Za nami VII edycja konferencji GBI Partners „Jak podnieść efektywność i zmniejszyć koszty utrzymania ruchu
GBI Partners print
W dniach 18-19 września 2012 roku odbyła się VII edycja konferencji „Jak podnieść efektywność i zmniejszyć koszty utrzymania ruchu” zorganizowana przez firmę GBI Partners.
Pierwszy dzień konferencji poświęcony był prezentacji sprawdzonych rozwiązań w Dziale Utrzymania Ruchu stosowanych przez ekspertów z firm: Fiat Auto Poland, GE Power Controls, Kraft Foods Polska, Viessmann Technika Grzewcza, Cooper Standard CSF Poland, Modem-Projekt, a także wymianie doświadczeń z uczestnikami wydarzenia. Natomiast w dniu 19 września miała miejsce wizyta
w zakładzie Fiat Auto Poland w Tychach. Wizyta miała na celu zaprezentowanie innowacyjnych rozwiązań w Dziale Utrzymania Ruchu, które pomagają w ciągłym podnoszeniu efektywności na konkurencyjnym rynku.
Sponsorem konferencji była firma Rittal. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły miesięczniki PAR i SUR.
Stałymi elementami wyróżniającymi na rynku usług konferencyjnych cykl konferencji skierowanych do osób zarządzających Działami Utrzymania Ruchu organizowanych od lat przez firmę GBI Partners są: świetnie dobrana grupa ekspertów-praktyków prezentujących stosowane w swoich firmach rozwiązania; uczestnicy wydarzenia zarządzający obszarem utrzymania ruchu w swoich firmach oraz wspaniała atmosfera otwartości, która szybko integruje uczestników wydarzenia i pozwala na wymianę doświadczeń. Również przy okazji tej edycji wydarzenia w Katowicach spotkało się grono osób
z dużym doświadczeniem w zarządzaniu utrzymaniem ruchu z naciskiem na ciągły rozwój
i wprowadzanie innowacji do UR, a zarazem cały czas poszukujących nowej wiedzy i inspiracji do ciągłego doskonalenia procesów, którymi zarządzają. Dzięki temu uczestnicy konferencji skorzystali nie tylko z wiedzy, którą dzielili się eksperci zaproszeni przez GBI Partners do zaprezentowania poszczególnych prelekcji, ale również z dyskusji, które toczyły się po każdym wystąpieniu, w czasie przerw oraz w trakcie koktajlu po pierwszym dniu wydarzenia. Widać, że uczestnicy i prelegenci konferencji mają wspólny cel: optymalizować działania utrzymania ruchu z zachowaniem zasad dobrej współpracy biznesowej, szacunku dla pracownika i z przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa.
Każda prezentacja konferencji zawierała wiele cennych i praktycznych wskazówek dla uczestników
i zdecydowanie może być ważną inspiracją do zmian po powrocie do firm. Każde wystąpienie wnosiło ciekawe, pokazane w bardzo przystępny i praktyczny sposób rozwiązania stosowane poprzez prelegentów w ich zakładach. Przedstawiciel GE Power Controls omówił temat zarządzania zmianą, który jest szczególnie istotny w obecnej sytuacji rynkowej. Poruszone zostały w nim bardzo ważne aspekty ludzkie – jak poradzić sobie z osobami, które są oporne zmianom, jak przekonać zespół, że zmiana jest konieczna, aby nie przestać być konkurencyjną firmą na dynamicznie rozwijającym się rynku, a gdy już wdrożymy zmianę z sukcesem, co zrobić aby utrwalić nowe sposoby postępowania. Kolejnym bardzo ważnym tematem była prelekcja prelegenta z firmy Cooper Standard CSF Polska pod hasłem: „Obniżenie kosztów przez racjonalne planowanie Utrzymania Ruchu”. W zakresie efektywnego zarządzania kosztami w Dziale Utrzymania Ruchu szczególnie ważne są: stałe podnoszenie wiedzy pracowników o elementach generujących koszty; zapobieganie błędom, bo ich naprawianie generuje często wysokie koszty oraz utrzymywanie niskiego poziomu zapasów. Duże emocje wzbudziła także prezentacja eksperta z firmy Kraft Foods Polska, który omówił system LOTO z sukcesem wdrożony w firmie. Początkowo wzbudzał wiele kontrowersji i budził opór pracowników ze względu na czas jaki musieli poświęcić np. na powieszenie kłódki przed przystąpieniem do naprawy, ale systematyczna praca z ludźmi i przykład niesiony z samej góry przekonał pracowników, iż jest to system, który wdrożony został dla ich bezpieczeństwa i mimo, że ktoś pracuje 20 lat bez wypadku bez specjalnych kroków podjętych przez firmę w kierunku bezpieczeństwa może się okazać, że jutro będzie miał swój pierwszy wypadek w pracy a firma zrobi wszystko aby takiej sytuacji zapobiec. Podczas konferencji odbyły się także warsztaty tematyczne, w trakcie których wszyscy uczestnicy zostali zaangażowani w wypracowywanie rozwiązań, które po zajęciach będą mogli wdrożyć w swoich firmach. Uczestnicy mieli do wyboru udział w jednym z dwóch warsztatów: „Mix Utrzymania Ruchu
– jakie metody najlepiej sprawdzają się w mojej firmie” prowadzonego przez eksperta z firmy Viessmann Technika Grzewcza oraz „Jak efektywnie zarządzać przestojami w zakładzie” prowadzonego przez eksperta z firmy Fiat Auto Poland. Uczestnicy warsztatów wypracowali wiele pomysłów racjonalizatorskich w obszarze utrzymania ruchu z osobami, które na co dzień spotykają się z podobnymi wyzwaniami w swoich firmach. Udział w warsztatach daje uczestnikom możliwość wymiany doświadczeń oraz podzielenia się dobrymi praktykami, jak również tymi, których warto unikać, bo ktoś sprawdził, że dane rozwiązanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a to duży komfort, jak można uczyć się na cudzych błędach, które udało się wyeliminować.
Bardzo wartościowym uzupełnieniem konferencji była wizyta w firmie Fiat Auto Poland w Tychach. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się ze specyfiką działania zakładu we wszystkich jego obszarach, ze szczególnym naciskiem na pracę Działu Utrzymana Ruchu. Co istotne, wszystkie działy w fabryce Fiata maja równy status. Praca na wspólny sukces nie jest tylko hasłem, ale podstawową zasadą codziennej pracy. Dzięki temu często spotykane w innych zakładach produkcyjnych konflikty między działami są tu nieznane. Zakład Fiat Auto Poland zdobył liczne nagrody potwierdzające jego wysoki światowy poziom, m.in.: prestiżową nagrodę Silver Level WCM.
Na wrzesień 2013 roku firma GBI Partners planuje VIII edycję konferencji „Jak podnieść efektywność
i zmniejszyć koszty utrzymania ruchu”. Organizator serdecznie zaprasza na wydarzenie oraz deklaruje, że dołoży starań, żeby spełnić wysokie oczekiwania zarówno uczestników, którzy od lat biorą udział w konferencji, jak i osób, które pierwszy raz będą brały udział w wydarzeniu.