Robotyka do zadań systemowych
Festo Sp. z o.o. print
Sterownik robotów CMXR-C2 otwiera nowe perspektywy dla rozwiązań systemowych w technice manipulacyjnej. Zapewnia on bardzo krótkie czasy przemieszczania, pozwala na zaprogramowanie toru ruchu w przestrzeni trójwymiarowej i sterowanie napędami dla ruchów o sześciu stopniach swobody.
Sterownik robotów CMXR-C2 łączy układy mechaniczne, napędy elektryczne oraz technikę sterowania w układy kinematyczne, które umożliwiają koordynację ruchów o wysokiej dynamice w trójwymiarowej przestrzeni roboczej. Zapewnia przy tym wysoką niezawodność dzięki połączeniu w jednym urządzeniu funkcji wygodnego konfigurowania oraz intuicyjnego programowania. Programowanie, uruchamianie oraz diagnostyka są w całości realizowane poprzez podręczny panel operatorski CDSA w języku makroinstrukcji FLT. Zintegrowana funkcja teach-in umożliwia szybkie zmiany położenia. Konfigurowanie układu jest bardzo proste dzięki standardowemu oprogramowaniu konfiguracyjnemu Festo Configuration Tool (FCT). Dodatkową zaletą jest możliwość integracji programu przetwarzania obrazów, kompaktowego systemu wizyjnego SBO...Q. Możliwe jest zastosowanie systemu wizyjnego do detekcji przemieszczających się przedmiotów na różnych układach przenośnikowych.
Łatwe programowanie
Trajektorie ruchu mogą być łatwo tworzone za pomocą funkcji teach-in w trybie on-line. Sterownik CMXR-C2 wraz z układem mechanicznym jest zdolny do realizowania sekwencji ruchów w przestrzeni trójwymiarowej. Sam wieloosiowy sterownik zawiera jednostkę centralną z wbudowanym interfejsem sieci Ethernet oraz dwoma interfejsami komunikacji CAN.
Sterownik może być rozbudowany o moduły wejść/wyjść analogowych i cyfrowych oraz moduł interfejsu Profibus do komunikacji z nadrzędnym systemem sterowania. Sterownik robotów CMXR-C2 jest sercem kompletnego układu sterowania ruchem, łączącym i harmonizującym wszystkie moduły funkcjonalne. Takie rozwiązanie zmniejsza nakłady prac inżynierskich oraz skraca czas realizacji od pomysłu do gotowego wyrobu. Dzięki wbudowanym funkcjom sterowania robotami, sterownik jest przeznaczony do zastosowania w technice manipulacyjnej. Zaimplementowane transformacje ruchu dla układów prostopadłych (kartezjańskich) i innych systemów trójosiowych umożliwiają realizowanie ruchów w przestrzeni trójwymiarowej z sześcioma stopniami swobody. Ważną cechą jest funkcja łagodnego pozycjonowania, umożliwiająca w znaczący sposób skracanie czasu przemieszczania. Dodatkową zaletą jest możliwość wznowienia ruchu od dowolnego punktu po zatrzymaniu.
Trójnożna kinematyka
Szybkość, dokładność i elastyczność – tak można w skrócie scharakteryzować potencjalne możliwości sterowania ruchem, jakie oferuje sterownik CMXR-C2 firmy Festo w połączeniu z manipulatorem Tripod. To rozwiązanie techniczne jest szybszą i wydajniejszą alternatywą dla manipulatorów portalowych. Ponadto manipulator Tripod wykorzystuje standardowe elementy z Modułowego Systemu Mechatronicznego Festo. W przypadku zmiany trajektorii ruchu zamiast zmian nastaw mechanicznych, w tym nowym rozwiązaniu dane dotyczące pozycjonowania wprowadzane są z komputera PC lub panelu operatorskiego CDSA. Sterownik manipulatora CMXR-C2 koordynuje ruch, co jest najważniejszym zadaniem w technice manipulacyjnej, szczególnie gdy wymagane są duże prędkości. Możliwe jest także wykorzystanie sterownika CMXR-C2 w aplikacjach o ruchu krzywoliniowym, takich jak np. klejenie, etykietowanie czy cięcie laserowe.
CDSA – podręczny panel operatorski
Podręczny panel operatorski CDSA-D1-VX jest używany do programowania i uruchamiania sterownika manipulatora CMXR-C2.
Dane charakterystyczne sterownika robotów CMXR-C2
- programowanie w języku makroinstrukcji FLT z funkcją teach-in (procedury dla funkcji ruchu, dynamiki itp.);
- funkcja teach-in dla szybkiego i efektywnego transferu współrzędnych położenia do programu;
- podgląd wartości zmiennych: wspomaga użytkownika w tworzeniu swobodnie definiowanych zmiennych;
- diagnostyka: programowanie staje się prostsze dzięki zintegrowanym funkcjom raportowania i odczytywania;
- łatwość administrowania i zabezpieczania: predefiniowane zasady dostępu można łatwo przypisać dla różnych użytkowników, na przykład technologów czy operatorów;
- sygnalizacja stanu sygnałów wejść/wyjść od chwytaków oraz innych urządzeń wykonawczych zapewnia wsparcie podczas uruchamiania.
Festo Sp. z o.o.
Janki k/Warszawy
ul. Mszczonowska 7
05-090 Raszyn
tel. +48 22 711 41 00
fax +48 22 711 41 02
www.festo.pl
Keywords
kinematyka trójnożna, manipulator, panel operatorski, sterownik