Panele SIMATIC HMI
Interfejsy operatorskie są nieodzownym elementem niemal wszystkich systemów automatyki przemysłowej. Firma Siemens, jako lider rynku systemów automatyki przemysłowej, oferuje wyjątkowo szeroką gamę interfejsów tego typu i wyznacza trendy w tym zakresie.
Interfejsy operatorskie spełniające wszystkie wymagania
Interfejsy operatorskie mogą być rozwiązaniami prostymi, opartymi na konwencjonalnych przyciskach i lampkach, bardziej złożonymi – wykorzystującymi panele operatorskie, jak również zaawansowanymi systemami komputerowymi, z zastosowaniem oprogramowania SCADA lub DCS. Niezależnie od stopnia skomplikowania układu powinny to być jak najbardziej przejrzyste i przyjazne interfejsy człowiek–maszyna.
Panele operatorskie SIMATIC HMI firmy Siemens już od wielu lat potwierdzają swoje zalety w wielu różnych aplikacjach automatyki, zaimplementowanych w praktycznie wszystkich sektorach przemysłu. Unikalność rozwiązań interfejsów operatorskich oferowanych przez firmę Siemens wynika z ich innowacyjnej konstrukcji, wysokiej wydajności i doskonałej jakości. Całości dopełniają unikatowe cechy narzędzia konfiguracyjnego SIMATIC WinCC, pracującego w środowisku TIA Portal i zapewniającego niespotykaną do tej pory efektywność prac inżynierskich. Integracja tych cech pozwala oferować produkty idealnie dopasowane do niemal wszystkich wymagań stawianych interfejsom operatorskim implementowanym w automatyce przemysłowej.
Aktualne portfolio produktów z zakresu SIMATIC HMI Panels zostało podzielone na cztery grupy produktów, różniące się między sobą rodzajem interfejsu człowiek–maszyna, sposobem komunikacji z układami automatyki oraz funkcjonalnością:
- Comfort Panels – panele operatorskie z ekranem dotykowym (od 4” do 22”) lub klawiaturą, przystosowane do realizacji złożonych aplikacji, stanowiące bezkompromisowe połączenie funkcjonalności, wydajności i najwyższej jakości,
- Basic Panels – panele operatorskie z ekranem dotykowym (od 3” do 15”) i przyciskami, oferujące podstawowe funkcje HMI, przeznaczone dla prostych aplikacji HMI, w których doskonały współczynnik jakości do ceny odgrywa znaczącą rolę,
- Mobile Panels – mobilne panele operatorskie z interfejsem przewodowym lub bezprzewodowym, niezwykle elastyczne pod względem implementacji w aplikacjach wymagających mobilności, a w przypadku układów bezprzewodowych gwarantujące pełną funkcjonalność układu wyłącznika bezpieczeństwa,
- Key Panels – innowacyjne panele przyciskowe, stanowiące alternatywę dla konwencjonalnych pulpitów wykorzystujących tradycyjne lampki i przyciski.
Taki prosty i czytelny podział urządzeń pozwala klientom na wybór optymalnego rozwiązania dla swojej aplikacji, idealnie dopasowanego do jej charakteru oraz wymagań postawionych na etapie projektowania i, co także ważne, ekonomicznie uzasadnionego. Poniżej zamieszczamy tylko szczątkowe opisy wymienionych produktów. Szczegółowe informacje dostępne są w numerze PAR 12/2013. Zapraszamy do lektury!
SIMATIC HMI Comfort Panels
Klasa produktów SIMATIC HMI Comfort Panels wyznacza nowy, innowacyjny kierunek rozwoju interfejsów operatorskich i to nie tylko w gamie produktów SIMATIC HMI, ale także w kontekście globalnym. Panele operatorskie wchodzące w zakres Comfort Panels charakteryzują następujące cechy: innowacyjność, najwyższa wydajność, funkcjonalność, ekologia i globalne zastosowanie. Skupienie się projektantów R&D firmy Siemens na tych pięciu aspektach pozwoliło stworzyć produkty w najnowocześniejszej technologii, wykorzystujące najnowsze zdobycze techniki i spełniające praktycznie wszystkie wymogi stawiane współczesnym i prawdopodobnie także przyszłym systemom HMI. Klasa produktów SIMATIC HMI Comfort Panels została wprowadzona do oferty handlowej wraz udostępnieniem nowej platformy inżynierskiej TIA Portal V11, co pozwala przyszłym użytkownikom optymalnie wykorzystać wszystkie możliwości oferowane im zarówno przez nową platformę sprzętową, jak i programową. Aktualna oferta obejmuje panele o przekątnych ekranów 4”, 7”, 9”, 12” i 15”, dostępne w wersjach z ekranem dotykowym lub klawiaturą membranową oraz modele 19” i 22” z ekranem dotykowym.
SIMATIC HMI Comfort Panels z ogromnym sukcesem zastępują dobrze już znane, sprawdzone, standardowe panele operatorskie, więc już w swoim założeniu muszą być znacznie bardziej od nich innowacyjne. Projektantom udało się to osiągnąć dzięki stworzeniu jednolitej platformy sprzętowej dla całej palety urządzeń, którą charakteryzują najnowocześniejsze wyświetlacze LED w formacie panoramicznym 16:10 z w pełni regulowanym podświetleniem (0–100 %), obsługujące paletę 16 milionów kolorów oraz zapewniające szeroki kąt widzenia – 170°. Dzięki temu rozwiązaniu udało się uzyskać nawet o 40 proc. większy obszar roboczy interfejsu HMI oraz spełnić także aspekt ekologiczny, gdyż regulowane podświetlanie pozwala na optymalne dopasowanie podświetlania do warunków otoczenia, w jakich muszą one pracować, co bezpośrednio przekłada się na oszczędność energii.
SIMATIC HMI Basic Panels
Klasa produktów SIMATIC HMI Basic Panels zadebiutowała w ofercie firmy Siemens w 2009 r., wraz z pierwszą wersją platformy TIA Portal V10.5. Ze względu na fakt, że panele tej klasy mogą być programowane także w popularnym, klasycznym narzędziu konfiguracyjnym WinCC flexible 2008, praktycznie od razu odniosły sukces komercyjny, stając się pewnego rodzaju standardem interfejsu HMI dla systemów mikroautomatyki. I taki też był cel, ponieważ panele Basic zostały opracowane i wdrożone do produkcji głównie z myślą o zapewnieniu interfejsu operatorskiego dla najnowszych mikrosterowników SIMATIC S7-1200, jednakże mogą być one stosowane z powodzeniem także ze sterownikami S7-300/400, czy najnowszymi S7-1500. Panele Basic mają stanowić podstawową, ekonomiczną klasę paneli operatorskich, przeznaczonych do realizacji nieskomplikowanych aplikacji HMI. W związku z tym mają one uproszczoną funkcjonalność HMI, a ich wydajność jest przystosowana do małych aplikacji. Urządzenia w tej klasie różnią się między sobą jedynie przekątną wyświetlacza (3,5”, 4”, 6”, 10” i 15”) w klasycznym formacie 4:3 oraz rodzajem ekranu (mono, kolor) i mają tylko jeden interfejs komunikacyjny (DP lub PN). Wszystkie panele Basic wyposażone są także w ekran dotykowy, którego funkcjonalność uzupełnia od czterech do ośmiu przycisków swobodnie programowalnych. Wyjątek stanowią tu tylko dwa urządzenia: TP1500 z 15” ekranem dotykowym oraz KP300, do obsługi którego przeznaczona jest klawiatura membranowa z sygnałem zwrotnym w postaci „kliku”. Na początku 2012 r. oferta paneli Basic została poszerzona o dwa nowe modele, KP400 Basic color PN oraz KTP400 Basic color PN, które funkcjonalnie odpowiadają panelowi KTP400 Basic mono PN, jednak wyposażone są w kolorowy wyświetlacz panoramiczny i są oferowane zarówno w wersji dotykowej (KTP), jak i z klawiaturą alfanumeryczną (KP).
SIMATIC HMI Mobile Panels
Niezależnie od rodzaju przemysłu lub aplikacji, gdy wymagana jest mobilność przy sterowaniu i nadzorze maszyn lub linii technologicznych, panele mobilne SIMATIC HMI Mobile Panels mają jedną bardzo istotną zaletę: operator maszyny lub inżynier serwisu pracy mogą pracować dokładnie w miejscu, z którego mają najlepszy widok na maszynę lub proces.
Panele mobilne zostały wprowadzone do oferty firmy Siemens w 2005 r., najpierw w wersji przewodowej z interfejsem PROFIBUS DP, a w 2008 r. w wersji bezprzewodowej z interfejsem PROFINET IWLAN. Obecnie mamy do czynienia już z drugą generacją obu rodzajów urządzeń, które na dobre zadomowiły się w systemach automatyki przemysłowej, szczególnie tych, do których dostęp jest utrudniony (elektrownie wiatrowe, duże maszyny) lub instalacja paneli stacjonarnych jest niewskazana (kopalnie, huty, instalacje pozabudynkowe).
SIMATIC HMI Key Panels
W dobie dynamicznego rozwoju, gdy czas i koszty odgrywają często decydującą rolę w procesie implementacji rozwiązań automatyki, Siemens zaproponował zmianę tradycyjnego podejścia i w pewnym sensie zrewolucjonizował konstrukcję szaf sterowniczych, wprowadzając do oferty interfejsów operatorskich panele przyciskowe. SIMATIC HMI Key Panels pozwalają na zastąpienie konwencjonalnych elementów sterowniczo-sygnalizacyjnych, a dzięki swej kompaktowej obudowie i wstępnemu przygotowaniu do instalacji i działania, stają się rozwiązaniem bardzo ekonomicznym, właśnie z punktu widzenia aspektów czasowych i kosztowych. Niezależne badania wykazały, że ten sposób asemblacji szaf sterowniczych pozwala na oszczędności rzędu 60 proc. w stosunku to konwencjonalnych sposobów instalacji, nie mówiąc już o eliminacji błędów z okablowaniem.
Oferta firmy Siemens w zakresie SIMATIC HMI Key Panels obejmuje obecnie trzy urządzenia, KP8, KP8F oraz KP32F, różniące się nie tylko liczbą dostępnych elementów operatorskich, lecz także funkcjonalnością w zakresie obsługi funkcji bezpieczeństwa. Panele przyciskowe KP8/KP8F zostały dodatkowo tak zaprojektowane, aby idealnie pasowały do instalacji w modułach rozszerzających urządzeń oferowanych z pełną obudową IP65, czyli MP377 PRO oraz Panel PC 477C PRO. Takie rozwiązanie nie zmienia właściwości systemu, gdyż panele KP8 mają również od frontu stopień ochrony IP65. Dzięki takiej konfiguracji użytkownicy zyskują możliwość konfiguracji kompletnych stacji operatorskich, wyposażonych w duży ekran dotykowy oraz szereg dodatkowych elementów sterowniczo-sygnalizacyjnych.
Krzysztof Okoński
SIEMENS Sp. z o.o.
e-mail: krzysztof.okonski@siemens.com
www.siemens.com/panels
Szczegółowe informacje na temat paneli operatorskich SIMATIC HMI firmy Siemens dostępne są w numerze PAR 12/2013. Zapraszamy do lektury!
source: SIEMENS