BLIDS - system informacyjny na temat burz
Stworzony przez Siemensa burzowy serwis informacyjny BLIDS rejestruje uderzenia piorunów w całej Europie.
System rejestracji burz BLIDS zbiera dane z około 150 połączonych ze sobą stacji monitorujących, rozmieszczonych w Europie, oraz wykorzystuje sieci czujników w Niemczech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, krajach Beneluksu, Czechach, Słowacji, na Węgrzech oraz w Polsce. „Za pomocą danych zebranych przez różne czujniki możemy dokładnie wskazać, gdzie uderzył piorun. Aby ochraniać ludzi i urządzenia przed zagrożeniami spowodowanymi burzami, Siemens od 1991 roku analizuje nagrane wyładowania i przesyła ostrzeżenia swoim klientom” – mówi Stephan Thern, kierownik projektu BLIDS.
Takie informacje są bardzo istotne na przykład dla operatorów napowietrznych sieci energetycznych. Jeśli obwód zostanie przerwany, mogą oni dzięki danym z BLIDS szybko ustalić, czy awaria została spowodowana błyskawicą czy przewróconym drzewem. „Jeśli potwierdzimy, że to wina błyskawicy” – wyjaśnia Thern – „możemy szybko przywrócić działanie linii, podczas gdy w przypadku zwalonego drzewa naprawa trwa trochę dłużej”.
Uderzenia pioruna są częstą przyczyną uszkodzenia urządzeń elektrycznych. W przypadku telewizora, odbiornika satelitarnego czy pralki bardzo delikatne obwody elektroniczne mogą zostać uszkodzone, nawet gdy piorun uderzy w pewnej odległości. Według Stowarzyszenia Niemieckich Ubezpieczycieli GDV każdego roku wpływa od 300 tysięcy do 500 tysięcy zgłoszeń związanych z uderzeniami piorunów i skokami napięcia, co w roku 2013 skutkowało odszkodowaniami wynoszącymi 280 milionów euro.
Dzięki usłudze BLIDS firmy ubezpieczeniowe mogą na przykład sprawdzić, czy uszkodzenie naprawdę jest skutkiem uderzenia pioruna. Jak twierdzi Thern: „Większość uszkodzeń wynika z przepięć elektrycznych. Może to prowadzić na przykład do zwarć w urządzeniach znajdujących się w promieniu 2,5 kilometra od miejsca uderzenia pioruna”. Wiedza na temat tego, gdzie uderzy piorun, pozwala ograniczyć szkody. „Jeśli piorun uderza w pobliżu fabryki, możemy z wyprzedzeniem ostrzec naszych klientów, co umożliwi im wyłączenie linii produkcyjnej w odpowiednim czasie. Pozwala to uniknąć poważnych uszkodzeń instalacji” – mówi Thern.
Aktualną mapę pokazującą aktywność burzową w Polsce można znaleźć na stronie: http://www.industry.siemens.com/services/global/de/blids/service/spion/Seiten/spion_pl.aspx
source: Siemens