Cyfrowe innowacje z trybopilimerami firmy igus
Światowy popyt na rozwiązania polimerowe do aplikacji ruchomych – motion plastics – nie maleje. W 2017 r. firma igus zwiększyła sprzedaż o 17%, do 690 mln euro. Jednocześnie dokonano znacznych inwestycji w innowacyjność produktów, rozbudowę możliwości dostaw i digitalizację. Koloński dostawca będzie kontynuował tę strategię w 2018 r., aby jego klienci mogli budować przewagę konkurencyjną w skali globalnej.
Na targach Hannover Messe w 2018 r. firma igus ponownie udowodniła, że współczesne trybopolimery od dawna są czymś więcej niż tylko szarymi, niczym niewyróżniającymi się częściami z tworzyw sztucznych. Świat motion plastics jest różnorodny i wielopłaszczyznowy – począwszy od pojedynczych przegubów robotów, dzięki którym można budować ekonomiczne roboty, przez drukowane w 3D podwójne przekładnie, które można konfigurować on-line, aż po e-prowadniki, których stan zużycia jest stale monitorowany podczas bieżącej pracy. Zastosowania, w których sprawdzają się bardzo wydajne tworzywa sztuczne obejmują m.in. maszyny produkujące półprzewodniki. Motion plastics pracują też np. w ponad 1000 żurawi STS – począwszy od Antwerpii aż po Szanghaj, czy amfibiach na biegunie północnym.
Wykorzystanie wysokiej jakości tworzyw sztucznych do zastosowań ruchomych umożliwia osiągnięcie technicznych usprawnień oraz obniżenie kosztów. Z tych zalet cieszy się już ponad 200 000 klientów na całym świecie. Dzięki motion plastics firma igus osiągnęła w 2017 r. sprzedaż wartości 690 mln euro, co stanowi wzrost o 17% w stosunku do roku poprzedniego. 53% łącznych obrotów przypada na Europę, ٣٠% na Azję, a 17% na Amerykę i Afrykę. Liczba pracowników wzrosła do 3800.
Duże inwestycje w logistykę światową
Aby móc szybko dostarczać produkty i obsługiwać klientów na całym świecie, firma igus znacząco zwiększyła w 2017 r. globalną zdolność produkcyjną oraz magazynową w Ameryce Północnej, Azji i Europie. W USA rozpoczęto proces rozbudowywania fabryki o kolejne 5000 m², podczas gdy w Japonii, Polsce i Indiach powierzchnia fabryk została podwojona. W chińskim zakładzie w Szanghaju firma rozpoczęła budowę nowego obiektu, która zakończy się w 2019 r. Powierzchnia obiektu będzie wynosiła ok. 22 000 m². W ubiegłym roku, aby wesprzeć wzrost sprzedaży, rozbudowano filie w Belgii, Danii, Estonii, Francji, Austrii i Hiszpanii. Duże inwestycje są też wciąż czynione w siedzibie głównej w Kolonii-Porz-Lind w celu zagwarantowania szybkiego zaopatrywania klientów w części z tworzyw sztucznych. Tylko w 2017 r. oddano do użytku około 100 nowych maszyn do formowania wtryskowego, a możliwości logistyczne znacznie się zwiększyły.
Inteligentne produkty dzięki digitalizacji
Firma igus inwestuje również w infrastrukturę informatyczną – wartość inwestycji w tym zakresie wzrosła o 4,5 punktu % w porównaniu do 2014 r. Celem jest umożliwienie konfigurowania produktów m.in. przez wykonywanie niezbędnych obliczeń dla wszystkich typów produktów firmy, a następnie ich automatyczne wytwarzanie. Struktura informatyczna stanowi wsparcie we wszystkich działaniach firmy – od przetwarzania zamówień i produkcję, po konserwację, a także świadczenie innych usług. Digitalizacja stała się w firmie igus rzeczywistością i idzie w parze z ponad 50-letnim doświadczeniem w dziedzinie tworzyw sztucznych. Umożliwiają ją dane pozyskiwane z laboratorium testowego igus, które jest największym tego typu obiektem w branży – jego powierzchnia liczy 2750 m². – Dzięki prowadzonym przez naszą firmę, zakrojonym na dużą skalę badaniom, umożliwiliśmy użytkownikom wykonywanie obliczeń dotyczących ruchomych elementów maszyn, takich jak łożyska ślizgowe, łożyska liniowe, przekładnie, a nawet przewody elektryczne wykonane w części z tworzywa sztucznego. Obecnie jest to unikalne rozwiązanie na rynku – mówi Frank Blase, CEO spółki igus. Dzięki narzędziom on-line inżynierowie mogą szybko i łatwo znaleźć potrzebny produkt firmy w dowolnym miejscu i czasie oraz niezawodnie obliczać jego żywotność w indywidualnych aplikacjach – wszystko to można zrobić on-line bezpłatnie i bez rejestracji.
Systematycznie do produktów dołączane są elementy digitalizacji. Wprowadzając produkty z serii isense igus umożliwił inteligentne wykorzystanie e-prowadników, przewodów, prowadnic liniowych i łożysk talerzowych za pomocą czujników i modułów monitorujących. Dzięki temu klienci mogą odpowiednio planować prace konserwacyjne. Podczas pracy produkty wykrywają zużycie i wskazują, kiedy konieczna jest naprawa lub wymiana. Dzięki sieciowemu użyciu modułu komunikacyjnego igus (icom) możliwe jest wskazanie statusu on-line lub sygnalizacja alarmu za pośrednictwem komputera albo smartfona. Zapewnia to również bezpośrednią integrację z infrastrukturą firmy. Inteligencja oparta na danych testowych pozwoliła wprowadzić do oferowanych komponentów konserwację predykcyjną. Wymagania użytkowników znacznie się różnią, dlatego firma igus zaprezentowała na targach nie tylko nowe produkty, ale także nowe koncepcje isense – od samodzielnego rozwiązania do wersji w pełni zintegrowanej on-line.
Trybopomysły do nowych zastosowań
Ekspertyza tworzyw sztucznych, testowanie i nieprzerwany rozwój trybopolimerów otwierają nowe możliwości dla nowych obszarów zastosowań. Niskokosztowa robotyka jest tego dobrym przykładem. Zaprezentowany przez igus na tegorocznych targach Hannover Messe robolink Apiro to nowy rodzaj bezsmarowego i bezobsługowego niskokosztowego przegubu do zastosowań w robotyce. Dzięki temu rozwiązaniu można łatwo i ekonomicznie realizować niezwykle skomplikowane ruchy i koncepcje maszyn – począwszy od prostych robotów liniowych po złożone roboty humanoidalne i animatroniczne – za pomocą zaledwie kilku elementów.
Firma igus oferuje kompleksową usługę: od konfiguracji on-line i obliczania żywotności pojedynczego komponentu do montażu na całym świecie i instalacji systemów „pod klucz”.
igus sp. z o.o.
ul. Działkowa 121C, 02-234 Warszawa
tel. 22 863 57 70, fax 22 863 61 69
e-mail: info@igus.pl
www.igus.pl
source: Automatyka 6/2018