Instytut PIAP partnerem w robotyzacji
Marlena Wiśniewska, Łukasz Wojtczak, Marek Petz (Łukasiewicz – PIAP) print
Ze względu na korzyści polegające na optymalizacji procesu produkcji i obniżeniu kosztów, zainteresowanie robotami spawalniczymi rośnie z roku na rok. Jedną z firm, w której Instytut PIAP z sukcesem wdrożył zrobotyzowane stanowiska spawalnicze jest firma JADAR z Radomia. Na opracowanych stanowiskach dodatkowo pracują zsynchronizowane roboty, które pobierają elementy do spawania i pozycjonowania.
O Instytucie PIAP
Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP od pięćdziesięciu lat stanowi wsparcie dla przedsiębiorstw w obszarach automatyki, robotyki i pomiarów przemysłowych od projektowania, wykonania i posadowienia urządzeń, po oprogramowanie i uruchomienie instalacji w procesie produkcyjnym.
Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP wdraża nowoczesne technologie w licznych obszarach, m.in.: spawanie i zgrzewanie, ukosowanie blach, paletyzacja i depaletyzacja, gratowanie i polerowanie, nakładanie powłok; obsługa maszyn w gniazdach produkcyjnych; roboty mobilne do zastosowań specjalnych; specjalistyczna aparatura kontrolno-pomiarowej; przemysłowe układy pomiarowe.
Bliska współpraca z przedsiębiorstwami owocuje wieloma wdrożeniami – adaptacją innowacyjnych technologii do praktyki przemysłowej.
Cel – pełna automatyzacja
Firma JADAR z Radomia, producent m.in. maszyny do wytwarzania kostki brukowej i granitowej, postanowiła zautomatyzować swój proces produkcyjny. Zakładano pełną automatyzację stanowiska spawalniczego, włącznie z pobieraniem elementów do spawania i pozycjonowania. Instytut PIAP podjął się wykonania projektu i realizacji części linii produkcyjnej, zawierającej właśnie zrobotyzowane stanowiska spawalnicze.
Rozwiązanie – współpraca robotów
Aplikacja wdrożona przez pracowników Instytutu PIAP składa się z sześciu robotów. Obszar roboczy został podzielony na stanowiska do spawania elementów różnej wielkości. Małe detale spawane są na stanowiskach, na których pracują dwa roboty firmy Fanuc, wyposażone w osprzęt spawalniczy firmy Lincoln. Jeden z robotów trzyma element, a drugi go spawa. Razem tworzą ciekawy przykład zrobotyzowanego stanowiska spawalniczego. Rolę przyrządu spawalniczego w tym przypadku odgrywa robot wyposażony w chwytak, który utrzymuje element spawany w chwili, gdy drugi manipulator prowadzi proces spawania. Poza funkcją trzymania detali, pierwszy z robotów ma również za zadanie pobieranie ich z magazynku. Tym samym cela spawalnicza jest bezobsługowa – robot pobiera element z magazynku, pozycjonuje go, gdy drugi robot wykonuje proces spawania, po czym gotową już część układa w podajniku wyrobów wykonanych.
Stanowisko do spawania elementów większych (o wymiarach około 1,3 m × 1,7 m) także zostało wyposażone w dwa roboty. Element stabilizowany jest przez pozycjonery, na których ustalone detale są spawane. Roboty współpracują ze sobą, wymieniają sygnały o rozpoczęciu i zakończeniu spawania odpowiednich fragmentów.
Bezpieczeństwo
Wszystkie stanowiska zostały otoczone szczelną osłoną zabezpieczającą człowieka przed urazami mechanicznymi oraz przed oddziaływaniem łuku spawalniczego, zapewniając właściwą ochronę obsługi.
Rezultat – optymalizacja
Zautomatyzowane stanowisko pozwoliło na podniesienie wydajności prac spawalniczych oraz zapewnienie jakości i powtarzalności wyrobów spawanych.
Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP
Al. Jerozolimskie 202, 02-486 Warszawa
tel. 22 874 0 194
www.piap.pl
www.przemysl.piap.pl
source: Automatyka 9/2016