Roboty przemysłowe w aplikacjach układania elementów
Redakcja serwisu print
Małe roboty przemysłowe, ze względu na swoje gabaryty, są najczęściej stosowane do zadań, w których nie ma potrzeby przenoszenia ciężkich przedmiotów. Świetnie sprawdzają się np. w aplikacjach wymagających szybkiego lub precyzyjnego układania drobnych detali. W artykule opisujemy korzyści płynące z użycie robotów przemysłowych w takiej aplikacji, na przykładzie robota marki Fanuc, pracującego w firmie QWERTY.
Łódzka firma QWERTY to polski producent różnego rodzaju klawiatur dla urządzeń elektronicznych. Dzięki innowacyjnym produktom oraz samodzielnie opracowywanym, zaawansowanym technologiom, odnosi sukcesy na rynku i rozszerza produkcję, zwiększając dostawy również dla odbiorców zagranicznych. Trzy lata temu, w łódzkim zakładzie zdecydowano się zautomatyzować jeden z etapów produkcji. Układanie elementów stykowych klawiatur foliowych powierzono robotowi marki Fanuc.
Wybór robota
Wyboru konkretnego robota przemysłowego dokonano na podstawie publikacji w czasopiśmie branżowym. Pomocna była także prezentacja, którą dystrybutor – polski oddział firmy Fanuc Robotics – przeprowadził na warszawskich targach Automaticon. Następnie maszyna została wypożyczona na tygodniowe testy, gdzie została zainstalowana na stałe.
Wybór padł na model Fanuc M-1iA o kinematyce równoległej, wyposażony w system wizyjny. Dzięki uniwersalności maszyny, udało się zainstalować ją na nowym stanowisku pracy praktycznie bez jakichkolwiek przeróbek. Dostępne oprogramowanie pozwalało na realizację wszystkich zaplanowanych zadań robota. Polegają one na układaniu podawanych przez operatora elementów klawiatur. Wbudowany system wizyjny sprawia, że robot jest w stanie samodzielnie rozpoznać detal i precyzyjnie przenieść go na odpowiednią pozycję na klawiaturze. Wystarczy tylko, by operator podawał kolejne detale i naciskał przycisk potwierdzający, że robot ma je pobrać.
Korzyści z instalacji
Instalacja robota pozwoliła zwiększyć efektywność działania przedsiębiorstwa, bez redukcji zatrudnienia. Jednocześnie zwiększono możliwości produkcyjne, co umożliwiło zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na klawiatury produkowane przez QWERTY. Od momentu wdrożenia, robot działał bezawaryjnie przez przynajmniej dwa lata. Praca ze zautomatyzowanym stanowiskiem odbywa się zdecydowanie szybciej niż wykonywana w pełni ręcznie. W każdej z setek tysięcy produkowanych klawiatur jest od kilku do kilkudziesięciu blaszek stykowych, które trzeba precyzyjnie ułożyć. Dawniej, aby dotrzymać krótkich terminów zleceń, konieczne było angażowanie niemal całej załogi firmy do układania elementów w klawiaturach tego typu. Montaż robota pozwolił ograniczyć liczbę osób zajmujących się układaniem do tylko jednego operatora. W praktyce, moce produkcyjne zastosowanego robota są wykorzystywane tylko częściowo. Mimo to, koszt jego instalacji zwrócił się w dwa lata.
Obsługa robota
Zarówno wdrożenie, jak i obsługa robota okazały się bardzo proste. Swoje zadania zaczął wykonywać następnego dnia, po dostarczeniu go do biura firmy. Z dodatkowych elementów potrzebna była jedynie końcówka ze ssawką, konieczna do podnoszenia i układania elementów.
Robot, ze względu na swoje wymiary i siły, z jakimi porusza końcówką roboczą, współpracuje bezpośrednio z operatorem. Obsługa robota jest bardzo prosta i wymaga zapoznania się jedynie z krótkimi wyjaśnieniami. Sprowadza się do włączenia i wyłączenia robota, podania mu detalu oraz naciśnięcia przycisku potwierdzającego podanie elementu. Trzeba też wiedzieć jak zareagować, jeśli robot się zatrzyma. Takie uproszczenie obsługi było możliwe, dzięki zastosowaniu zintegrowanego systemu wizyjnego. System ten pozwala też korygować błędy operatora – jeśli człowiek zdejmie poprawnie ułożony element, robot sam położy go ponownie na odpowiednie miejsce.
Choć instalacja robota nie wpłynęła na zmniejszenie liczby personelu firmy QWERTY i mimo że nie może on pracować bez pomocy człowieka, i tak pozytywnie wpłynęła na stabilność firmy. Duża niezawodność robota i możliwość pracy praktycznie non-stop, pozwalają nie martwić się o dostępność pracowników ani trudność znalezienia nowej siły roboczej. W efekcie, jest to wzorcowy przykład zastosowania niewielkiego robota przemysłowego o zamkniętym łańcuchu kinematycznym do automatyzacji produkcji.
source: Fanuc Robotics