Wszystko dla (odnawialnej) energii. Złącza HARTING ograniczają emisję CO2
Materiał prasowy (HARTING Polska Sp. z o.o. ) print
Transformacja energetyczna idzie pełną parą i obejmuje wszystkie gałęzie i sektory przemysłu. Unia Europejska postawiła sobie za cel bycie światowym pionierem w walce ze zmianami klimatycznymi i osiągnięcie neutralności klimatycznej do połowy stulecia. Cele w zakresie redukcji emisji CO2 zostaną osiągnięte wtedy, gdy nie tylko dostawcy energii, ale także sektory przemysłowe znacząco przyczynią się do ich realizacji. Wyzwania stojące przed firmami, również spoza sektorów energochłonnych, są ogromne: ze względu na rosnące koszty energii coraz więcej producentów szuka nowych możliwości i przygląda się swoim procesom pod kątem wydajności.
Firma HARTING zobowiązuje się towarzyszyć swoim partnerom branżowym w osiągnięciu wskazanego celu i zgodnie z koncepcją Connectivity+ łączy produkty i rozwiązania, które m.in. generują korzyści dla społecznego megatrendu zrównoważonego ekorozwoju. Wytwarzanie, przesyłanie i magazynowanie energii, a także zrównoważone wykorzystanie zasobów wymagają know-how i wnikliwego spojrzenia z szerszej perspektywy. HARTING pomoże swoim klientom osiągnąć cele w zakresie oszczędności, ponieważ każdego dnia stawia czoła wyzwaniom związanym z wydajnym przesyłem energii.
Rozwiązania Connectivity+ stanowią istotny element transformacji energetycznej i są pod tym względem wielopłaszczyznowe. Kluczowe dla sukcesu projektów transformacji ukierunkowanej na energię są działania i środki w każdym z trzech obszarów:
- optymalizacja wydajności – jak uzyskać przenoszenie mocy z mniejszymi oporami na danej powierzchni, w określonej przestrzeni montażowej i jak oszczędzać energię oraz masę produktów?
- łatwa integracja nowych technologii w związku z energią odnawialną, wodorem, ogniwami paliwowymi,
- możliwość recyklingu/ponownego użycia zastosowanego materiału.
Te obszary stanowią podstawę koncepcji Connectivity+ w dziedzinie zrównoważonego rozwoju.
Wydajność
Niższe straty podczas transmisji
Jednym ze sposobów osiągnięcia większej efektywności energetycznej jest minimalizacja strat przesyłowych. Spadek napięcia na interfejsie jest redukowany, jeśli wybrane zostaną styki o niższej rezystancji (ze względu na lepszą przewodność lub dzięki lepszym powierzchniom styku i materiałom). Firma HARTING z powodzeniem wdrożyła to rozwiązanie, wyposażając centra danych w złącza Han-Eco. Interfejsy w czarnej obudowie z tworzywa służą do łączenia komputerów w większe jednostki obliczeniowe. Potencjał oszczędności, wynikający przede wszystkim z niższych strat napięcia na stykach Han, sumuje się do 650 000 kWh rocznie (obliczenie dokonane na przykładzie działania data center składającego się z 15 000 szaf).
W porównaniu ze średnią europejską ceną energii elektrycznej dla przemysłu (statystyki cen energii elektrycznej – Statistics Explained; europa.eu) przekłada się to na oszczędności w wysokości prawie 100 000 euro rocznie, które można osiągnąć dzięki rozwiązaniom Connectivity+.
Redukcja masy
Redukcja masy to drugi sposób uzyskania oszczędności – można ją osiągnąć przez zastosowanie lekkich materiałów do budowy złącza lub zmiany systemowe polegające na zmniejszeniu całkowitej liczby użytych interfejsów.
W przypadku przejścia z obudów metalowych na wersje z tworzywa np. do 50 % zmniejszono masę połączeń w tramwajach i pociągach, stosując nowszą generację złączy. Jest to opłacalne również w dłuższej perspektywie, ponieważ każdy kilogram masy znacznie zmniejsza zużycie w zakładanym okresie użytkowania wynoszącym 30 lat.
Pod hasłem „Connectivity+ umożliwia inne jutro” firma HARTING przedstawiła w ciągu ostatnich dwóch lat wiele nowych rozwiązań, dzięki którym pojazdy szynowe będą gotowe na przyszłe zastosowania. Rozwiązania z serii Han HPR TrainPowerLine, która zadebiutowała na targach InnoTrans 2022, są najlepszym przykładem produktów pomagających oszczędzać energię. Seria składa się z rozdzielacza Y i pojedynczych wtyczek Han HPR do dystrybucji zasilania w obszarze podpodłogowym. To rozwiązanie umożliwia zoptymalizowany procesowo i energooszczędny rozdział mocy w pojeździe szynowym. Nowy standard zdecydowanie obniża masę, nawet o 10 kg na wagon, w porównaniu z powszechnie używanymi wcześniej interfejsami UIC 552.
Optymalizacja przestrzeni instalacyjnej
Optymalizacja przestrzeni to trzecia możliwa strategia osiągnięcia poprawy wydajności. Przy projektowaniu przestrzennym interfejsów wchodzą w grę różne cele. Pierwszym z nich jest zawsze osiągnięcie jak najbardziej zwartej konstrukcji. Jednak inne aspekty zrównoważonego rozwoju również odgrywają rolę – wysoka trwałość, perspektywiczne koncepcje, a także możliwie wygodny montaż.
Nowe obudowy Han HPR Compact, przeznaczone do użytku w trudnych i wymagających warunkach środowiskowych, zapewniają ten sam stopień ochrony i oferują takie same opcje wyposażenia w styki i wkłady, jak inne sprawdzone już serie Han HPR (aż do HPR EasyCon). Są węższe i bardziej płaskie niż ich odpowiedniki i mają o jedną czwartą mniejszą masę niż w przypadku porównywalnych standardów HPR. Jeśli podczas montażu okaże się, że wymagane jest więcej miejsca montażowego, użytkownicy mogą zdecydować się na dodatkowe dwa dystanse, które zwiększają całkowitą wysokość obudowy – każda o trzy centymetry.
Zalety Han HPR Compact dla zrównoważonego rozwoju nie ograniczają się jedynie do zmniejszenia masy. Dzięki nowemu standardowi obudów wszystkie interfejsy można zaprojektować tak, aby zminimalizować wymagania przestrzenne. Jednak w dłuższej perspektywie oferują one również możliwość optymalizacji i rozbudowy. Jeśli wymagania dotyczące wydajności wzrosną, nie będzie konieczne kupowanie nowych złączy, co oznacza również mniej odpadów. Dodatkowy efekt to zmniejszenie ilości energii i materiałów wymaganych do produkcji złączy dzięki miniaturyzacji rozwiązań, np. moduły Han Domino i Han HPR Compact. Niższa masa i mniejsze wymiary redukują również wysiłek konieczny przy transporcie produktów do klientów. Jest to korzystne dla społecznego megatrendu zrównoważonego ekorozwoju i pomaga klientom w osiąganiu ich celów w zakresie oszczędzania energii.
Prostsza integracja nowych technologii
Najnowsze innowacje technologiczne HARTING obejmują m.in. moduły Han-Modular Domino. W porównaniu z poprzednim modułowym standardem Han-Modular, który z powodzeniem funkcjonuje na rynku od początku lat 90., moduły są tylko o połowę mniejsze. Dwie pojedyncze kostki do przesyłania sygnałów, danych, zasilania, lub pneumatyki mieszczą się w jednym gnieździe ramki zawiasowej
Han-Modular.
Dzięki prostemu systemowi blokującemu nowe moduły „domino” szybko dopasowują się do sprawdzonych już interfejsów. Poprzednie moduły nie są przestarzałe, ponieważ nadal pasują do koncepcji modułowej i będą produkowane oraz rozwijane jak wcześniej. Obie generacje produktów mieszczą się obok siebie w jednej ramce, co oznacza, że nie trzeba wymieniać wypróbowanego i przetestowanego rozwiązania.
Ulepszone możliwości ponownego użycia
Technologia połączeń jest zrównoważona, jeśli umożliwia ponowne użycie lub długotrwałe wykorzystanie zastosowanych zasobów. Megatrend technologiczny modułowości wiąże się z realnymi korzyściami pod względem zrównoważonego rozwoju.
Bardzo dobrym przykładem jest rozwiązanie HARTING Connectivity+ do obsługi „ślepego łączenia” regenerowanych akumulatorów samochodowych za pomocą ramki dokującej Han, w której zestawione są złącza Han Modular. Akumulatory firmy AMPS mogą zapewnić drugie życie zużytym akumulatorom do samochodów elektrycznych.
Podsumowanie
Współpraca z firmą HARTING przy planowaniu rozwiązań łączeniowych dla projektów przemysłowych, zwłaszcza w zakresie aspektów energetycznych – czy to w sektorze kolejowym, czy przy wytwarzaniu energii ze źródeł odnawialnych – jest korzystna dla klienta. Od pierwszego kontaktu i projektu w konfiguratorze, przez wsparcie planowania i tworzenie próbek, aż po wstępną produkcję i montaż całych struktur wiązek kablowych, HARTING oferuje rozwiązania oszczędnościowe – koncepcje długoterminowe, ekonomiczne i zrównoważone energetycznie. Oprócz społecznego megatrendu zrównoważonego rozwoju, rozwiązania HARTING Connectivity+ odpowiadają również na wyzwania zmian demograficznych i deglobalizacji.
HARTING Polska Sp. z o.o.
ul. Duńska 11, 54-427 Wrocław
tel. 71 352 81 71
source: Automatyka 9/2023