Innowacyjne rozwiązania Zimmer Group z zakresu robotyki
Materiał prasowy print
Historia firmy Zimmer Group rozpoczęła się tak jak wiele innych – od niewielkiej produkcji metodą niemal chałupniczą. Cel jednak od początku był ambitny: ekspansja globalna. Dziś firma jest symbolem innowacji i dostarcza szeroką gamę rozwiązań, m.in. z zakresu robotyki.
Zimmer Group rozpoczęła działalność w latach 80. – Zaczynaliśmy tak jak wiele innych firm przed nami, czyli od „garażu”. Z tą różnicą, że nasz garaż był w rzeczywistości przebudowaną oborą. Tam w 1980 r. zaczęły od podstaw powstawać nasze pierwsze produkty – wspomina Günther Zimmer.
Recepta na sukces
Günther Zimmer i Martin Zimmer, właściciele Zimmer Group, wciąż pracują na rzecz firmy, ale teraz już nie sami, lecz otoczeni wielkim zespołem ludzi w supernowoczesnych biurach i halach produkujących dla odbiorców na całym świecie.
Wrodzony „gen techniczny”, nieustanna ciekawość i pionierski duch zaprowadziły braci naprawdę daleko. Dziś razem prowadzą interesy Zimmer Group i zatrudniają blisko 900 pracowników, a firma notuje ponad 130 mln euro obrotu rocznie i od lat wykazuje wzrost na poziomie dwucyfrowym.
Recepta na sukces jest pochodną dobrych składników i szerokiej gamy produktów. Obecnie bardziej niż kiedykolwiek Zimmer Group jest symbolem innowacji „Made in Germany”. Oferowane produkty z najnowocześniejszymi i najlepszymi technologiami są dostępne globalnie i o dowolnej porze, a sieć sprzedaży ośrodka Fabryka Know-How dociera do 125 krajów. W poszczególnych działach technologii grupa gwarantuje pełny i rzetelny serwis obejmujący wszystkie podzespoły i rozwiązania.
Fabryka Know-How w czytelny sposób jednoczy technologie z dziedziny techniki manipulacyjnej, amortyzacji, liniowej, procesowej i narzędziowej oraz technologii budowy maszyn, sprawdzające się we wszystkich branżach na całym świecie.
Chwytak do robotów współpracujących
Wśród oferowanych przez Zimmer Group rozwiązań jest ekspert kolaboracji człowiek–robot – jeden z pierwszych na świecie chwytaków skonstruowany zgodnie z wytycznymi BG/DGUV. Chwytak ma wbudowany układ bezpiecznego wyłączenia momentu obrotowego – Safety Torque Off (STO). Charakteryzuje się wyjątkowymi właściwościami mechanicznymi, a dzięki mechanicznemu ograniczeniu siły zacisku gwarantuje ochronę przed zmiażdżeniem.
Urządzenie, które zostało wyróżnione nagrodą Handling Award 2015, jest dostępne jako zintegrowane rozwiązanie m.in. dla Motoman HC10 firmy Yaskawa oraz dla rozwiązań Universal Robots i wielu innych producentów.
Chwytak GEP2000
GEP2000 to elektrycznie napędzany chwytak małych części gwarantujący największy skok w małej przestrzeni montażowej, co jest szczególnie istotne np. w przypadku różnorodności manipulowanych obiektów, ograniczonej przestrzeni montażowej czy ograniczeń związanych z udźwigiem w aplikacji. Zaletą urządzenia jest także nastawna siła chwytania – zbyt duży nacisk może uszkodzić produkt, a dzięki zintegrowanemu w GEP2000 potencjometrowi lub sterowaniu IO-Link można optymalnie dobrać siłę chwytania.
Sterowanie w przypadku chwytaka GEP2000 jest wyjątkowo proste – do wyboru jest sterowanie przy użyciu portu I/O lub skorzystanie z wersji IO-Link. Oba przypadki łączy łatwość integracji z systemem sterowania.
Inteligentna pneumatyka
Rodzina chwytaków 5000 Zimmer Group została wzbogacona o inteligentną pneumatykę. Napęd pneumatyczny jest obecnie połączony z technologią IO-Link (połączenie jest realizowane za pomocą wężyka pneumatycznego i przewodu IO-Link), a wentyl, oczujnikowanie oraz wskazanie statusu i kontrola ciśnienia są zintegrowane. Co istotne, możliwe jest zaprogramowanie dowolnej liczby rekordów odnoszących się do manipulowanego produktu.
Chwytak GPW5000
GPW5000 to uniwersalny chwytak kątowy zapewniający najwyższą wydajność przy najmniejszych rozmiarach. Dostępnych jest wiele wariantów, np. ze stopniem ochrony IP64 i ochroną antykorozyjną. Chwytaki tej serii gwarantują wytrzymałość i pewność procesową oraz bezawaryjność do 30 mln cykli.
Systemy wymiany narzędzi dla robotyki
Do oferowanych przez Zimmer Group systemów wymiany narzędzi dla robotyki należą zmieniacz pełnoautomatyczny i zmieniacz ręczny. Zalety ich stosowania to zmiana w takcie sekundowym oraz redukcja kosztów uzbrajania i minimalizacja czasu przestojów dzięki trwającej zaledwie kilka sekund wymianie. Zintegrowany z obudową system zatrzaskowy umożliwia wymianę bez jakiejkolwiek zewnętrznej pomocy i bez użycia
narzędzi.
Zmieniacze mają zintegrowane transformatory powietrza. Elementy wykonawcze można wysterować za pomocą zintegrowanego układu przenoszenia powietrznego. Możliwe jest także przenoszenie elektryczne.
Rozwiązania systemowe
Zimmer Group oferuje również rozwiązania systemowe „pod klucz”, które umożliwiają ograniczenie nakładów na prace konstrukcyjne i projektowe. Rozwiązanie te są oferowane w komplecie ze szczegółową dokumentacją i w 100 proc. sprawdzone. Doświadczenie zdobyte przez Zimmer Group w 6 tys. zrealizowanych rozwiązań systemowych gwarantuje pewność działania i brak nieprzewidzianych kosztów. Dodatkowo optymalny dobór elementów przekłada się na niewielką masę chwytaków, optymalną charakterystykę pracy robota, a tym samym jak najkrótsze czasy taktowania.
Seria LBHS
Wśród cenionych rozwiązań Zimmer Group jest także nowy kompaktowy zacisk hydrauliczny LBHS o wąskiej i niskiej budowie. W konstrukcji brak jest ruchomych elementów, a siła trzymająca i hamująca są generowane przez nacisk korpusu zacisku. Rozwiązanie charakteryzuje bardzo duża sztywność oraz bardzo szybkie czasy reakcji. Jest dostępna dla wszystkich rodzajów prowadnic liniowych.
Amortyzatory przemysłowe
Proponowane przez Zimmer Group amortyzatory przemysłowe Powerstop są synonimem najwyższej jakości dla ekstremalnych wymagań i obciążeń. Dzięki maksymalnemu rozprężeniu w każdej pozycji tłoka mają wysoką wydajność tłumienia, a co istotne – możliwe jest dostosowanie krzywej tłumienia do indywidualnych wymagań klienta. Precyzyjne dohamowanie jest zagwarantowane przez nacięcie gwintowe o malejącej średnicy przekroju rowka. Inne zalety to niskie zużycie dzięki hydrostatycznemu prowadzeniu tłoka, dłuższa żywotność i wysokie bezpieczeństwo pracy dzięki rezerwie oleju, ochrona antykorozyjna dzięki zastosowanej stali nierdzewnej oraz możliwość stosowania przy ciśnieniu do 10 bar (wersja High Energy).
Kontakt z przedstawicielami Zimmer Group
Wszystkich zainteresowanych rozwiązaniami Zimmer Group prosimy o kontakt z przedstawicielami firmy w Polsce:
- Christoph Czapla: christoph.czapla@zimmer-group.pl, tel. +48 664 343 738 – województwa, dolnośląskie kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, zachodnio-pomorskie;
- Wojciech Szwed: e-mail: wojciech.szwed@zimmer-group.pl, tel. +48 574 569 996 – województwa łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.
Firma Zimmer Group poszukuje
Opis stanowiska
Pozyskiwanie nowych klientów w Polsce, wsparcie i doradztwo techniczne klientów, prezentowanie produktów firmowych u klienta, rozwój rynku budowy maszyn i branż powiązanych, ofertowanie i ponoszenie odpowiedzialności za ich skuteczność, opracowywanie zamówień oraz drobne czynności administracyjne.
Wymagania
Wykształcenie w zakresie mechaniki, automatyki lub dziedzin pokrewnych, znajomość języka angielskiego (minimum B2) i niemieckiego (minimum B2), wiedza biznesowa, umiejętność obsługi komputera, znajomość pakietu MS Office, prawo jazdy kat. B, łatwość nawiązania kontaktów, umiejętność pracy w zespole, samodyscyplina, zorientowanie na cel, pewność siebie.
Zainteresowane osoby prosimy o przesyłanie zgłoszeń
Roman Majersky, Zimmer Group
ul. Widok 5, 43-300 Bielsko-Biała
tel. +421 4331-788, e-mail: roman.majersky@zimmer-group.sk
ZIMMER GROUP POLSKA
e-mail: christoph.czapla@zimmer-group.pl
tel. +48 664 343 738
e-mail: wojciech.szwed@zimmer-group.pl
tel. +48 574 569 996
www.zimmer-group.de/pl
source: Automatyka 10/2017