Cyfrowe opisywanie oznaczników ze specjalną aplikacją do oznaczania przemysłowego
Danny Siriboe, Wiktor Jędrzejak (PHOENIX CONTACT) print
Jednoznaczne oznaczanie podzespołów i sprzętu elektrycznego jest kluczowym elementem nowoczesnej konstrukcji szafy sterowniczej. Ten temat jeszcze bardziej zyskał na znaczeniu wraz z wprowadzeniem normy EN 81346 w maju 2010 r. Oznaczanie przemysłowe staje się łatwiejsze i elastyczniejsze dzięki zastosowaniu przenośnej ręcznej drukarki Thermofox, którą można sterować na miejscu przez aplikację oznaczającą (fot. 1).
Dwie części wspomnianej normy – EN 81346-1 i EN 81346-2 – dokładnie definiują zasady strukturalne i odpowiadające im oznaczenia referencyjne dla systemów, zakładów i sprzętu przemysłowego, w wyniku czego znacznie wzrosło zapotrzebowanie na profesjonalne oznaczanie podzespołów i sprzętu elektrycznego.
Oznaczanie nie może stać się agonią wyboru
W celu zapewnienia dokładnej identyfikacji podzespołów elektrycznych w późniejszym czasie stosuje się różne metody oznaczania sprzętu, które należy uwzględnić na wczesnym etapie procesu planowania. Kolejnym krokiem, po skompletowaniu dokumentacji wszystkich wymaganych oznaczeń w schemacie obwodu, jest wybór odpowiedniego typu oznacznika dopasowanego do specjalnych zastosowań.
Ze względu na dużą liczbę dostępnych na rynku opcji oznaczania, producent szaf sterowniczych staje w obliczu klęski dobrobytu, a pochopna decyzja może mieć negatywne skutki. Po wyborze sposobu oznaczania urządzenia szafy sterownicze poddaje się zazwyczaj modyfikacji, modernizacji lub konserwacji w trakcie okresu użytkowania, długo po jej wyprodukowaniu, dostawie i odbiorze. W większości przypadków odbywa się to na rynku lokalnym.
Na potrzeby prac konserwacyjnych oznaczenie urządzeń musi być kontrolowane w terenie i – w razie konieczności – poddane gruntownemu przeglądowi lub wymienione. Aby zapewnić spójne oznaczenie sprzętu (szczególnie dla urządzeń pod napięciem), zespoły montażowe na całym świecie serwisują szafy sterownicze w miejscu użytkowania. Z tego względu kładzie się coraz większy nacisk na wdrażanie bardziej rozbudowanych i kompleksowych projektów oznaczania urządzeń, w możliwie najszybszy i najłatwiejszy sposób już bezpośrednio w terenie.
Unikanie wysiłków badawczych
Wybór odpowiedniego rozwiązania z obszaru oznaczania odgrywa ważną rolę w profesjonalnym znakowaniu urządzeń. Liczba wymogów powoduje rozbudowywanie testów. Przewidywany wpływ na środowisko – styczność z olejami, chemikaliami lub bezpośrednie wystawienie na działanie promieni UV – może negatywnie wpłynąć na trwałość oznaczenia, co należy wziąć pod uwagę przy doborze materiałów. Ważną rolę odgrywa technologia drukowania – np. transfer termiczny, drukowanie atramentowe lub laserowe – jak również rodzaj urządzenia drukującego, w zależności od zastosowanego materiału. Zalecane jest stosowanie dobrze skoordynowanego systemu oznaczania. Wymagane podzespoły często trzeba dobierać indywidualnie z szerokiej gamy produktów. Niejednokrotnie analizuje się katalogi produktów lub dokonuje przeglądu treści internetowych. Obie czynności są nie tylko czasochłonne, lecz również obarczone ryzykiem błędów. Wielu użytkowników wolałoby prostszy proces wyboru.
Szafy sterownicze są czasami używane na obiektach przez ponad 10 lat. W tym czasie może się zdarzyć, że niewłaściwe oznaczenie sprzętu stanie się nieczytelne lub – w najgorszym przypadku – odpadnie. W takiej sytuacji oznaczenie powinno być wymienione lub naprawione bezpośrednio na obiekcie. Przy tego typu pracach konserwacyjnych najczęściej używa się przenośnych drukarek termotransferowych, jednak ten typ drukarek szybko osiąga limit wydajności, a ponadto jest niewystarczająco szybki i dokładny w bardziej skomplikowanych naprawach terenowych. Z tego względu coraz częściej użytkownicy poszukują nowych rozwiązań mobilnych.
Oznaczanie również staje się cyfrowe
W odpowiedzi na zapotrzebowanie na rozwiązania mobilne umożliwiające oznaczanie urządzeń firma Phoenix Contact opracowała aplikację „System oznaczania“ (fot. 2). Za pomocą strukturalnego asystenta wyszukiwania lub zintegrowanego skanera kodów kreskowych, użytkownik łatwo znajdzie właściwe rozwiązanie. Wśród 3000 rozwiązań w obszarze oznaczania i 11 systemów drukowania – podzielonych na trzy technologie – każdy może znaleźć rozwiązanie odpowiednie dla danego zastosowania. Aplikacja jest czytelna oraz intuicyjna w użytkowaniu i ma funkcję asystenta wyszukiwania do materiałów oznaczających (fot. 3).
Za pomocą funkcji filtra można szybko znaleźć prawidłowe rozwiązanie, nawet bez specjalistycznej wiedzy o produktach. Ponadto asystent wyszukiwania zapewnia dostęp do czterech głównych kategorii oznaczników: złączki szynowe, przewody i kable, urządzenia i oznaczniki obiektowe. Zintegrowany „Przewodnik po aplikacji” rozwiązuje inny problem: zawiera wszystkie informacje o oznaczeniach w odniesieniu do wymaganych zezwoleń, wymogów środowiskowych i właściwości materiałowych. Nowo zintegrowane kryteria wyboru upraszczają wyszukiwanie przez użytkownika, a wybór odbywa się automatycznie.
Do oznaczania złączek szynowych i listew Phoenix Contact przydatny jest również skaner kodów kreskowych, który wspomaga wyszukiwanie odpowiedniego rozwiązania z obszaru znakowania. Podczas skanowania etykiety na ekranie pojawiają się sugestie odnoszące się do propozycji zastosowań odpowiednich oznaczników. Nie mniej ważne jest również sugerowanie przez aplikację odpowiednich pozycji z szerokiego zakresu akcesoriów do oznaczania.
Aplikacja upraszcza również i przyspiesza proces obsługi w terenie, ponieważ można ją podłączyć do drukarki ręcznej Thermofox za pomocą smartfonu z zainstalowanym systemem operacyjnym Android i wyposażonego w kabel USB. Połączenie smartfonu i drukarki jest również możliwe w przypadku dużych i złożonych przedsięwzięć z zakresu oznaczania elementów w terenie.
Znaczący wzrost produktywności
Projekt z zakresu oznaczania sprzętu można łatwo tworzyć i następnie konwertować w biurze za pomocą oprogramowania CLIP PROJECT lub PROJECT complete. Przekonwertowany plik dotyczący danego projektu można przesłać pocztą elektroniczną do użytkownika w miejscu pracy. To o tyle istotne, że użytkownik w miejscu pracy rzadko ma czas na kompletne przygotowanie oznaczenia urządzeń. Finalnie projekt zostaje wydrukowany w całości za pomocą drukarki Thermofox.
Omówione rozwiązanie cyfrowe w formie aplikacji przyspiesza proces już na etapie planowania oraz czyni go bezpieczniejszym (fot. 4). Dzięki zaktualizowanym danym cyfrowym użytkownik zawsze wybierze właściwe rozwiązanie z obszaru oznaczania. Plusem jest także duża elastyczność działania w terenie. To wszystko sprawia, że rozwiązanie jest idealnym narzędziem do oznaczania przemysłowego. Aplikacja MARKING System jest nieodpłatnie dostępna na smartfony i tablety w sklepach Google Play i Apple iTunes.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.phoenixcontact.net/webcode/#1562.
PHOENIX CONTACT Sp. z o.o.
ul. Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław
tel. 71 39 80 410
www.phoenixcontact.pl
source: Automatyka 10/2018