Obrotnice SCHUNK optymalizują pracę robotów
Materiał prasowy (SCHUNK Intec Sp. z o.o.) print
Automatyzacja i robotyzacja produkcji obejmuje nie tylko zastosowanie systemów chwytakowych i modułów liniowych, ale także różnych modułów obrotowych, czujników antykolizyjnych i antyprzeciążeniowych oraz innych akcesoriów robotów. Wszystkie pełnią równie ważne role w procesie produkcyjnym. Firma SCHUNK, będąca światowym liderem w produkcji komponentów do systemów automatyzacji i robotyzacji produkcji, poza szerokim asortymentem chwytaków i napędów liniowych, ma w swojej ofercie całe spektrum najwyższej jakości modułów obrotowych i akcesoriów, zapewniających optymalne funkcjonowanie robota w każdej aplikacji.
Paleta oferowanych przez firmę SCHUNK produktów obejmuje m.in. całą gamę pneumatycznych jednostek obrotowych, umożliwiających realizację ruchu obrotowego w zakresie od 0° do 180° oraz w szerokim zakresie przenoszonych obciążeń i momentów.
SRU-mini i RM-F
Paleta oferowanych produktów obejmuje m.in. miniaturowe obrotnice typu SRU-mini, przenoszące moment obrotowy z zakresu od 0,16 Nm do 1,15 Nm. Ich kąt obrotu wynosi 180°, ale mają możliwość pneumatycznego ustawienia pozycji pośredniej, oddalonej o 90°. Powtarzalność pracy wynosi 0,07°. SRU-mini to niewielkie obrotnice, których masa nie przekracza 0,65 kg. Mają zastosowanie przede wszystkim w aplikacjach automatycznego montażu.
Do miniaturowych obrotnic zaliczają się także modele serii RM-F, realizujące obrót o 180° i przenoszące moment obrotowy od 0,05 Nm do 1,9 Nm. Ich masa waha się od 0,046 kg do 1,6 kg. Obrotnice te, dzięki dołączeniu specjalnego cylindra pneumatycznego, mają możliwość realizacji pozycji pośred-
niej 90°.
SRH-plus
Kolejnymi obrotnicami, mającymi szerokie zastosowanie w aplikacjach automatyzacji produkcji, są uniwersalne jednostki SRH-plus i SRU-plus. SRH-plus realizują obrót o 180° w dwóch płaszczyznach.
W ofercie firmy SCHUNK jest siedem typów jednostek SRH, charakteryzujących się momentem obrotowym od 3 Nm do 69,9 Nm, powtarzalnością 0,05° i przenoszonymi obciążeniami osiowymi w zakresie od 800 N do 9000 N. Obrotnice te wykonywane są w wersjach EDF, wyposażonych w przepusty elektryczne i pneumatyczne oraz w wersjach CB – bez przepustów. Poszczególne warianty różnią się także rodzajem zastosowanych amortyzatorów typu H i W, w zależności od wykonywanych taktów i obciążeń.
SRU-plus
Obrotnice SRU-plus są oferowane w typoszeregu od 20 do 63 i charakteryzują się momentami obrotowymi w zakresie od 1,1 Nm do 115 Nm oraz mogą przenosić obciążenia osiowe do 11 000 N. Jednostki obrotowe SRU realizują kąt obrotu od 0° do 180°, z możliwością ustawiania pozycji pośredniej 90°. Ustawienie to jest realizowane pneumatycznie – w wersji M bez ryglowania, a w wersji VM z ryglowaniem mechanicznym. Dokładność ustawienia pozycji końcowej to ±3°, z powtarzalnością 0,05°. Moduły SRU mają nowe typy amortyzatorów, zwiększające o 50 proc. liczbę cykli pracy, które mogą wytrzymać (w wersji z oznaczeniem „W”) lub zwiększające dopuszczalne obciążenia (w wersji z oznaczeniem „H”). Interwał konserwacji tych obrotnic wynosi dwa miliony cykli.
Obrotnice SRU są także oferowane w wersjach bez przepustów lub wersjach z oznaczeniem „EDF”, mających do ośmiu przepustów pneumatycznych i 10-żyłowy przepust elektryczny 24 V, 1 A. Odczyt położenia można realizować za pomocą czujników magnetycznych, mocowanych bezpośrednio na korpusie obrotnicy, w specjalnie wyżłobionych kanałkach, lub czujników indukcyjnych, montowanych na korpusie specjalnymi adapterami. Jednostki obrotowe mają stopień ochrony IP67.
SCHUNK INTEC Sp. z o.o.
ul. Puławska 40 A
05-500 Piaseczno
tel. 22 726 25 00, fax 22 726 25 25
e-mail: info@pl.schunk.com
www.pl.schunk.com
source: Automatyka 4/2015