Repozytorium Robotyki – cyfrowa baza wiedzy
Urszula Chojnacka (Łukasiewicz – PIAP) print
Łukasiewicz – PIAP realizuje projekt Repozytorium Robotyki – cyfrowe udostępnianie zasobów nauki z obszaru robotyki, dzięki któremu powstanie unikalne i interaktywne kompendium wiedzy.
Repozytorium Robotyki będzie cyfrowym kompendium poświęconym szeroko rozumianej robotyce, stworzonym na bazie zgromadzonych w Łukasiewicz – PIAP prac naukowych, badawczych i rozwojowych dotyczących robotyki i dziedzin pokrewnych, takich jak automatyka, pomiary, sztuczna inteligencja, rozpoznawanie obrazów, przetwarzanie mobilne itp. Udostępnione zostaną też raporty z badań, czasopisma, opisy projektów itp. oraz zasoby biblioteki instytutu.
– Polska ma wciąż wiele do nadrobienia w obszarze robotyzacji. Mamy ambicję wpłynąć na zmianę tego stanu rzeczy. Udostępnianie wiedzy o najnowszych zdobyczach techniki z zakresu automatyki i robotyki i ich świadome wykorzystanie na liniach produkcyjnych powinno przyczynić się do zwiększenia innowacyjności polskiego przemysłu. Udostępnimy zarówno wiedzę z początków rozwoju robotyki, jak i tę najnowszą, a internauci, korzystając z zasobów repozytorium, będą mogli analizować stan tego obszaru techniki – podkreśla dr inż. Małgorzata Kaliczyńska, kierownik projektu.
Łukasiewicz – PIAP może pochwalić się kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych, a także w tworzeniu rozwiązań z zakresu szeroko pojętej robotyki i wdrażaniu ich w różnych gałęziach przemysłu. Wśród obszarów działań instytutu jest automatyzacja i robotyzacja linii produkcyjnych i fabryk, produkcja robotów mobilnych, antyterrorystycznych i rehabilitacyjnych, tworzenie rozwiązań z zakresu druku 3D oraz technologii kosmicznych. Dzięki tak szerokiemu spektrum działania instytutu Repozytorium Robotyki będzie miało unikalną wartość historyczną, a jednocześnie może pośrednio przysłużyć się dalszemu rozwojowi robotyki w Polsce.
Portal internetowy docelowo zostanie udostępniony w języku polskim i angielskim, a dostęp do aktualizowanego na bieżąco repozytorium będzie otwarty i bezpłatny. Już wkrótce na stronie będzie można zapisywać się na newsletter, który pozwoli zyskać aktualną wiedzę na temat powstającego kompendium wiedzy oraz danych sukcesywnie zamieszczanych na portalu.
Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (działanie 2.3 – Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie 2.3.1 – Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki). Zakończenie projektu jest planowane na maj 2023 r.
https://repozytoriumrobotyki.pl
source: Łukasiewicz – PIAP