Dlaczego powinniśmy martwić się powolną robotyzacją w Polsce?
Jacek Taczała (MITSUBISHI ELECTRIC EUROPE B. V.) print
W dniach 9–11 maja 2023 r. odbyły się targi Warsaw Industry Automatica – miejsce spotkań, rozmów o cyfryzacji i automatyzacji przedsiębiorstw i podejmowania tematów aktualnie kluczowych dla branży. Forma prezentacji rozwiązań automatyki, pomimo iż już leciwa cieszy się nadal dużą popularnością. Świadczy o tym duża liczba osób, która odwiedziła halę B, a dokładnie stoiska B2.33 i B2.34 firmy Mitsubishi Electric (ME). Goście mogli zapoznać się z prezentowanymi rozwiązaniami naszej firmy i jej partnerów, tj. ControlTec, Green Miles, INNTEC-INNOVATION IN TECHNOLOGY, AUTOMATEC i Aumako. Rozwiązania dotyczyły zarówno stanowisk zrobotyzowanych, jak i systemów wizualizacji i zarządzania procesem produkcyjnym.
W trakcie targów miałem przyjemność uczestniczyć jako prelegent w panelu konferencyjnym. Tematem mojej prezentacji było pytanie: Dlaczego powinniśmy się martwić niską robotyzacją w Polsce? Z pewnością wiele osób prowokuje ono do dyskusji. Przez ostatnie dwa lata Polska zanotowała wspaniałe wzrosty liczby instalowanych robotów. Jak wynika z danych International Federation of Robotics średnioroczny wzrost rynku robotów w latach 2015–2020 w całej Europie wynosił 10 %, podczas gdy w Polsce aż 17 %. W 2021 r. zainstalowano ponad 3300 jednostek w naszym państwie. To skąd to zmartwienie?
Popatrzmy na udziały poszczególnych krajów w rynku robotów zainstalowanych w Europie. Polski udział to 3 %, podczas gdy Niemcy i Włosi mają 50 %. Jak wynika z moich wyliczeń, aby „dogonić” poszczególne kraje Europy w robotyzacji potrzebujemy wielu lat: 7 – by dogonić Francję, 9 – by dogonić Włochy, 11 – by dogonić Szwecję i 12 – by dogonić Niemcy. Ten czas potrzebny jest na zainstalowanie robotów aby osiągnąć stan innych krajów z roku 2020!
Zatem cieszymy się dużą liczbą zainstalowanych robotów, ale nadal jeszcze jest to zbyt mało, aby być liczącym się pod względem robotyzacji krajem w Europie. Dziś oczywiście cieszymy się ze wzrostów wynagrodzeń dla operatorów. Choć mogą one mieć negatywne konsekwencje – tracimy na inwestycjach, które wymagają aplikacji zrobotyzowanych. Jeśli nie będzie więcej robotów w Polsce, prawdopodobnie inwestorzy przeniosą swoją produkcję do krajów wysoce zrobotyzowanych.
Dodatkowo na potrzeby prezentacji przygotowałem mapę długu technologicznego. Dług związany z powolną robotyzacją będzie miał wpływ na: produktywność, koszty, umiejętności, innowacje, środowisko.
Produktywność
Jedną z kluczowych zalet zastosowania robotów w procesach produkcyjnych jest to, że mogą one znacząco zwiększyć produktywność. Pracują bez przerwy i zmęczenia, co pozwala na większą wydajność i lepszą kontrolę jakości. Jeśli fabryki w Polsce będą dalej polegać na pracy ręcznej, mogą przestać konkurować z firmami, które już wprowadziły zaawansowane technologie automatyzacji. Roboty Mitsubishi Electric mogą zwiększyć produktywność, ponieważ mają szereg zalet.
Wysoka precyzja i powtarzalność
Roboty Mitsubishi Electric są znane z doskonałej precyzji i powtarzalności ruchów. Dzięki temu mogą skutecznie wykonywać powtarzalne zadania, takie jak montaż, pakowanie, sortowanie i spawanie, co prowadzi do zwiększenia produktywności i jakości produktów. Dla przykładu w klasie robotów 6-osiowych robot RV-4FRL czyli z serii bardzo dynamicznych robotów przegubowych, zapewniających wysoki poziom precyzji realizuje cykl 25-300-25 mm (w kierunku Z-X-Z i z powrotem) operując detalem o masie 1 kg w czasie 0,36 s. Jest to robot o udźwigu 4 kg i promieniu pracy 649 mm.
1. Szybkość i efektywność: Roboty Mitsubishi Electric są zaprojektowane, aby być szybkie i efektywne. Mają duże prędkości ruchu, krótkie czasy cyklu i możliwość równoczesnego wykonywania wielu zadań. To pozwala na zwiększenie wydajności produkcji i skrócenie czasu przetwarzania..
2. Kolaboracja z ludźmi: Mitsubishi Electric oferuje kolaboracyjnego robota o wdzięcznej nazwie Assista (jako asystujący pracy ludziom), który jest zaprojektowany do bezpiecznej współpracy z ludźmi w tym samym obszarze roboczym. Dzięki temu pracownicy i roboty mogą pracować razem, wykorzystując swoje unikalne umiejętności. Kolaboracyjne roboty Mitsubishi Electric mogą pomóc w zautomatyzowaniu niektórych zadań, uwalniając pracowników do bardziej skomplikowanych i kreatywnych zadań, co prowadzi do wzrostu produktywności. Ale i wiedzy ludzi, bo dziś idziemy w kierunku gospodarki opartej na wiedzy.
3. Zaawansowane systemy wizyjne: Co prawda Mitsubishi Electric nie oferuje systemów wizyjnych, ale każdy pracujący robot ma interfejs otwarty na komunikację z dowolnym systemem wizyjnym. Połączenie robota z systemem wizyjnym umożliwia im rozpoznawanie, śledzenie i inspekcję obiektów. Dzięki temu mogą dokładnie lokalizować elementy, identyfikować wady i wykonywać skomplikowane zadania w zależności od warunków otoczenia. Systemy wizyjne zwiększają nie tylko precyzję, ale także umożliwiają adaptację do zmieniających się warunków produkcyjnych.
4. Programowalność i łatwość integracji: Roboty Mitsubishi Electric są wyposażone w zaawansowane systemy programowania, które umożliwiają łatwą konfigurację, programowanie i integrację z innymi urządzeniami i systemami w zakładzie produkcyjnym. Dzięki temu można dostosować roboty do różnych zadań i procesów, co zwiększa elastyczność i produktywność produkcji. Łatwe programowanie to dziś już nie tylko cecha kobotów, ale również robotów przemysłowych. Dziś zarówno robot industrialny, jak i kobot może być programowany w ten sam prosty sposób blokowy, wizualizacyjny. To super opcja dla tych, co chcą zwiększyć produktywność, mają wiele referencji i małe serie produkcyjne i chcą stosować robota w różnych miejscach a są to proste aplikacje, np. przekładania produktów.
Oszczędność kosztów
Choć początkowe koszty inwestycji w robotykę mogą być wysokie, długoterminowe oszczędności mogą być znaczące. Roboty mogą pracować szybciej i bardziej wydajnie niż ludzie, co zmniejsza koszty pracy i minimalizuje ryzyko błędów lub wypadków. To może przekładać się na niższe koszty produkcji, które można przekazać klientom i uczynić polskie towary bardziej konkurencyjnymi na rynkach globalnych. Oto kilka funkcji robotów Mitsubishi Electric, wpływających na oszczędność kosztów.
Efektywność energetyczna
Roboty Mitsubishi Electric są zaprojektowane z myślą o efektywności energetycznej. Wykorzystują zaawansowane technologie, takie jak optymalizacja pracy napędów osi, aby zminimalizować zużycie energii. Dzięki temu można oszczędzać na kosztach energii elektrycznej podczas pracy robotów. Dodatkowo rozwiązania Mitusbishi to pełny Ecosystem rozwiązań automatyki a zatem i narzędzia do monitorowania zużycia linii z robotami. I ważne jest to, że znając jakie koszty energii zużywa linię, inżynierowie mogą wyliczyć jednostkowe zużycie energii na produkt. Takie podejście pozwoli na oszacowanie kosztów energii w przypadku podwyżek cen, a to z kolei pozwoli informować klientów o wzrostach cen, produktów z uwagi na wzrost cen energii, znacznie wcześniej.
Redukcja błędów i odpadów
Dzięki wysokiej precyzji i powtarzalności ruchów, roboty Mitsubishi Electric mogą pomóc w redukcji błędów i odpadów w procesach produkcyjnych. Poprawiona jakość i dokładność montażu, pakowania przekłada się na mniejszą liczbę wadliwych produktów i odpadów materiałowych, co prowadzi do oszczędności kosztów. Nie zapominamy również o operatorach procesów produkcyjnych. Ecosystem rozwiązań automatyki znów przychodzi tutaj z pomocą. Łącząc kobota z systemem Pick To Light wspieramy pracę operatora. Kobot dba o jego kręgosłup nie pozwalając mu się schylać po część produktów, a system Pick To Light wspiera go w pobieraniu właściwych części do danego procesu montażu.
Minimalna konserwacja i łatwa obsługa
Roboty Mitsubishi Electric są zaprojektowane tak, aby wymagały minimalnej konserwacji i były łatwe w obsłudze. Dzięki temu można zmniejszyć koszty związane z konserwacją, naprawami i przestojami maszyn. Prosta obsługa i intuicyjne interfejsy użytkownika umożliwiają szybkie i efektywne zarządzanie robotami.
Ograniczona konserwacja, a w zasadzie termin jej realizacji jest określany przez akcesoryjną kartę Melfa Smart Plus do robotów. Karta monitoruje zużycie smarów w przekładniach, oraz zużycie pasków. To rozwiązanie dla tych, którzy korzystają z robotów z różną wydajnością, a taki monitoring pozwala na wykonywanie serwisu wtedy i tylko wtedy, gdy to rzeczywiście jest potrzebne. Dodatkową funkcją karty Melfa Smart Plus jest informacja o nieprawidłowościach, które pojawią się np. po ewentualnej kolizji. Karta wskaże m.in., że odchylenie od poprawnej pracy na osi J2 jest zbyt duże i należy wezwać serwis, aby dokonał przeglądu osi. Pozwala to zaoszczędzić czas postoju linii na skutek awarii robota.
Braki w umiejętnościach
Kolejnym powodem, dla którego powolna robotyzacja jest w Polsce zmartwieniem, jest pogłębianie braków w umiejętnościach w sektorze produkcyjnym. W kraju zmierzającym w kierunku gospodarki opartej na wiedzy ważne jest, aby pracownicy byli wyposażeni w umiejętności potrzebne do obsługi i utrzymania zaawansowanych maszyn. Inwestując w robotykę polscy przedsiębiorcy mogą stworzyć nowe możliwości pracownikom do rozwoju technicznych umiejętności, które będą w przyszłości bardzo poszukiwane. Ponadto już dziś programowanie robotyzacji prostych procesów, np. przenoszenie produktów z miejsca na miejsce (handling) nie musi być wykonywane przez wykwalifikowany personel. Aplikacja do programowania, taka jak RT Visualbox to w zasadzie narzędzie do prostego blokowego programowania. Może to być początek robotyzacji najprostszych procesów przez osoby, które zaczynają przygodę z robotyzacją.
Braki umiejętności pracowników mogą stanowić obawę przed późniejszą obsługą serwisową robotów. Tu z pomocą przychodzi nasz nowy produkt Digital Servce Pack.
Digital Service Package (DSP)
DSP zapewnia działom utrzymania ruchu niezrównane możliwości i usprawnienia. Dzięki niemu kierownicy działu utrzymania ruchu mogą przekształcić serwisowanie zrobotyzowanych linii w nowoczesny proces rodem z Industry 4.0! Digital Service Package zwalnia z nadmiernego rozbudowywania służb utrzymania ruchu z każdą nową robotyzowaną linią.
Dzięki Digital Service Package, kierownik działu utrzymania ruchu nie musi już martwić się o kosztowne i czasochłonne rozbudowywanie zespołu utrzymania ruchu przy każdej nowej linii zrobotyzowanej. Inteligentne rozwiązania w ramach pakietu umożliwiają optymalizację zasobów i zwiększenie wydajności obecnych zespołów.
Dzięki Digital Service Package, produkcja zrobotyzowana ma pełen nadzór. Kierownik działu utrzymania ruchu może śledzić każdy etap produkcji, monitorować parametry oraz wykrywać wszelkie nieprawidłowości w czasie rzeczywistym. To oznacza większą precyzyjność i skuteczność w działaniach utrzymania ruchu.
Dzięki pakietowi Digital Service Package dział utrzymania ruchu ma wgląd w przyczynę każdego zatrzymania linii. To niesamowicie istotna informacja, która pozwoli uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości. Podnosi skuteczność eliminowania przestoi i minimalizuje straty produkcyjne.
Wraz z wprowadzeniem tego pakietu, możemy pozwolić naszym służbom utrzymania ruchu na pracę zdalną. To nie tylko znacznie zwiększy komfort naszych pracowników, ale także otworzy nowe możliwości dla rekrutacji i zatrudniania specjalistów spoza lokalnego obszaru. W pełni wykorzystamy potencjał naszego zespołu utrzymania ruchu!
Dzięki Digital Service Package dział utrzymania ruchu otrzyma informacje o każdym problemie czy o potrzebie wymiany smaru.
Digital Service Pack to rozwiązanie, które pełną obsługę administracyjną oraz wykonywanie serwisu przerzuci na firmę Mitsubishi Electric.
Innowacje
Robotyka jest dziedziną szybkiej innowacji, a firmy, które wolno wprowadzają nowe technologie, ryzykują pozostaniem w tyle. Przyjęcie automatyzacji przez polskich producentów może umożliwić im zajęcie pozycji na czele rozwoju przemysłowego i skorzystanie z nowych możliwości, gdy tylko się pojawią. To może pomóc w zapewnieniu długoterminowej równowagi sektora produkcyjnego kraju. Innowacja, która jest dziś najważniejszym kierunkiem rozwoju zakładów produkcyjnych, łączy zwiększenie produktywności, zmniejszenie kosztów, wzrost umiejętności i generowanie ścieżki ruchu bezpośrednio przez samego robota, np. do odbierania produktów z wtryskarki i umieszczania ich w wytłoczkach. Przy zmianie produktu na wtryskarce automatycznie następuje zmiana ścieżki ruchu przez robota. Takie rozwiązanie pozwala na dostawianie robota do dowolnych urządzeń, np. wspomnianych wtryskarek a resztą procesu zajmuje się już sam robot.
Wpływ na środowisko
Powolna robotyzacja może mieć negatywne konsekwencje na środowisko. Roboty są zwykle bardziej energooszczędne niż ludzie. A co bardziej istotne, roboty pozwalają na utrzymanie stałej jakości, tym samym ograniczają surowce i wpływ produkcji na środowisko.
Mitsubishi Electric
Tel. +48 691 406 034
source: Automatyka 6/2023