Jak zadbać o automatyzację procesu produkcji w swojej branży?
Materiał prasowy print
Skuteczna automatyzacja procesu produkcji to nie tylko obniżenie kosztów, ale również podniesienie rentowności przedsiębiorstwa. Jednak wdrożenie rozwiązań usprawniających działanie obiektu powinno być dokładnie przemyślane. W jaki sposób wprowadzić automatyzację produkcji w firmie? Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.
Czystość w automatyzacji procesu produkcji
Utrzymanie czystości w hali produkcyjnej pozytywnie wpływa zarówno na jakość samych produktów, jak i skuteczne działanie linii produkcyjnych. Zanieczyszczenia takie jak włókna lub fragmenty metaliczne obniżają działanie poszczególnych części — w szczególności tych, które mają kontakt z cieczami eksploatacyjnymi w układach chłodzenia, czy pompach. Z tego względu bardzo ważne jest dbanie o czystość techniczną komponentów.
Oprócz konserwacji wyposażenia hali produkcyjnej warto zadbać o czystość powierzchni płaskich i innych stanowisk. Dzięki temu zapewnimy nie tylko odpowiednią pracę maszyn, ale również stworzymy lepsze środowisko pracy dla zatrudnionych. Warto zaznaczyć, że czysty sprzęt to podstawa dla skutecznej automatyzacji m.in. w branży spożywczej. Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie wyposażyć się w odpowiednie środki czyszczące dla swojej firmy, koniecznie odwiedź tę stronę: https://b2b.europedg.pl/o-firmie/.
Automatyzacja procesu produkcji — dobór sprzętu i narzędzi
Nie ulega wątpliwości, że automatyzacja procesu produkcji jest coraz bardziej rozwijana w polskich przedsiębiorstwach. Świadczą o tym wysokie liczby zamówień u producentów takich rozwiązań jak np. systemy wizyjne, czy transportery. Zanim jednak dokonamy zakupu, należy zastanowić się, które maszyny będą najbardziej opłacalne ze względu na koszty produkcji. To, o czym należy pamiętać przy wdrażaniu sprzętu z zakresu automatyzacji produkcji to:
- Poznanie wyzwań przedsiębiorstwa — dokładna znajomość problemów, z jakimi obecnie boryka się dział produkcji, pomoże dobrać odpowiednie maszyny. Dzięki temu unikniemy nieprzemyślanych inwestycji.
- Wielkość firmy — podyktowana jest m.in. liczbą zatrudnionych pracowników i nakładem produkcji. Będzie miała więc wpływ na to, jakimi zasobami dysponuje firma, a co za tym idzie — jaki budżet może przeznaczyć na zakup robotów.
- Cele biznesowe firmy — wprowadzenie rozwiązań automatyzujących produkcję powinno wspierać strategię przedsiębiorstwa. Dlatego warto uwzględnić, do czego konkretnie ma przyczynić się automatyzacja — czy ma na celu np. zwiększenie skali produkcji, czy poprawę jakości produktów.
Oczywiście należy też zapoznać się z ofertą producentów rozwiązań przeznaczonych dla fabryk. Wielu z nich zapewnia bezpłatne testowanie sprzętu na wybranych przez klienta próbkach. Dzięki temu możemy mieć pewność, że wdrażane rozwiązania będą skuteczne i dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.
Automatyzacja procesu produkcji — szkolenia pracowników
Budowa kompetencji pracowników jest jednym z najważniejszych elementów automatyzacji procesu produkcji. Niestety, niektóre firmy pomijają ten krok, co skutkuje nie tylko obniżoną wydajnością pracy wśród zatrudnionych — nieumiejętność obsługi wprowadzonych rozwiązań może znacząco pogorszyć skuteczność produkcji.
Z tego powodu każde inwestowanie w urządzenia automatyzujące powinno objąć kompleksowe szkolenie pracowników. Ponadto kadra, niezależnie od szczebla, powinna być zapoznana z korzyściami, jakie przynoszą im zaimplementowane rozwiązania. Zadanie to powinien przeprowadzać doświadczony lider, który posiada nie tylko wiedzę merytoryczną na temat urządzeń, ale również wysokie umiejętności interpersonalne w kontaktach z pracownikami.
source: Europe Distribution Group