Robotyzacja i automatyzacja procesów wytwórczych
Jedną z najpopularniejszych wśród zrobotyzowanych procesów spawalniczych jest bez wątpienia metoda spawania łukowego MIG/MAG. Wynika to z faktu, iż jest bardzo często używana przy spawaniu ręcznym, przy zachowaniu procedur jakościowych – stosunkowo uniwersalna oraz łatwa do zautomatyzowania i zrobotyzowania.
Na dużą ilość projektów spawania metodą MIG/MAG, pozwala współpraca z szeroko pojętym przemysłem metalowym. Zdaniem Comau do zrobotyzowania procesów spawalniczych niezbędne jest, podobnie jak przy innych procesach wytwórczych, kompleksowe rozwiązanie zagadnienia. Wieloletnie doświadczenia pozwoliły na wdrożenie do produkcji zunifikowanych cel spawalniczych.
Cele spawalnicze Comau to gotowe urządzenia – cele spawalnicze złożone z:
- Jednego lub dwóch robotów spawalniczych (w asortymencie Comau posiada sporo możliwości robotów o różnych zasięgach, które można zastosować do procesów spawania) w komplecie z szafą kontrolera – C5G, która umożliwia zarządzenie dwoma robotami i wszystkimi osiami pozycjonera.
- Pozycjonera spawalniczego o konfigurowalnej długości (od 2000mm aż do 5000mm), o pionowej lub poziomej osi obrotu.
- Markowego źródła spawalniczego firm ESAB, FRONIUS, KEMPPI z zaawansowanymi liniami synergicznymi dla różnych gatunków stali, funkcjami spawania pulsem.
- Przyrządu spawalniczego - w zależności od procesu montowanego na stołach stałych obrotowych, pozycjonerach o poziomych lub pionowych osiach obrotu.
- Układów śledzenia spoin – SeamTrack i SeamFind umożliwiających korekcję niedokładności detalu w czasie spawania.
- Oprogramowania spawalniczego zarządzającego całą celą i procesem spawania.
- Układów bezpieczeństwa i ogrodzeń.
- Wspólnej solidnej platformy na której zamontowane są wszystkie urządzenia.
Cela produkcji Comau, jak można wywnioskować z powyższych punktów, jest kompletnym rozwiązaniem na potrzeby uruchomienia i wdrożenia produkcji do procesów spawania. Co ważne, dzięki standaryzacji komponentów systemu – rozwiązanie jest tanie i szybko zwracają się koszty jego wykonania.
Rozwiązania spawalnicze, są projektowane tak, aby osiągać maksymalnie skrócony czas wdrożenia, dużą niezawodność, czas pracy wynoszący około 20 lat, a także średniego czasu pracy bezawaryjnej, który jest szacowany na około 70 000 godzin. Wszystkie elementy celi są dostarczane gotowe, zmontowane na jednej wspólnej podstawie, które jest kotwiona kilkoma niewielkich rozmiarów kotwami, które zapobiec mają jedynie przesuwaniu całego stanowiska. W przypadku zmiany miejsca położenia stanowiska, jest ono przenoszone w całości co zapobiega powtórnemu programowaniu robota, co ma miejsce w przypadkach klasycznych celi spawalniczych, których poszczególne elementy są kotwione do posadzki.
Spawalnicze rozwiązania zrobotyzowane produkcji Comau Robotics to odpowiedź na nieustannie rosnące wymagania rynku. To rozwiązania, którym można zaufać, gdyż benefity pochodzące z wdrożenia są widocznie niemal natychmiast.
source: Comau