Polski łazik na marsjańskiej misji
Mars Society Polska print
Łazik marsjański Magma White bierze udział w misji Mars 2013, organizowanej w Maroku przez Austriackie Forum Kosmiczne. Jest to pierwsza tak duża symulacja, w której oprócz polskiej ekipy uczestniczy 20 zespołów naukowych z całego świata, w tym pracownicy ESA oraz zespół z NASA.
Magma White jest rozwiniętą wersją, stworzonego przez białostockich studentów, łazika Magma 2, który w 2011 roku zajął pierwsze miejsce w międzynarodowych zawodach University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych. Zmodernizowany łazik tym razem zostanie wykorzystany jako platforma testowa m.in. dla amerykańsko-austriackiego detektora laserowego L.I.F.E., służącego do poszukiwania śladów życia. Eksperymentom poddany zostanie również austriacki skafander kosmiczny Auoda X, który za pomocą komend głosowych i specjalnej rękawicy pozwoli na sterowanie pojazdem z Ziemi. Podstawowym celem misji będzie próba uruchomienia łączności z łazikiem za pomocą satelity oraz podjęcie zdalnego zarządzania misją z centrum kontroli w Innsbrucku.
– Pustynia na południu Maroka stanowi znakomite miejsce do wykonywania badań z użyciem łazików, gdyż panujące tam warunki są zbliżone do tych występujących na Czerwonej Planecie – mówi Łukasz Wilczyński, Europejski Koordynator The Mars Society. – Udział polskiego łazika w tej wyprawie jest możliwy dzięki staraniom przedstawicieli polskiego oddziału The Mars Society oraz współpracy technologicznej z ABM Space Education, polską firmą powstałą po sukcesie zespołu Magna 2 w Stanach Zjednoczonych. Podczas symulacji marsjańskiej misji będziemy mieli również okazję przyglądania się próbom specjalistycznych komponentów dostarczonych przez inne rodzime firmy TME, Archimedes oraz EPAR – dodaje.
Mająca potrwać do końca lutego wyprawa do Maroka nie jest pierwszą, w której uczestniczy zespół Magmy White. Na przełomie kwietnia i maja ub. roku w austriackich jaskiniach masywu Dachstein łazik pomagał w testowaniu francuskiego georadaru Wisdom, który w 2018 roku wraz z misją Exomars poleci na powierzchnię Czerwonej Planety.
mat. pras. Mars Society Polska (MSP)