Rynek rozwiązań Przemysłu 4.0 osiągnie 165 mld dolarów za 5 lat
Sylwia Batorska (Łukasiewicz – PIAP) print
Jak wynika z najnowszego raportu MarketsandMarkets w ciągu najbliższych pięciu lat światowy rynek Przemysłu 4.0 będzie wart trzy razy więcej niż obecnie. Motorem napędowym będzie rozwój sieci 5G. W Polsce co czwarta firma ma w planach cyfrową rewolucję. PKN Orlen rozpoczął testy prywatnej, przemysłowej sieci 5G.
Analitycy amerykańskiej firmy MarketsandMarkets w opublikowanym w czerwcu raporcie na temat Przemysłu 4.0 przyjrzeli się takim technologiom, jak: roboty przemysłowe, Blockchain, czujniki przemysłowe, druk 3D, systemy wizyjne, HMI, AGV, a także wykorzystaniu sztucznej inteligencji czy cyfrowych bliźniaków w produkcji.
Według prognoz MarketsandMarkets światowy rynek Przemysłu 4.0 wzrośnie z 64,9 mld USD w 2021 r. do 165,5 mld USD do 2026 r. Oczekiwany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) w tym okresie będzie kształtował się na poziomie ok. 20,6 % .
Czynniki wzrostu
Rosnąca popularność Internetu Przemysłowego w jednostkach produkcyjnych oraz silniejsza koncentracja na zwiększeniu wydajności maszyn i systemów oraz obniżeniu kosztów produkcji odgrywają istotną rolę we wzroście rynku cyfrowych rozwiązań na całym świecie. Oczekuje się również, że rosnące zapotrzebowanie na robotykę przemysłową będzie napędzać rozwój rynku związanego z cyfrowym przemysłem.
W swoim raporcie MarketsandMarkets zwraca uwagę, że głównym czynnikiem wzrostu nadal będzie rozwój Internetu Rzeczy (Internet of Things, IoT), ale w nieco bardziej przystosowanej do przemysłu formie.
Ważnym elementem, kreującym nowe możliwości będzie postępująca komercjalizacja sieci 5G – zapewni niezawodność i szybkość transferu danych, a tym samym zwiększy skuteczność rozwiązań Internetu Rzeczy czy rozwiązań zapewniających komunikację na linii maszyna-maszyna (Machine to machine, M2M). Kluczowymi powodami zwiększonego stosowania nowych technologii M2M będą: lepsza łączność zapewniająca płynną komunikację i niskie zapotrzebowanie na energię. Aby osiągnąć efektywną komunikację typu maszyna-maszyna, istniejąca przepustowość sieci komórkowych musi obsłużyć miliardy węzłów, których rozwój spodziewany jest w ciągu najbliższych kilku lat. Obecnie przepustowość sieci nie jest jeszcze całkowicie przystosowana do obsługi komunikacji M2M i IoT.
Rozwój Internetu Rzeczy
Oczekuje się, że IoT utrzyma największy udział w rynku Przemysłu 4.0 w prognozowanym okresie. W sektorze przemysłowym Internet Rzeczy łączy w sobie postęp dwóch rewolucji transformacyjnych: niezliczonych maszyn, obiektów, flot i sieci, które wyłoniły się z rewolucji przemysłowej oraz w zakresie systemów komputerowych, informacyjnych i komunikacyjnych, wprowadzonych przez postęp w rozwoju Internetu.
Azja – Pacyfik na czele
Analitycy spodziewają się, że region Azji i Pacyfiku będzie miał największy udział w rynku Przemysłu 4.0 w prognozowanym okresie. Wzrost rozwoju robotyki w krajach takich jak: Chiny, Japonia i Korea Południowa jest jednym z głównych czynników prowadzących do wzrostu rynku Przemysłu 4.0 w tym regionie. W innych krajach azjatyckich dużą rolę odgrywają niskie koszty produkcji.
Biorąc pod uwagę ciągły postęp technologiczny i wsparcie finansowe ze strony rządów, a także rozległą bazę przemysłową, w której głównymi udziałowcami będą Japonia i Chiny, nie dziwi fakt, że region Azji i Pacyfiku będzie się rozwijał w najszybszym tempie w najbliższych latach.
W tym wyścigu nowych technologii widoczne jest wsparcie ze strony producentów i dostawców. Głównymi graczami na rynku Przemysłu 4.0 są: ABB (Szwajcaria), Mitsubishi (Japonia), Yaskawa (Japonia), KUKA (Niemcy), FANUC (Japonia), General Electric (USA), IBM (USA), Cisco (USA), Microsoft (Stany Zjednoczone), Stratasys (Stany Zjednoczone), Google (Stany Zjednoczone), Intel (Stany Zjednoczone), HP (Stany Zjednoczone), Siemens (Niemcy), Ansys (Stany Zjednoczone), AIBrain (Stany Zjednoczone), SAP (Stany Zjednoczone), Amazon Web Services (Stany Zjednoczone) oraz General Vision (USA).
Polskie firmy a cyfryzacja
Według badania „Smart Industry Polska” – przeprowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju, Technologii i Pracy we współpracy z firmą Siemens – co czwarta firma w Polsce dostrzega konieczność wdrożenia planów cyfryzacji w myśl koncepcji Przemysłu 4.0. Przedsiębiorstwa, które już wkroczyły na ścieżkę cyfrowych zmian postawiły w szczególności na analitykę danych i optymalizację produkcji (60 %), wprowadzały też systemy robotyzacji linii produkcyjnych (ok. 29 %), a tylko co piąta przyjęła rozwiązania Internetu Rzeczy lub stawia na druk 3D.
Największy krajowy koncern naftowy PKN ORLEN jako pierwszy w Polsce będzie testował prywatną, przemysłową sieć 5G w realnym środowisku zaawansowanej infrastruktury przemysłowej. Na realizację wewnętrznych testów, które zostaną przeprowadzone na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku oraz pobliskiej stacji paliw, koncern otrzymał czasowy przydział częstotliwości radiowych oraz zgodę Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Technologia 5G pozwoli w czasie rzeczywistym korzystać z ogromnej liczby danych spływających z urządzeń pomiarowych, sensorów oraz maszyn produkcyjnych. Zapewnia także niezawodność transmisji informacji w aplikacjach o znaczeniu krytycznym w zakresie sterowania i monitoringu procesów produkcyjnych.
Testy potrwają do lutego 2022 r. i zostaną przeprowadzone w realnym otoczeniu przemysłowym infrastruktury Zakładu Produkcyjnego w Płocku. Partnerami są firmy technologiczne, które dostarczą zaawansowaną technologicznie infrastrukturę sieci 5G oraz współpracujące z nią urządzenia. Wysoka przepustowość sieci w technologii 5G pozwoli przetestować rozwiązania z zakresu Internetu Rzeczy, analityki danych i łączności dyspozytorskiej. Testowane będą różne rozwiązania w zakresie sieci 5G, ich funkcjonalność, wydajność, jakość i bezpieczeństwo informatyczne.
source: Automatyka 7-8/2021