Roboty igus w przemyśle pakującym
Podnoszenie, opuszczanie, wyciąganie, skanowanie, segregacja – to powtarzalne zadania, które robotom nie sprawiają żadnych problemów. Bez względu na to, czy czynności te wykonują przegubowe ramiona robotów, roboty typu delta czy roboty kartezjańskie – igus oferuje wszystkie trzy rozwiązania kinematyczne, jako rozwiązania Low Cost Automation.
Firma igus umożliwia klientowi przed podjęciem decyzji o zakupie robota sprawdzenie, które rozwiązanie jest najbardziej odpowiednie do zastosowania. Jest to możliwe dzięki igus robot control – prostemu i intuicyjnemu systemowi do symulacji i programowania wszystkich robotów igus. W oprogramowaniu dostępne są klony cyfrowe każdego robota oferowanego przez firmę, które można uczyć jak prawdziwe roboty oraz przeprowadzać z ich udziałem symulacje. Każdy program można później zastosować do prawdziwego robota.
Rozwiązania robotyczne stosowane są w przemyśle pakującym zarówno do zadań ogólnych, jak i bardzo precyzyjnych, a wykorzystując procesy automatyzacji można znacząco usprawnić procesy produkcji i pakowania. Przegubowe ramiona robotów można wykorzystać do zadań ogólnych, takich jak zbieranie, załadunek i wykładanie produktów czy sortowanie. Są one zwykle wyposażone w chwytaki, które pomagają w przenoszeniu produktów, tworzeniu pakietów i pakowaniu do saszetek czy pudełek. Również roboty typu delta są szeroko stosowane w przemyśle opakowaniowym, ponieważ pozwalają wykonywać bardzo precyzyjne i szybsze ruchy. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka jakość i szybkie tempo pakowania.
Dla szybkich i precyzyjnych ruchów
Robot delta drylin DLE-DR jest idealnym rozwiązaniem dla aplikacji wymagających szybkich i precyzyjnych ruchów. To robot lekki, o większym zasięgu i ekonomiczny – nie tylko przy zakupie, ale również w czasie użytkowania, ponieważ nie wymaga rozbudowanej konserwacji. Modułowy system sprawia, że klient może wybierać między kompaktowym zestawem modułowym do samodzielnego montażu a wersją wstępnie zmontowaną w ramie transportowej. Robot składa się z trzech bezobsługowych osi pasa zębatego drylin ZLW z silnikami krokowymi w rozmiarze NEMA23 XL z enkoderem, bezsmarowych przegubów łączących igubal i pasujących adapterów do chwytaków i silników. Dzięki temu możliwa jest szybka obsługa do 5 kg z dokładnością ± 0,5 mm. Co więcej, robot delta oferuje dziesięciokrotnie większą przestrzeń roboczą o średnicy 660 mm i wysokości 180 mm, co znacznie zwiększa zasięg.
Do trudnych i wilgotnych środowisk
Środowisko pracy narażone na kontakt z wilgocią może wpłynąć na szybkie pogorszenie mechaniki robota. Wszędzie tam, gdzie występują rozpryski wody, np. w sekcjach czyszczenia pojemników, niezbędne są rozwiązania odporne na działanie wilgoci. Dlatego firma igus wprowadziła na rynek niskokosztowe rozwiązanie, które sprosta tym wymagającym warunkom środowiskowym i opracowała robota robolink IP44, który łączy zalety dwóch materiałów: stali nierdzewnej i wysokowydajnych polimerów. Po raz pierwszy w robocie firmy igus ogniwa łączące są wykonane ze stali nierdzewnej 304 lub 316, a przeguby ze sprawdzonych, bezsmarowych trybopolimerów. Użytkownik nie potrzebuje dodatkowych, kosztownych osłon, ponieważ brak smarowania w przegubach oznacza, że smar nie zostanie wypłukany, a tym samym nie przedostanie się do środowiska. Nowy robolink spełnia wymogi klasy ochrony IP44, co gwarantuje odporność na rozpryski wody. Może udźwignąć do 3 kg, ma zasięg 790 mm z pięcioma stopniami swobody i może wykonać 7 cykli na minutę.
Podsumowanie
Roboty mogą wykonywać szereg zadań usprawniających procesy pakowania. Znajdą zastosowanie w pakowaniu produktów w opakowania, skanowaniu i identyfikacji, usuwaniu niepożądanych elementów, sortowaniu i segregacji produktów, nakładaniu etykiet i oznaczeń, przenoszeniu i pakowaniu produktów w kartony czy skrzynki, tworzeniu palet, kontroli jakości oraz w wielu innych zadaniach.
igus sp. z o.o.
ul. Działkowa 121C, 02-234 Warszawa
tel. 22 316 36 30
source: Automatyka 4/2023