2,10,30

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA SERWISU AUTOMATYKAONLINE.PL I POBIERZ DARMOWY NUMER "AUTOMATYKI"!

okładka Automatyka

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, z siedzibą w Warszawie przy ul. Al. Jerozolimskie 202, 02-486 Warszawa, w celach marketingowych, w tym marketingu bezpośredniego. Oświadczam, że zostałem poinformowany/a o prawie do wglądu, modyfikacji oraz usuwania moich danych osobowych.

*Wyrażam zgodę na przesyłanie mi informacji handlowej (w tym informacji handlowej partnerów portalu AutomatykaOnline.pl) za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. 2002 nr 144, poz. 1204).

*Wyrażam zgodę na używanie przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, z siedzibą w Warszawie przy ul. Al. Jerozolimskie 202, 02-486 Warszawa, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, których jestem użytkownikiem, dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. 2004 nr 171 poz. 1800).

*Akceptuję regulamin portalu AutomatykaOnline.pl oraz politykę prywatności serwisu.




ZAMKNIJ OKNO

Dziękujemy!

Prawie gotowe ... Musimy potwierdzić Twój adres email. Aby zakończyć proces subskrypcji, należy kliknąć link w mailu, który właśnie wysłaliśmy do Ciebie.

Po akceptacji zapisu na newsletter zostanie przesłany do Ciebie numer promocyjny miesięcznika Automatyka.

ZAMKNIJ OKNO

Dziękujemy za próbę ponownego zapisu na nasz newsletter.

Twój mail już jest w naszej bazie!

W przypadku pytań, prosimy o kontakt:
redakcja@automatykaonline.pl

ZAMKNIJ OKNO

This website uses cookies

W celu zapewnienia najwyższej jakości usług strona używa plików cookies. Szczegóły w polityce prywatności serwisu.

POL ENG
a a a
Search
  • Login
  • Sign up
Site map Site map
AutomatykaOnline.pl
  • Home page
  • News
  • Interviews
  • Application
  • Articles
  • Events
  • Companies
  • Products
Search
Automatyka 6/2025

Automation6/2025

In this issue:
  • Interview with Paweł Hoerner de Roithberger and Paweł Reszel, National Instruments
  • Cybersecurity of industrial control systems
  • Signaling columns
  • Magazine
  • Subscription
  • Contact
  • Advertisement
Articles
  • Building Automation
  • Safety
  • Druk 3D
  • Electrics
  • Energy
  • Energia
  • Building Automation
  • Communication
  • Computers and HMI
  • Building Automation
  • Assembly and Conveyance
  • Software
  • Pneumatics
  • Measurements
  • Prawo i normy
  • Przemysł 4.0
  • Robotics
  • Control
  • Visions Systems
  • Drives
  • Technika łożyskowa
  • Technologia obróbki
  • Services
  • Building Automation
  • Others
Expand all
  • Home page
  • Articles
  • Others

Jak dobrać materiał do wykonania profili z tworzyw sztucznych?

Materiał prasowy print

Monday March 10 2025
Jak dobrać materiał do wykonania profili z tworzyw sztucznych?
Tweet

Wybór odpowiedniego materiału do produkcji profili z tworzyw sztucznych jest kluczowy dla jakości i funkcjonalności końcowego produktu. W artykule omówimy technologie, które umożliwiają łączenie różnych materiałów w celu uzyskania optymalnych właściwości.

Rodzaje profili z tworzyw sztucznych

Profile z tworzyw sztucznych mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak PVC, ABS, PP, PE, PC, PMMA, PS, SAN, ASA. Można również ekstrudować mieszaniny tych materiałów, aby połączyć ich właściwości, np. PC/ABS czy PVC/ABS. Profile z tworzyw sztucznych mogą być twarde, kompozytowe, miękkie lub spienione, co pozwala na dostosowanie ich do różnych zastosowań.

  • Twarde profile charakteryzują się wysoką twardością i są często wykorzystywane w aplikacjach wymagających wytrzymałości.
  • Kompozytowe profile łączą materiały, aby uzyskać specyficzne właściwości mechaniczne, chemiczne lub termiczne, np. zbrojone włóknem szklanym.
  • Miękkie profile są elastyczne i często stosowane w aplikacjach wymagających giętkości.
  • Spienione profile charakteryzują się niższym ciężarem i dobrymi parametrami izolacyjnymi.

Technologie łączenia materiałów

W produkcji profili z tworzyw sztucznych istotne jest łączenie różnych materiałów, aby uzyskać pożądane właściwości. Główne technologie stosowane w tym celu to ekstruzja, koekstruzja i postekstruzja.

Ekstruzja

Ekstruzja jest podstawową technologią stosowaną w produkcji profili z tworzyw sztucznych. Polega na wytłaczaniu rozgrzanego materiału przez formę, która nadaje mu pożądany kształt. Ekstruzja umożliwia wytworzenie profili o różnych kształtach i rozmiarach, od prostych prętów po złożone profile. Można również ekstrudować mieszaniny różnych materiałów, co pozwala na uzyskanie pożądanych właściwości mechanicznych, termicznych lub chemicznych.

Ekstruzja jest kluczowym procesem w produkcji profili, zarówno twardych, jak i miękkich, oraz stanowi podstawę dla bardziej zaawansowanych technologii, takich jak koekstruzja i postekstruzja.

Primo

Koekstruzja

Koekstruzja polega na jednoczesnym wytłaczaniu dwóch lub więcej materiałów w głowicy formującej. Ta metoda umożliwia uzyskanie profilu o unikalnych właściwościach, łącząc różne materiały, takie jak PVC z ABS lub PC/ABS. Koekstruzja jest idealna dla aplikacji, w których wymagane są specyficzne cechy, takie jak wytrzymałość, elastyczność lub kolorystyka.

Postekstruzja

Postekstruzja to proces, w którym do gotowego profilu dodaje się dodatkową warstwę lub profil wykonany z materiału o odmiennych parametrach fizycznych. Przykładowo, do profilu twardego można dodać uszczelkę z elastomeru. Ta metoda pozwala na łączenie materiałów, które wcześniej zostały wytworzone oddzielnie, co daje duże możliwości w projektowaniu profili o złożonych właściwościach.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego materiału i techniki łączenia jest kluczowy dla jakości i funkcjonalności profili z tworzyw sztucznych. Technologie takie jak koekstruzja i postekstruzja pozwalają na uzyskanie unikalnych właściwości. Dzięki tym rozwiązaniom możliwe jest tworzenie profili dostosowanych do różnych zastosowań i wymagań.

source: Primo

Keywords

Jak dobrać materiał do wykonania profili z tworzyw sztucznych?, Primo, produkcji profili z tworzyw sztucznych

Related articles

  • Automatyzacja w zakładach produkcyjnych
  • Więcej możliwości w klasie podstawowej – nowe spojrzenie na drukarki SMT
  • Dlaczego znakowarki laserowe są potrzebne w Twojej firmie?
  • Tworzywa sztuczne jako fundament nowoczesnej elektroniki
  • Sezonowe wyzwania w ochronie ESD: Jak dostosować odzież do zmieniających się warunków?

Newsletter

Stay up to date with current information.

Comau videos YouTube

Show more videos
Inżynier wie

Events

Show more events
1 Jan Training

Zwiedzanie centrum efektywnej prefabrykacji szaf sterowniczych

1 January 2025 – 31 December 2025
24 Jun Conference

"Niezawodność i Utrzymanie Ruchu w zakładach produkcyjnych" w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba 24 June 2025
24 Jun Training

Szkolenie z programowania sterowników PLCnext - podstawy

Wrocław 24–25 June 2025
24 Jun Webinar

Monitorowanie i efektywne zarządzanie zużyciem energii w zakładach przemysłowych

24 June 2025
  • facebook
  • Tweeter
  • google+
  • RSS AutomatykaOnline
  • About Us
  • Sales and customer service
  • Privacy Policy
  • Presentation
  • Terms of Use
  • Accessibility Statement
  • Contact Us
  • Contact form
  • Media cooperation
  • Portal Editorial
  • Automatyka Editorial
  • Advertising
  • Advertising contact
  • Advertising in "Automatyka"
  • Newsletter
AutomatykaOnline.pl

© 2014 by Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP. All rights reserved.
created by: TOMP