatic. Pierwsza edycja przeznaczona jest dla zawodników i widzów z całej Polski. W konkursie mogą brać udział zarówno drużyny kilkuosobowe, jak i indywidualni konstruktorzy. Jest to również miły sposób na spędzenie czasu dla rodzin, dzieci oraz tych wszystkich, którzy niekoniecznie znają się na robotyce amatorskiej, a chcieliby obejrzeć zmagania uczestników. Z pewnością dla nikogo nie będzie to zmarnowany dzień!
W tym roku proponowane są uczestnikom cztery konkurencje. Dwie z nich znane są z pewnością każdemu bywalcowi tego typu zawodów – MiniSumo oraz LineFollower. Trzecia konkurencja, Micromouse, to wciąż nowość. Robomaticon 2011 będzie z pewnością jedną z pierwszych imprez w naszym kraju, gdzie będzie można na własne oczy zobaczyć zmagania mechanicznych myszy. Ostatnią konkurencją jest Freestyle ELFA – konkurencja, w której zdarzyć może się właściwie wszystko. Liczą się kreatywność i oryginalny pomysł.
Turniej zaplanowany jest na dzień 5 marca 2011 r. (sobota) i odbędzie się w budynku Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej przy ul. Św. Andrzeja Boboli 8. Początek konkursu przewidziany jest na godz. 9.00, jednak uczestnicy są zobowiązani stawić się pół godziny wcześniej w celu dokonania rejestracji robotów. Dla tych, którzy przyjeżdżają z daleka, przekazane będą specjalne informacje na temat najbliższych miejsc noclegowych. Na początku odbywać się będą zawody kwalifikacyjne. Po godzinnej przerwie obiadowej (13.00–14.00) rozpoczną się finały. Oficjalne ogłoszenie wyników wraz z przyznaniem nagród planowane są na godzinę 17:30. To jednak nie koniec atrakcji. W celu rozładowania emocji pokonkursowych organizujemy wieczorem imprezę w mieszczącym się na Wydziale Klubie Mechanik, na którą zapraszamy wszystkich uczestników wraz z widzami.
Sponsorem Głównym przedsięwzięcia jest dobrze znany szwedzki dystrybutor sprzętu elektronicznego – ELFA. Pozostali sponsorzy to National Instruments, Renishaw, Igus, Bosch Rexroth, wydawnictwo APA oraz współpracująca z Wydziałem Mechatroniki firma FESTO. Dzięki sponsorom pula nagród w konkursie wynosi ponad 10 000 zł – z pewnością jest o co walczyć! Dodatkowo każdy uczestnik otrzyma licencję oprogramowania LabVIEW i wiele innych ciekawych gadżetów. Patronami medialnymi imprezy są m.in. jeden z największych portali robotyki amatorskiej – Dioda.com.pl, portal edukacyjny Interklasa.pl, miesięcznik Pomiary-Automatyka-Robotyka PAR, miesięcznik Mechanik, Polibuda.info, serwis studencki dlastudenta.pl, Robotyka.com oraz RadioAktywne.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat konkursu Robomaticon – zapraszamy na stronę internetową www.robomaticon.pl.
Wojciech Ociepa — Robomaticon