Czy wystarczy energii?... Jak skutecznie poprawiać efektywność energetyczną?
Materiał prasowy print
Energia jest warunkiem rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego świata. Poziom i dynamika zużycia energii elektrycznej zależy przede wszystkim od liczby mieszkańców, stopnia rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego oraz struktury i efektywności użytkowania energii. Wdrożenie odpowiednich rozwiązań może przyczynić się do znaczącego obniżenia tego zużycia.
Ludność świata w 2018 r. liczyła ponad 7,6 mld. Co roku rośnie ona średnio o 1,2%. Według ONZ do końca XXI w. może nas być ponad 12,3 mld. Należy spodziewać się wzrostu zapotrzebowania na energię, co jest związane z rozwojem technologii wytwarzania i przesyłania energii elektrycznej. Równolegle zauważany jest bardzo dynamiczny rozwój automatyzacji i robotyki w zakładach przemysłowych. Istnieją liczne programy UE i rządowe promujące efektywność energetyczną i stosowanie odnawialnych źródeł energii (OZE). Niestety efektywne wykorzystanie OZE uzależnione jest często od uwarunkowań klimatycznych (liczba słonecznych dni w ciągu roku, wietrzność itp.). Firma Skamer-ACM od blisko 10 lat promuje rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną, począwszy od opomiarowania energii, przez systemy monitoringu mediów energetycznych, na realizacji zadań proefektywnościowych skończywszy.
Nie należy zapominać o systemie tzw. białych certyfikatów, dzięki którym premiowane są przez URE inwestycje poprawiające efektywność energetyczną. W tym przypadku firma Skamer-ACM również posiada zasoby, dzięki którym realizuje cały proces – od analizy, przez wykonanie audytów efektywności energetycznej, po pomoc w pozyskiwaniu białych certyfikatów. W wyniku przeprowadzonej analizy uzyskano dość zaskakujący wynik: oszczędność energii przyniosło jedynie opomiarowanie i zastosowanie systemu monitoringu dla głównych punktów instalacji.
Dlaczego? Okazuje się, że sama świadomość faktu, z jakimi wartościami energii mamy do czynienia powoduje, że pracownicy zupełnie inaczej postrzegają tę kwestię – każdy zaczyna zwracać uwagę na obszar, za który jest odpowiedzialny, a zmiany organizacyjne przynoszą znaczące oszczędności energii. Samo opomiarowanie i monitoring przekładają się na oszczędność energii od kilku do nawet kilkudziesięciu procent. Jeżeli dodać do tego instalacje odzysku energii, automatykę czy wymianę oświetlenia, potencjalny efekt energetyczny i finansowy może być bardzo kuszący. Takie działania są tym istotniejsze i warte rozważenia, że ceny energii elektrycznej rosną.
SKAMER-ACM Sp. z o.o.
ul. Rogoyskiego 26, 33-100 Tarnów
tel. 14 63 23 400, e-mail: tarnow@skamer.pl
Oddział Kraków: ul. Kapelanka 11, 30-347 Kraków
tel. 12 25 75 500, e-mail: krakow@skamer.pl
www.skamer.pl
source: Automatyka 5/2019