Skamer-ACM – Integrator 4.0
Paweł Tomaszewski print
Coraz więcej przedsiębiorców operujących na naszym rynku, zwłaszcza zagranicznych, docenia profesjonalizm polskich integratorskich firm inżynierskich. Jeszcze pięć lat temu zagraniczne koncerny mające w Polsce zakłady produkcyjne zlecały inwestycje inżynierom ze swoich krajów. Obecnie to się zmienia. Oprócz ceny usługi, która często w przypadku polskich firm integratorskich jest niższa, doceniana jest również jakość. Polscy inżynierowie są cenieni na całym świecie.
Podstawą rozwoju Skamer-ACM jest innowacyjność. Od 10 lat firma intensywnie działa na rzecz poprawy efektywności energetycznej w zakładach przemysłowych. Wpisuje się to idealnie w politykę energetyczną Polski. Dzięki doświadczeniu zdobytemu przy współpracy z wieloma zakładami przemysłowymi inżynierowie spółki mają nie tylko wiedzę techniczną, ale znają również technologie produkcji wielu branż: paliwowo-energetycznej, chemicznej, metalurgicznej, mineralnej, spożywczej, farmaceutycznej, drzewno-papierniczej itp. Taka wiedza w połączeniu z automatyką daje przewagę nad konkurencją.
IIoT przez pryzmat SCADA, MES i ERP
Skamer-ACM działa zgodnie z najnowszymi trendami. W ostatnich latach nastąpił bardzo dynamiczny rozwój działu programistycznego w firmie. Z roku na rok wzrasta liczba realizowanych projektów inwestycyjnych obejmujących systemy SCADA. Ze względu na rosnącą świadomość efektywnego użytkowania mediów energetycznych oprogramowanie typu SCADA wykorzystywane jest głównie do tworzenia systemów monitoringu mediów energetycznych. Inwestorzy coraz częściej decydują się na systemy informatyczne MES, dzięki którym mogą analizować kluczowe parametry. Łatwo można zlokalizować przyczynę przestojów czy awarii oraz określić przyczyny zdarzeń i na bieżąco reagować na niezgodności. System umożliwia dokładną analizę kosztów produkcji. Rejestruje wydajność maszyn, przestoje, zatrzymania awaryjne. Dzięki MES można poznać przyczyny przestojów i wad produkowanych detali. Zastosowanie systemu ma na celu optymalizację procesu produkcji, poprawę jakości, obniżenie kosztów i wzrost parametru OEE.
Jesteśmy obecnie świadkami czwartej rewolucji przemysłowej. Za jej początek można przyjąć 2011 r., kiedy termin Industry 4.0 został po raz pierwszy użyty podczas targów w Hanowerze jako projekt strategii technik wysokich rządu Niemiec, promującej komputeryzację procesów wytwórczych. Przemysłowy Internet Rzeczy wprowadził nową jakość. Co ważne, technologie powiązane z IIoT są coraz tańsze i często czas zwrotu inwestycji nie przekracza roku. W integracji urządzeń i wdrożeniach systemów typu SCADA, ERP, MES niezastąpione są nowoczesne firmy integratorskie, które z jednej strony znają technologię, a z drugiej mają szeroką wiedzę z zakresu systemów sterowania. Czasami barierą są protokoły komunikacyjne i ich kompatybilność. Dlatego ważne jest, aby jedna firma czuwała nad realizacją zadania od początku do końca. Oczywiście istnieje otwarta platforma komunikacyjna OPC, dzięki której integracja urządzeń jest znacznie ułatwiona, ale producent urządzenia musi udostępniać serwer OPC.
Przełom w robotyce
Kolejną dziedziną, która wpisuje się w Przemysł 4.0 jest robotyka – należy odciążyć operatorów systemów i zredukować potencjalne interwencje. To również odpowiedź na ewoluujący w ostatnich latach rynek pracy i zmiany socjologiczne. Dodatkowo czynniki ekonomiczne częściej umożliwiają dziś zakładom przemysłowym dokonywanie inwestycji w tym zakresie. Aktualnie tworzenie aplikacji sterowania to coraz częściej programowanie robotów i ich komunikacji z istniejącymi systemami. Rośnie również rola robotów współpracujących, które pracują bez stref bezpieczeństwa – to również bardzo szybko rozwijający się segment automatyki przemysłowej. Szacuje się trzykrotny wzrost sprzedaży kobotów w porównaniu z robotami przemysłowymi. Na pewno jest to przełom w zakresie współpracy robotów z ludźmi, który przekłada się na znacznie większą wydajność produkcji.
Kompleksowa oferta
Oferta firmy Skamer-ACM jest stale rozbudowywana. Aktualnie w jej zakres wchodzą:
- projektowanie, programowanie, doradztwo techniczne, dostawy, montaż, rozruch, serwis instalacji pomiarów i automatyki,
- prefabrykacja szaf sterowniczych i rozdzielni,
- sprzedaż elementów automatyki, osprzętu elektrycznego i armatury przemysłowej,
- katalog Automatyki (www.katalogautomatyki.pl),
- serwis gwarancyjny i pogwarancyjny,
- audyty bezpieczeństwa,
- audyty przemysłowych sieci komunikacyjnych,
- audyty energetyczne, efektywności energetycznej i technologiczne,
- systemy wizualizacji i raportowania zużycia mediów energetycznych,
- systemy MES,
- robotyka.
SKAMER-ACM Sp. z o.o.
ul. Rogoyskiego 26, 33–100 Tarnów
tel. 48 14 63 23 400, fax 14 63 23 401
e-mail: tarnow@skamer.pl
www.skamer.pl
source: Automatyka 5/2018