EPLAN – standard w dokumentacji elektrotechnicznej
Paweł Richter (AB-MICRO Sp. z o.o.) print
Firma EPLAN S&S – lider oprogramowania wspomagającego tworzenie dokumentacji projektowej – wprowadza komputerowe oprogramowanie do tworzenia i zarządzania dokumentacją techniczną w firmach spożywczych.
Jedno wspólne rozwiązanie do dokumentacji elementów mechanicznych, elektrotechnicznych oraz pneumatycznych! Polska branża spożywcza i browarnicza zabiega o projekty wykonane w formacie źródłowym, by wykorzystać je w procesie utrzymania ruchu. Dokumenty papierowe nieuchronnie tracą na znaczeniu. Sięgamy coraz częściej po źródłową dokumentację techniczną wykonaną w aplikacjach przeznaczonych specjalnie dla inżynierów. Sprawdź możliwości systemu EPLAN w swoim zakładzie produkcyjnym!
Branża spożywcza potrzebuje więcej inżynierii
Już od połowy lat 80. dwudziestego wieku światowe koncerny, takie jak UNILEVER czy KRAFT, rozpoczęły poszukiwania możliwości elastycznej archiwizacji dokumentacji technicznej maszyn i rozbudowanych linii produkcyjnych. Szafy wypełnione po brzegi papierową dokumentacją techniczną z biegiem czasu zamieniły się w papierowe archiwa bez aktualnych schematów elektrotechnicznych modyfikowanych wraz z modernizacją linii produkcyjnych. W praktyce odnalezienie uszkodzonego komponentu, śledzenie jego wewnętrznych powiązań, czy zastąpienie go dostępnym odpowiednikiem nastręcza znaczne trudności i wątpliwości. Brak aktualnej dokumentacji w trakcie modernizacji prowadzi do zwiększania kosztów analizy aktualnego stanu instalacji.
Skutecznym rozwiązaniem powyższych problemów jest prowadzona w formacie EPLAN dokumentacja elektrotechniczna, otwierająca zarówno szerokie możliwości edycji, jak i rewizji. Interaktywny schemat elektryczny pozwala m.in. na szybkie wymienienie wybranego stycznika na inny z zachowaniem układu styków, aktualizuje automatycznie dokumenty okołoprojektowe, zestawienia materiałowe, plany połączeń wewnętrznych, zastawienia kabli czy listew zaciskowych.
Elastyczność i intuicyjność narzędzia pozwala na szybkie zmodyfikowanie schematu bez zwiększenia zaangażowania ze strony służb utrzymania ruchu. Niezależnie od tego, na podstawie jakiej normy dany projekt został wykonany – IEC 61346, ANSI, JIC, NFPA czy rosyjskiej GOST – system EPLAN pozwala na kontynuowanie wprowadzania zmian na bazie pierwotnego standardu lub łatwe skonwertowanie projektu do norm obowiązujących w danym kraju.
Aby ułatwić pracę polskim służbom utrzymania ruchu, wszelkie teksty, począwszy od opisów aparatów, a skończywszy na tekstach funkcyjnych są automatycznie tłumaczone na język polski. Standardem staje się również wielojęzyczna dokumentacja techniczna, pozwalająca na czytanie dokumentów przez osoby posługujące się innymi językami. Hiperłącza umożliwiają przeskok ze schematu pneumatycznego do kart katalogowych w dowolnym formacie. Jedno kliknięcie myszką i otrzymujemy informacje producenta o parametrach elektrycznych wybranego komponentu. Dowiedz się więcej o wykorzystaniu systemu w branży spożywczej i browarniczej na http://www.eplan.pl/ lub http://www.abmicro.pl/ oraz zamów bezpośrednią prezentację w siedzibie swojej firmy.
Paweł Richter
Dyrektor pionu systemów CAE
AB-MICRO sp. z o.o.
Oddział POŁUDNIE
ul. Grabowa 2, 40-172 Katowice
Tel. 32 721-60-00, Faks 32 721-60-01
HOT LINE: 32 721-61-61
source: AB-MICRO