Zrobotyzowana paletyzacja i transport za pomocą AGV
Automatyzacja procesu paletyzacji jest niezwykle istotna, zwłaszcza w przypadku potrzeby uzyskania płynności wytwarzania produktów na całej linii produkcyjnej. Ciągłe zwiększanie wydajności sprawia, że układanie przez pracownika detali na palecie na końcu linii, a następnie oczekiwanie na wózek widłowy, który przetransportuje dany ładunek w odpowiednie miejsce hali magazynowej, staje się nieopłacalne. W takiej sytuacji warto zainwestować we wspierającą te procesy robotykę.
Jednym z rozwiązań służących automatyzacji procesu paletyzacji jest zastosowanie robotów przemysłowych o kinematyce cylindrycznej (obrót-przesuw-przesuw). Przykładowo roboty, które dodatkowo umożliwiają obrót głowicą (np. chwytakiem) wokół własnej osi, znakomicie sprawdzą się w paletyzacji popularnych europalet. Roboty takie można również ustawić na układzie jezdnym, dzięki czemu mogą pracować na kilku liniach lub układać towary na wielu paletach, rozdzielając poszczególne wersje produktu do różnych dostaw. Jednym z takich urządzeń jest robot Tower TR1000 produkcji firmy WObit. Ma on trzy stopnie swobody, a dzięki posadowieniu na układzie jezdnym zyskuje dodatkową oś ruchu. W podstawie robota zastosowana jest przekładnia cykloidalna, zapewniająca dynamiczny i precyzyjny obrót ramienia do 270°.
Robot może przenosić ładunki o łącznej masie do 25 kg, przy maksymalnym zasięgu ramienia 1000 mm. W przypadku integracji z układem jezdnym zakres ruchu robota można wydłużyć niemal dowolnie.
Efektywnie i elastycznie
Dobrą praktyką, służącą podniesieniu efektywności procesu produkcyjnego, jest łączenie procesu paletyzacji z automatycznym transportem detali na wózkach AGV. Roboty autonomicznie dostarczą palety w odpowiednie miejsce. Oprócz odciążenia pracowników (zamiast wykorzystywać siłę własnych mięśni mogą oni nadzorować pracę robotów) zyskujemy również pewność, gdzie i kiedy dany transport się znajduje, kiedy dotrze w odpowiednie miejsce, a także kiedy komplet załadowanych palet będzie gotowy do odbioru.
Widoczną korzyścią, którą gwarantują roboty mobilne, jest elastyczność produkcji – nowoczesne systemy nawigacji AGV umożliwiają bowiem wytyczenie nowej trasy bez układania linii (zastosowanie laserowego systemu mapowania terenu), co zajmuje niewiele czasu. Przykładem takiego rozwiązania jest rodzina robotów mobilnych MOBOT AGV produkcji firmy WObit.
Wydajność w górę
Roboty MOBOT AGV zostały zaprojektowane tak, aby maksymalnie poprawić wydajność produkcji. Ich budowa umożliwia doposażenie w dowolny wózek transportowy – w zależności od sposobu wykonania wózka mogą przewozić palety, kuwety, drobne detale. Roboty MOBOT AGV mogą zahaczać wózki samodzielnie. Ponadto można je ładować ręcznie lub automatycznie za pomocą robota przemysłowego. Po zsynchronizowaniu robota AGV z programem magazynowym lub po wyposażeniu stacji albo maszyn produkcyjnych w odpowiednie czujniki może on być wzywany w pełni automatycznie do wykonania określonego zadania. Zadania może również zlecać człowiek – sposób realizacji zależy od stopnia zautomatyzowania procesów w przedsiębiorstwie. W zależności od modelu roboty mogą transportować detale o masie 100–1000 kg, a wydajna bateria zapewnia pracę do 12 h na jednym ładowaniu. Więcej informacji na stronie firmy www.wobit.com.pl.
PPH WObit E.K.J. Ober s.c.
Dęborzyce 16, 62-045 Pniewy
tel. 61 22 27 422
fax 61 22 27 439
e-mail: wobit@wobit.com.pl
www.wobit.com.pl
source: Automatyka 10/2017
Keywords
AGV, wobit, Zrobotyzowana paletyzacja, Zrobotyzowany transport