Laboratorium Limatherm Sensor. Nowa siedziba i zakresy pomiarowe
Tomasz Bulanda (LIMATHERM SENSOR Sp. z o.o. ) print
Laboratorium Pomiarowe działające w ramach spółki Limatherm Sensor zmieniło siedzibę. Pomieszczenia, w których wykonywane są pomiary, zostały wyposażone w profesjonalne urządzenia do zapewnienia stabilności i monitoringu warunków środowiskowych. Zasilanie przyrządów pomiarowych przy użyciu wysokiej klasy filtrów pozwala osiągnąć jeszcze wyższą dokładność pomiarową. Pomieszczenia są tak usytuowane, by umożliwiało to dalszy rozwój i wprowadzanie kolejnych zakresów pomiarowych.
Laboratorium Pomiarowe działające w siedzibie spółki Limatherm Sensor ma 50-letnie doświadczenie w wykonywaniu pomiarów. W 2007 r. otrzymało wydany przez Polskie Centrum Akredytacji Certyfikat Akredytowanego Laboratorium Wzorcującego nr AP 108, potwierdzający spełnienie wymagań normy PN-EN ISO/IEC 17025 „Ogólne wymagania dotyczące laboratoriów badawczych i wzorcujących”. Laboratorium podczas oceny w nadzorze dokonanej przez audytorów PCA po raz kolejny potwierdziło wysokie kompetencje w odniesieniu do świadczonych usług, gwarantując spełnienie wymagań systemowych oraz technicznych w zakresie wzorcowania termometrów rezystancyjnych, elektrycznych, wskazówkowych, czujników termoelektrycznych oraz przetworników, rejestratorów, wskaźników, symulatorów i kalibratorów temperatury. Przyrządy metrologiczne wykorzystywane w procesie wzorcowania mają odniesienie do państwowych i międzynarodowych wzorców jednostek miar (GUM, PTB, NIST).
Szeroki zakres pomiarów
Wieloletnie doświadczenie i ciągłe doskonalenie metod pomiarowych pozwoliło laboratorium zoptymalizować proces wzorcowania aparatury pomiarowej przez automatyzację stanowisk pomiarowych, co w efekcie umożliwiło poprawę jakości usług wzorcowania oraz skrócenie czasu wykonania. Dzięki autorskim rozwiązaniom oprogramowanie może być dostosowane do potrzeb i wymagań stawianych przez klientów. Laboratorium realizuje wzorcowania w stałej siedzibie, jak równiej w siedzibie odbiorcy. Stawia sobie za cel stały wzrost zaufania i satysfakcji klientów, systematyczne rozszerzanie oferty i zakresu wzorcowania oraz wysoki poziom świadczonych usług uzyskany przez wiarygodność wyników. W celu doskonalenia stosowanych metod wzorcowania nawiązana została współpraca z innymi laboratoriami, w tym z podmiotami naukowo-badawczymi.
Obecnie laboratorium wyposażone zostało w wysokiej klasy przyrządy pomiarowe, m.in. piec do wzorcowania czujników temperatury (co pozwoliło rozszerzyć zakres pomiarowy do 1500 °C), kalibratory wielofunkcyjne wielkości elektrycznych, mierników cyfrowych, cęgowych, tablicowych, mierników mocy, kalibratorów i symulatorów, a także kalibrator do testerów instalacji elektrycznych. W ten sposób stworzono kompletne rozwiązanie do sprawdzania testerów izolacji, testerów RCD, testerów pętli prądowych i testerów urządzeń przenośnych (PAT).
Prace badawcze
W siedzibie spółki Limatherm Sensor prowadzone są równocześnie prace badawcze Zespołu ds. Innowacji i Rozwoju. Brak informacji rynkowych – w szczególności ze strony producentów czujników temperatury – na temat stabilności charakterystyki w zakresie oddziaływania wysokiej temperatury, skłonił firmę Limatherm Sensor do zainicjowania badań wysokotemperaturowych parametrów stabilności metrologicznej.
Proces badawczy dotyczył wygrzewania platynowych rezystorów Pt 100 α385 dostarczonych przez różnych producentów. Wygrzewanie było wykonane z użyciem osłon metalowych i ceramicznych, tak aby można było określić wpływ oddziaływania zanieczyszczeń na charakterystykę termometryczną rezystora w łącznym czasie 1000 godzin. W trakcie wygrzewania cyklicznie wykonywano wzorcowanie w temperaturze 0 °C i 100 °C, aby można było śledzić zmiany charakterystyki. Zwrócono uwagę, że chociaż termometry różnych firm spełniają wymagania klasy dokładności i odpowiadają znormalizowanym standardom, a ceny są zbliżone, to jednak najważniejszy parametr stanowiący przedmiot badań – stabilność w czasie eksploatacji – wykazywał znaczne rozbieżności. Wzorcując przyrządy pomiarowe produkowane przez Limatherm Sensor, możemy weryfikować stabilność charakterystyki dla tych, które wracają do naszego Laboratorium Pomiarowego do ponownej kalibracji. Wzorcowania są realizowane cyklicznie, toteż możemy sprawdzać stabilność w okresie kilkuletnim.
Przeprowadzono również badania stabilności charakterystyki dla czujników termoelektrycznych płaszczowych wykonanych z różnych materiałów i oferowanych przez różnych producentów. Podobnie jak w termometrach rezystancyjnych przed wygrzewaniem wszystkie dostarczone czujniki zostały wywzorcowane i spełniały wymagania klasy. W trakcie wygrzewania okazało się, że część czujników bardzo szybko zmieniło charakterystykę i nie spełniało tych wymagań.
Badanie wysokotemperaturowe pozwoliło wybrać najlepszych dostawców, spełniających rygorystyczne wymagania stabilności charakterystyki w czujnikach temperatury produkowanych przez firmę Limatherm Sensor. Stała współpraca i wymiana doświadczeń z wybranym producentem pozwala na ciągłe doskonalenie i podnoszenie jakości produkowanych czujników temperatury z zastosowaniem zwalidowanych dostaw.
LIMATHERM SENSOR Sp. z o.o.
ul. Skrudlak 1
34-600 Limanowa
tel. 18 330 10 50, fax 18 330 10 04
e-mail: laboratorium@limathermsensor.pl
www.limathermsensor.pl
source: Automatyka 5/2019