Co wchodzi w skład systemów automatyki? Przegląd najważniejszych elementów
Materiał prasowy print
Systemy automatyki to ogólny termin, który obejmuje m.in. urządzenia i rozwiązania umożliwiające zautomatyzowanie kluczowych procesów zachodzących w przedsiębiorstwie – w tym produkcji, transportu wewnętrznego czy logistyki magazynowej. Jest to fundament realizacji koncepcji inteligentnej fabryki w ramach trwającej rewolucji przemysłowej (tzw. Przemysł 4.0).
Dobrze zaprojektowany i zbudowany system automatyki przemysłowej działa niezawodnie, niemal bezobsługowo i tym samym przyczynia się do znaczącego zwiększenia wydajności przedsiębiorstwa, wzrostu poziomu bezpieczeństwa oraz rozwiązania coraz bardziej dokuczliwych problemów kadrowych. Zapraszamy na krótki przegląd podstawowych elementów składających się na systemy automatyki, z akcentem na rozwiązania renomowanej marki Allen-Bradley.
Sterowniki
Podstawowymi elementami systemów automatyki przemysłowej są sterowniki. W gamie rozwiązań marki Allen-Bradley dostępne są m.in. sterowniki z serii Logix, które znajdują zastosowanie w szeregu aplikacji przemysłowych, od procesów, przez systemy bezpieczeństwa, aż po aplikacje osiowe.
Co ważne, sterowniki Logix są programowane w ramach jednego środowiska Studio 5000.
Na szczególną uwagę zasługują sterowniki ControlLogix, które są sterownikami modułowymi, sprawdzającymi się w różnorodnych aplikacjach. Specjalna konstrukcja platformy ControlLogix umożliwia współpracę wielu jednostek centralnych oraz modułów komunikacyjnych w jednej kasecie.
Przykładem takiego sterownika jest ControlLogix 5580, który jest odpowiednim wyborem do średnich i dużych aplikacji, w szczególności do tych wykorzystujących sterowanie ruchem. Sterownik zapewnia zintegrowane sterowanie ruchem poprzez sieć EtherNet/IP, posiada dwa wbudowane porty Ethernet 1 Gb z możliwością pracy w architekturze DLR oraz oddzielnymi adresami IP.
Moduły We/Wy (I/O)
Dedykowane i rozproszone moduły We/Wy (I/O) są modułami sterowania kompatybilnymi z całą gamą sterowników Allen-Bradley. Jednym z najczęściej rekomendowanych modeli jest 1734 POINT I/O, który może współpracować z dowolną platformą sterowników z serii Logix, w tym ze sterownikami CompactLogix 5370 L2, 5370 L3 czy Compact GuardLogix 5370.
W ofercie marki Allen-Bradley dostępne są moduły cyfrowe, analogowe, wyjściowe przekaźnikowe, analogowe RTD i termoelementowe, komunikacyjne, jak i specjalne.
Platforma POINT I/O umożliwia dopasowanie rozmiaru wyspy do danej aplikacji, posiadając przy tym kompletne rozwiązania dla wejść cyfrowych, analogowych, specjalnych oraz bezpieczeństwa.
W przypadku bardziej zaawansowanych aplikacji optymalnym wyborem mogą być moduły We/Wy z rodziny FLEX 5000, które mogą zostać skomunikowane ze sterownikiem PLC bez konieczności jego zatrzymywania.
Warto również wspomnieć o modułach rozproszonych On-Machine, w tym o modelach z serii ArmorBlock I/O. Wspomniane moduły posiadają klasę szczelności IP67 i są odporne na korozję, a możliwość zamontowania bezpośrednio na maszynie pozwala obniżyć koszty instalacji.
Zintegrowany system monitorowania Dynamix
System Dynamix służy ochronie maszyn wirujących w układzie sterowania standardowego. System ten umożliwia wykorzystanie zintegrowanej architektury w miejsce samodzielnego urządzenia monitorującego do oceny aktualnego stanu maszyny, jak i do przewidywania ewentualnych problemów. Znacząco ogranicza to ryzyko wystąpienia krytycznej, niespodziewanej i kosztownej w skutkach awarii.
Integracja systemu następuje za pomocą sieci Ethernet, dzięki czemu zachowujemy wysoką elastyczność w zakresie projektowania oprzyrządowania i wydajności operacyjnej w konkretnym zakładzie.
Do najważniejszych korzyści wynikających z wdrożenia systemu monitorowania Dynamix zaliczymy: uproszczone projektowanie aplikacji, zredukowanie kosztów zakupu części zamiennych, ograniczenie wydatków na szkolenia oraz wsparcie zespołów pracowników.
Panele operatorskie i komputery przemysłowe
Systemy automatyki uzupełniają panele operatorskie (HMI – Human Machine Interface) i komputery przemysłowe, czyli narzędzia najczęściej wykorzystywane do komunikacji pomiędzy operatorem a maszyną. Panel zazwyczaj ma formę ekranu dotykowego, z którego poziomu można wydawać komendy, zmieniać ustawienia, wprowadzań konkretne dane, odczytywać komunikaty i kontrolować stan maszyny.
Technologie Allen-Bradley są dostępne w ofercie RAControls
RAControls, promotor innowacji w przemyśle, to oficjalny, czołowy dostawca rozwiązań marki Allen-Bradley i firmy Rockwell Automation. RAControls zapewnia kompleksowe wsparcie na etapie doboru konkretnych technologii, jak i ich późniejszego wdrożenia w przedsiębiorstwie klienta.
Z pełną ofertą systemów automatyki przemysłowej RAControls można się zapoznać na stronie internetowej https://racontrols.pl/bazawiedzy/systemy-automatyki/. Doradcy RAControls przedstawią wszystkie funkcje i możliwości oferowanych rozwiązań, proponując optymalne technologie na potrzeby danego przedsiębiorstwa.
source: RAControls