Automatyzacja produkcji z robotem typu desktop
Świadomość korzyści, jakie przynosi robotyzacja procesów wytwórczych sprawia, że raczej nikt nie zastanawia się już nad jej sensem. Poszukując sposobów jej realizacji, zwłaszcza w takich aplikacjach jak dozowanie, lutowanie czy wkręcanie śrub, warto zastanowić się nad implementacją robota typu desktop.
Firma WObit proponuje robota CDR480, którego podstawę stanowi platforma kartezjańska typu desktop. Robot może wykonywać ruch w czterech osiach, gdzie trzy osie realizują ruch liniowy, a jedna oś ruch obrotowy. Zakres roboczy urządzenia dla osi X oraz Y wynosi 480 mm, dla osi Z 100 mm, a dla osi obrotowej 340°. Maksymalna prędkość w osiach X, Y to 200 mm/s, w osi Z 100 mm/s, natomiast w osi obrotowej 340°/s, co pozwala na dynamiczną realizację procesów. Robot typu desktop charakteryzuje się wysoką dokładnością pozycjonowania: do 0,006 mm w osiach X i Y, 0,003 mm w osi Z oraz do 0,1° w osi obrotowej. Powtarzalność w osiach liniowych wynosi 0,01 mm, natomiast w osi R 0,2°. Urządzenie może zostać obciążone masą do 10 kg.
Elastyczność zastosowań
Dla robota CDR480 przygotowany został specjalny kontroler, który umożliwia generowanie trajektorii ruchu wszystkich osi urządzenia oraz sterowanie innymi funkcjami realizowanego procesu. W zależności od zastosowania robot może zostać doposażony w odpowiednie akcesoria, umożliwiające np. realizację lutowania, wiercenia otworów czy też przenoszenia elementów z miejsca na miejsce. Inne aplikacje, w których doskonale sprawdzi się robot typu desktop to wkręcanie śrub, aplikacje dozujące, pomiarowe czy automatyczny montaż.
Łatwe programowanie
Robot programowany jest za pośrednictwem komputera z wykorzystaniem specjalnego, przeznaczonego do niego oprogramowania, przy czym program pracy może być wybierany na 4,3” wyświetlaczu bądź zewnętrznie, przez magistralę RS-485. Do aplikacji lutowania elementów przewlekanych programiści WObit przygotowali specjalne oprogramowanie. Umożliwia ono programowanie ruchów robota poprzez określenie punktów lutowania. Użytkownik może zdefiniować w panelu kilka takich samych płytek PCB, wczytywać pliki gerber i automatycznie przenosić pozycję punktów lutowniczych do programu robota. Oprogramowanie daje również możliwość sterowania manualnego napędami oraz konfiguracji pracy napędów i głowicy lutującej.
Korzyści z automatyzacji
Prezentowany robot może być wykorzystany jako samodzielne stanowisko lub w linii technologicznej. Urządzenie jest przystosowane do współpracy z dedykowanym transporterem, co
pozwala na realizację zautomatyzowanego procesu. Robotyzacja przekłada się m.in. na wzrost produkcji, obniżenie jej kosztów i wzrost rentowności firmy, a jednocześnie zwiększa się dokładność wykonywania zadań, ponieważ dla robotów nie ma znaczenia, czy wykonują pracę na zmianie dziennej czy nocnej.
Poza urządzeniem typu desktop firma WObit produkuje także inne roboty, takie jak samojezdne roboty AGV do transportu elementów czy roboty kartezjańskie do aplikacji pick&place.
PPH WObit E. K. J. Ober s.c.
Dęborzyce 16
62-045 Pniewy
tel. 61 22 27 422
fax 61 22 27 439
e-mail: wobit@wobit.com.pl
www.wobit.com.pl
source: Automatyka 6/2016