Obudowy i komponenty
Damian Żabicki print
Oferta obudów przemysłowych jest bardzo szeroka i każdy producent oferuje ciekawe rozwiązania techniczne, które wyróżniają jego produkty na rynku. Z punktu widzenia użytkownika spośród najważniejszych cech tego typu obudów wymienić można właściwe zabezpieczenie wnętrza przed działaniem wilgoci i innych czynników zewnętrznych oraz odpowiednie zorganizowanie dla montażu mechanicznego oraz przewodów urządzeń sterowania i automatyki.
Temat obudów i ich komponentów jest bardzo obszerny, dlatego w artykule skupimy się wyłącznie na wybranych zagadnieniach, takich jak obudowy przemysłowe, szafy sterownicze, kasety sterownicze oraz systemy RACK. Podejmiemy także temat oprogramowania, które służy do projektowania szaf sterowniczych.
Kilka słów o obudowach przemysłowych
We wnętrzu obudów przemysłowych znajdują się urządzenia sterowania i dystrybucji energii elektrycznej. Istotny jest przy tym właściwy dobór rozwiązań, w którym należy wziąć pod uwagę stopień oraz miejsce zabudowy instalacji. Zazwyczaj w obudowach stosowane są bardzo uniwersalne metody wprowadzania kabli, a listwy z otworami montażowymi umieszczone w drzwiach umożliwiają łatwy i szybki montaż mostków, wsporników węży, kabli i osłon. Istotna jest także możliwość sprawnej zmiany zawiasów, która nie wymaga obróbki mechanicznej.
Dużą popularnością cieszą się pojedyncze obudowy. Są one wyposażone w dwie zintegrowane płaszczyzny montażowe, a dach i boki z wyprofilowaną ramą tworzą jednolitą całość. Płyty montażowe zazwyczaj regulowane są w sposób bezstopniowy, co uzyskane jest dzięki temu, że w obudowie znajduje się kilka płaszczyzn.
Warto przyjrzeć się bliżej także małogabarytowym obudowom sterowniczym, najczęściej mocowanym na ścianie, z pokrywą z blachy stalowej. Na rynku znaleźć można modele z kołnierzem charakteryzującym się stopniem ochrony IP55 lub wersje ze stopniem ochrony IP66.
Materiałem często stosowanym do wykonania obudów jest poliwęglan wzmacniany dodatkowo włóknami szklanymi. Nierzadko tego typu obudowy mają przetłoczenia. Dodatkowym wyposażeniem są m.in. zawiasy, płyty montażowe czy też systemy mocowania naściennego.
Na rynku znaleźć można także obudowy lakierowane, w postaci odlewu aluminiowego. Dodatkowym do nich wyposażeniem są m.in. płyty montażowe z otworami mocującymi, które umożliwiają indywidualną zabudowę, a także łączniki mocujące do ścian, które można montować na powierzchniach bez usuwania pokrywy. Zakupić można także zewnętrzne zawiasy.
W ofercie producentów znaleźć można także obudowy dedykowane montażowi urządzeń służących do transmisji danych. Najczęściej stosowane są konstrukcje naścienne z metalu lub tworzyw sztucznych. Zastosowanie przezroczystej pokrywy umożliwia obserwację stanu pracy zamontowanych urządzeń. Montaż najczęściej usprawnia się stosując szyny nośne lub płytę montażową. Rzadziej spotykane są obudowy z otworami pod dławiki.
Warto zauważyć także cechy, które wyróżniają obudowy stosowane w przemyśle spożywczym. Podstawowym elementem charakteryzującym tego typu obudowy jest uszczelka silikonowa, ściśle przylegająca dookoła między obudową a pokrywą. Co ciekawe, niektóre obudowy mają dach odchylony do przodu pod kątem 30°.
Jak można się domyśleć, specjalne wersje obudów montuje się na zewnątrz. Te mogą być mocowane albo na ścianie, albo na maszcie. Przewietrzanie możliwe jest dzięki wycięciom w dolnej części obudowy lub odpowiednim przetłoczeniom.
Ciekawym modelem obudowy naściennej jest model Aria, produkowany przez firmę General Electric. Obudowa wykonana jest z tworzywa sztucznego (jasnoszarego poliestru RAL 7035 formowanego na gorąco) i dostępna w siedmiu rozmiarach, od 315 mm × 215 mm do 1035 mm × 835 mm. Materiał, z którego wykonane są obudowy, dodatkowo wzmocniony jest włóknem szklanym. Płyty i ramy montażowe są mocowane w tej obudowie za pomocą czterech gwintowanych sworzni. Co istotne, obudowy mają podwójną izolację i charakteryzują się stopniem ochrony IP65/66.
Na rynku znaleźć można także poliestrową obudowę naścienną Thalassa PLM firmy Schneider Electric, mającą szeroki zakres zastosowań. Ten model świetnie sprawdza się w przemyśle pirotechnicznym, ciężkim i budowlanym, a także w papierniczym i tekstylnym oraz drzewnym i wydobywczym. Jednolita obudowa w tym modelu wykonana jest z poliestru wzmocnionego włóknem szklanym, formowanym przez ściskanie na gorąco. Jest przystosowana do montażu na ścianie. Dostępne są warianty z drzwiami przeszklonymi lub pełnymi. Co istotne, obudowa Thalassa charakteryzuje się stopniem ochrony IP66 (co zawdzięcza temu, że zamki znajdują się poza obszarem uszczelnionym), odpornością na uderzenia mechaniczne o wartości IK10 (20 J) dla drzwi pełnych i IK 08 (5 J) dla drzwi przeszklonych.
Ostatnim z przytoczonych przez nas przykładów rynkowych jest obudowa sterownicza Rittal – Kompakt AE. Jest ona wykonana z blachy ocynkowanej powlekanej farbą proszkową (o strukturze RAL 7035). Zarówno sama obudowa jak i drzwi są gruntowane zanurzeniowo. Warto również wiedzieć, że obudowy te mają zamknięcie za drzwiami pełnymi oraz za płytą montażową.
Kasety sterownicze – do sterowania maszynami przemysłowymi
Wszędzie tam, gdzie konieczne są obudowy do przycisków, wyłączników i joysticków służących do sterowania maszynami przemysłowymi zastosowanie znajdują kasety sterownicze. Najczęściej wykonane są z aluminium, nierzadko również z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej. Wewnątrz znajdują się typowe przyciski, które są wykonane w taki sposób, aby mogły pracować w obwodach elektrycznych, których parametry dostosowane są do działania w konkretnej aplikacji. Obudowa kaset sterowniczych jest najczęściej prosta, aby ułatwić użytkownikowi korzystanie z kasety sterowniczej. Ważne jest, aby była wytrzymała tak, jak stanowią wymogi bezpieczeństwa norm IEC.
Kasety sterownicze mogą występować również w wariantach przystosowanych do montażu na ścianie.
Dokonując wyboru kaset sterowniczych, należy zwrócić uwagę na następujące parametry:
- materiał, z którego została wykonana (aluminium, tworzywo sztuczne)
- kształt, kolory i liczba przycisków
- oznaczenia klawiszy (np. strzałki)
- konfiguracja styków (np. NC + NO ×7)
- temperatura pracy (np. –25 °C do 60 °C)
- klasa szczelności (np. IP65)
- właściwości przełączników (np. przyciski jednostopniowe).
Za przykład posłużą nam trzy różne kasety, trzech różnych firm.
Kaseta sterownicza firmy EMAS ELEKTROTEKNIK, z przyciskiem bezpieczeństwa przez obrót 1R. Charakterystyczną ich cechą jest żółty kolor obudowy, która wykonana jest z tworzywa. Kaseta wyposażona jest w jedną pozycję sterowniczą oraz dwa przyciski, w tym jeden grzybkowy. Ma jeden styk rozwierny. Najczęściej stosowana jest w aplikacjach do wyłączania awaryjnego i ma stopień ochrony obudowy IP65.
Drugim przykładem jest kaseta sterownicza K1 firmy SPAMEL, z dwuklawiszowym przyciskiem o symbolu SP22K1\21, 22. Podstawą jej działania jest napęd z guzikiem dwuklawiszowym, który realizuje funkcję samoczynnego powrotu. Kaseta wyposażona jest w przyciski na szynę, a także w przepust kablowy typu PG-G20\W01.
I w końcu kaseta sterownicza K808: 8×2 firmy Juuko, w której skład wchodzą nadajnik i odbiornik, za pośrednictwem których można zdalnie sterować m.in. suwnicą, dźwigiem czy podnośnikiem. Kaseta może zawierać 8 dwustopniowych klawiszy, dzięki czemu możliwe jest sterowanie suwnicami o dwóch prędkościach jazdy. Urządzenie ma grzybkowy wyłącznik stop. Ciekawym rozwiązaniem jest także możliwość sterowania dwoma pilotami z poziomu jednej centralki. Istotne jest także uniwersalne zasilanie od 24–264 V AC lub DC.
Szafy teleinformatyczne w systemie Rack
Mianem Rack nazywa się szafy teleinformatyczne o szerokości 19”, czyli (48,26 cm). Najczęściej stosowane są w automatyce, a także w serwerowniach i w teletechnice. Tego typu szafy występują w dwóch wariantach, jako stojące lub wiszące. W przypadku tych drugich walorem jest mniejsza przestrzeń montażowa, potrzebna do zamocowania instalacji.
Jeśli szafy nie wymagają chłodzenia to nie mają drzwi i boków, a jedynie konstrukcję ramową. Jeśli jednak szafa wyposażona jest w system chłodzenia, musi mieć pełną konstrukcję.
Jak już wspomnieliśmy, w szafach Rack można zamontować urządzenia w standardzie 19”. Standardowa wysokość urządzeń w tego typu szafach wynosi 1,75” czyli 44,45 cm (oznaczana jest jednostką U i od niej zależy pojemność. Natomiast głębokość (mierzona na zewnątrz) wynosi najczęściej 450, 600 lub 800 mm. Dobiera się ją pod względem wymiarów montowanych urządzeń, dlatego tak ważne jest sprawdzenie czy w szafie zmieści się wybrany sprzęt wraz z okablowaniem.
Do walorów systemu Rack należy m.in. oszczędny i ekonomiczny sposób koncentracji kabli w jednym miejscu. Co istotne, urządzenia mają gwarancję optymalnego chłodzenia i w razie konieczności można załączyć wentylację wymuszoną. Bezpieczeństwo pracy zapewnione jest przez ekranowanie oraz wyrównanie potencjałów. Dzięki zastosowaniu drzwi ze szkła, można obserwować stan urządzeń, które znajdują się w środku. Z kolei możliwość zdejmowania bocznych i tylnych osłon odpowiada za wygodę użytkowania.
Szafy Rack można swobodnie przesuwać, jeśli wyposaży się je w kółka obrotowe. Mogą one posiadać blokadę, co jest wygodne dla posadowienia szafy w wybranym położeniu. Drzwi frontowe mogą posiadać zamki. Szafę można wypoziomować, używając specjalnej stopki poziomującej. Zazwyczaj w takich szafach nogi wykonane są z pręta gwintowanego M12 z gumową stopką i nakrętką kontrującą. Jeśli szafy stoją obok siebie, można je połączyć aby stały stabilnie, używając do tego celu specjalnych łączników.
Oczywiście, szafy Rack można wyposażyć w dodatkowe elementy, takie jak np. zabezpieczenie antysabotażowe, które zapewnia ochronę przed dostępem osób nieuprawnionych. Działa ono, gdy intruz otworzy drzwi przednie, boczne i tylne i zabezpiecza przed próbą oderwania szafy od ściany lub demontażem płyty górnej. Komfort zapewniają użytkownikowi organizatory kabli, za sprawą których może on uporządkować je i zabezpieczyć przed przypadkowym uszkodzeniem okablowania pionowego i poziomego w szafie. Zazwyczaj w takim organizatorze znajdują się panel grzebieniowy i zaślepka.
Czasem tego typu szafy wyposażone są w przepusty kablowe, zapewniające estetyczne wprowadzenie przewodów do wnętrza szafy i jednocześnie chroniące je przed dostaniem się do jej wnętrza zanieczyszczeń. Do zaślepienia pustych przestrzeni, które znajdują się między zamontowanymi w szafie elementami, służą panele zaślepiające. W szafie mogą być również zainstalowane półki stałe, pozwalające na zamocowanie urządzeń wykonanych w standardzie Rack. Bardzo wygodnym elementem są zamykane na kluczyk szuflady, w których można m.in. przechowywać dokumentację. Dla ułatwienia obsługi komputerów przydatne mogą się okazać specjalne półki pod klawiaturę i myszkę, które można wysunąć. Oczywiście, mamy tu na myśli m.in. komputery służące do monitorowania i konfigurowania urządzeń.
Czas na przykłady. Za pierwszy posłuży nam szafa wisząca Rack typu W3304W, o wymiarach 312 mm × 300 mm × 360 mm. Współpracują z nią urządzenia o maksymalnej długości 220 mm. Nośność statyczna szafy wynosi łącznie 30 kg. Drzwi w tym modelu szafy są przeszklone, natomiast boczne są zatrzaskowe i można je demontować. W tylnej części szafy znajdują się otwory na przewody, a otwory wentylacyjne znaleźć można na froncie obudowy. Co istotne, możliwe jest zamocowanie wentylatora w suficie szafy.
Za drugi przykład posłuży nam szafa stojąca 42U 19” z oferty firmy Apranet. Tego typu szafy mają klimatyzator (znajduje się z boku szafy) i stopień ochrony IP54. Jeśli chodzi o drzwi przednie, zbudowane są ze wzmacnianego szkła hartowanego i posiadają trzypunktowy zamek. Tylne drzwi wykonane są z metalu. Jest też cokół o wysokości 100 mm. Wśród wyposażenia dodatkowego znajdują się uchwyty metalowe na przednich belkach, 19” listwy zasilające, 7 gniazd oraz uziemienie. Szafę można dodatkowo wyposażyć w uchwyty metalowe na przednich kołach, 7 gniazd i uziemienie. Można też zakupić kolorowe listwy wykończeniowe. Występują one w kolorach: żółtym, niebieskim, zielonym, szarym lub czerwonym.
Ostatnim z prezentowanych modeli jest Install Media. Można tu znaleźć m.in. 24-portowy zestaw sieciowy 6U w szafie RACK 19. W jego skład wchodzą: switch 10/100 Mbps, 24-portowy Patch Panel UTP Cat.5e, półka stała o głębokości 275 mm (dedykowana), organizer kablowy (poziomy), listwa zasilająca (5-portowa) oraz zamek drzwi przednich.
Szafy sterownicze
Bardzo popularne są szafy sterownicze, które stosowane są w różnych branżach przemysłowych. Ich konstrukcja oparta jest na szkielecie, wykonanym zwykle ze stalowej blachy alucynkowej lub stali nierdzewnej. Drzwi, osłony oraz cokół powstały z malowanej proszkowo blachy stalowej. Do malowania użyte zostały farby epoksydowo-poliestrowe o grubej strukturze. Na rynku znaleźć można także szafy z możliwością wyboru farby fasadowej, którą cechuje większa odporność na działanie czynników atmosferycznych.
W szafach tego typu nierzadko znajduje się podkład z policynku. Istotne jest to, że płyta montażowa – podobnie jak rama obrotowa skonstruowane są z blachy i profili stalowych ocynkowanych. Również belki montażowe wykonane są z blachy alucynkowej.
Zazwyczaj szafa sterownicza posiada szkielet, przednie drzwi z zamkiem i wkładką kształtową. Warto zwrócić uwagę na osłonę tylną, płytę montażową o pełnej wysokości szafy, komplet zaślepek przesuwnych płyty dolnej oraz na górną osłonę. Częścią szafy są również profile zamknięte, gwarantujące sztywność konstrukcji oraz symetrię szkielety szafy, przez co zarówno montaż drzwi jak i osłon można przeprowadzić na dowolnej płaszczyźnie bocznej.
Jeśli chodzi o drzwi, można je zamontować do konstrukcji na czterech zawiasach. Mogą być montowane na dowolnej płaszczyźnie, a kąt ich otwarcia wynosi aż 150°. Dzięki symetrycznej budowie drzwi można je jako prawe lub lewe. Mają one ramkę usztywniającą z perforacją a także zamek baskilowy w wersji czteropunktowe. Dodatkowe wyposażenie może stanowić rama obrotowa, elementy transportowe, cokoły czy też boczne osłony.
W wersji 1000 i 1200 mm szerokości, szafy wyposażone są w drzwi dwuskrzydłowe. Węższe mają drzwi jednoskrzydłowe.
Osłona górna posiada pełną zaślepkę blaszaną z wylaną uszczelką, natomiast tylne i boczne montowane są za pomocą wkrętów mocujących. Należy także zwrócić uwagę na otworowaną płytę dolną z zaślepką montowaną śrubami wrzynającymi.
Dobrym przykładem tego typu szaf są te z oferty firmy Rittal, w tym m.in. systemowe szafy pojedyncze o symbolu SE 8. Są one wykonane z blach stalowej. Istotnym ich elementem jest stabilny korpus z dwoma zintegrowanymi płaszczyznami montażowymi oraz z przykręconą tylną ścianą i drzwiami. Warto podkreślić, że ta zabudowa jest całkowicie kompatybilna z TS 8, dzięki czemu możliwa jest pełna integracją z produktami tej serii. Jeśli chodzi o szerokość szaf, wynoszą one od 600 mm do 1800 mm. Instalatorzy chwalą sobie szybki montaż, który jest możliwy dzięki wyprofilowanym bocznym ścianom.
W tym segmencie nie brakuje także dostawców usług, takich jak firma ZPAS, która proponuje usługę prefabrykacji szaf i obudów przemysłowych. W zakres tej usługi wchodzi kompleksowa prefabrykacja rozdzielnic dla energetyki zawodowej, przemysłowej i automatyki. Wykonywana jest także prefabrykacja szaf kablowych (aluminiowych oraz termoutwardzalnych), automatyki wymuszania składowej czynnej (w wykonaniu zewnętrznym oraz wewnętrznym), sterowniczo-przekaźnikowych, licznikowych, sterowników oraz telemechaniki i łączności.
Sposoby chłodzenia i ogrzewania szaf sterowniczych
Chłodzenie szafy sterowniczej może opierać się na obiegu zamkniętym lub na konwencji swobodnej i wymuszonej. W przypadku chłodzenia z obiegiem zamkniętym, są dwa osobne obiegi cyrkulacji, z których jeden izoluje powietrze zewnętrzne a potem je chłodzi i rozprowadza po szafie. Z kolei drugi obieg wykorzystuje powietrze zewnętrzne lub wodę, w celu odprowadzenia ciepła. Tego typu rozwiązania stosowane są w miejscach, w których panuje wysoka temperatura i konieczne jest mycie, a ciężkie cząsteczki stałe lub chemikalia są w stanie uszkodzić elementy i urządzenia elektroniczne. Należy zwrócić uwagę, aby nie dopuszczać powietrza zewnętrznego do obudowy. Z kolei urządzenia z obiegiem zamkniętym klimatyzatory oraz wymienniki ciepła.
Jeśli chodzi o klimatyzatory używane do chłodzenia szaf sterowniczych, charakteryzują się wysokim poziomem wydajności chłodniczej, a przy tym oszczędzają energię. Dzięki temu użytkownicy ponoszą niskie koszty eksploatacji.
Należy zwrócić uwagę na odstępy między otworami zasysającymi a wylotowymi (powinny być duże) a także na długi kanał powietrzny. Takim parametrom zawdzięcza się bezpieczny przepływ powietrza przez szafę i eliminację miejsc, gdzie zbiera się ciepło.
Warto wiedzieć, że spora część systemów chłodzenia szaf sterowniczych bazuje na konwekcji swobodnej. Jeśli strata ciepła w aplikacji jest niska, to za system wentylacji wystarczą kratki z filtrem lub żaluzją.
Z kolei konwekcję wymuszoną stosuje się w aplikacjach działających w czystych, nieszkodliwych środowiskach. Tam wystarczy jedynie zewnętrzne powietrze. W tym zakresie ważne są, oczywiście, filtry powietrza oraz odpowiednie wentylatory. W przypadku, gdy temperatura otoczenia jest niższa od tej, która powinna być w szafie sterowniczej, używane są wentylatory filtrujące, których zadaniem jest wtłaczanie do szafy powietrza z otoczenia. Dzięki temu we wnętrzu szafy tworzy się niewielkie nadciśnienie, a następnie powietrze z otoczenia przedostaje się do szafy jedynie przez wentylator. Niezwykle istotna jest tu odpowiednia filtracja.
W przypadku gdy szafa ma pracować w środowisku, w którym występują ujemne temperatury, należy ogrzać jej wnętrze. Dzięki temu nie dojdzie do kondensacji pary wodnej, a przez to zmniejszy się ryzyko uszkodzenia urządzeń elektronicznych. Zazwyczaj stosowane są samoregulujące, antykondensacyjne ogrzewacze, często wyposażone w wentylatory. Aby otrzymać lepszy ruch powietrza, elementy grzejne umieszcza się w dolnej części szafy. Warto wiedzieć, że moc grzewcza standardowych ogrzewaczy zawiera się między 10 W a 550 W.
Często się zdarza, że w systemach ogrzewania wnętrza szaf sterowniczych stosowane są grzałki, które nie są wyposażone w wentylatory, a ich działanie opiera się na regulatorach temperatury wewnętrznej lub cyfrowych regulatorach temperatury ze wskaźnikiem. Czasem do regulacji używane są grzałki na bazie higrostatu.
Posłużmy się przykładem klimatyzatorów firmy Seifert, które mocowane są albo na zewnątrz, albo wewnątrz szafy. Mają one 110 mm głębokości (są najcieńszymi dostępnymi klimatyzatorami i podczas ich montażu we wnęce, wystają jedynie 25 mm za ścianę szafy). Dzięki temu, że do mocowania klimatyzatorów wykorzystuje się niewielkie otwory, drzwi szafy pozostają stabilne. Jeśli chodzi o dodatkowe wyposażenie, w modelach z serii SlimLine są to funkcje master/slave, które umożliwiają połączenie do 20 jednostek i wyświetlacza. Taki zestaw ma przypisany adres IP, ma też funkcjonalność, dzięki której możliwe jest przesyłanie danych operacyjnych oraz połączenie USB.
Kolejny przykład znajdziemy w ofercie firmy Stoltronic. Znajdują się w niej m.in. klimatyzatory o kompaktowych wymiarach, chrakteryzujące się mocą chłodniczą o wartości 4000 W. Ważną zaletą tych klimatyzatorów jest zoptymalizowany przepływ powietrza oraz możliwość pracy bez mat filtrujących. Jest to związane z wysokim poziomem odporności cewek na zapylenie. Ciekawym rozwiązaniem, o którym pomyślał producent, są trzy różne możliwości montażu – na zewnątrz, częściowo zabudowany lub całkowicie wewnątrz szafy sterowniczej. Klimatyzatory Stoltronic mają klasę szczelności IP54. Ich zaletą jest także aktywne zarządzanie kondensatem, powodujące brak skraplania wody. Warte uwagi jest także zdalne kontrolowanie urządzenia.
Kolejny z przytoczonych przez nas przykładów to produkt z firmy CSI. Jest to klimatyzator dachowy produkowany przez firmę McLean, należącą do grupy Pentair. Przemysłowe klimatyzatory dachowe z serii Genesis korzystają z czynnika chłodniczego R-134A. Panel sterowania, za pomocą którego można ustawić określoną temperaturę znajduje się na froncie urządzenia. Jest tam także wyświetlacz, z którego można odczytać informacje o aktualnie panujących warunkach. Warto wiedzieć, że klimatyzatory te mają niski poziom hałasu – mierzony z odległości 1,5 m wynosi 62 dB.
Takie klimatyzatory montowane są tam, gdzie nie ma miejsca dla klimatyzatora na boku obudowy lub na drzwiach.
Oprogramowanie do projektowania szaf sterowniczych
Obecnie dostępne są oprogramowania, które wspomagają projektowanie szaf sterowniczych. Cenną pomoc stanowią programy obliczeniowe dla klimatyzacji szaf sterowniczych. Dzięki nim możliwe jest wykonanie skomplikowanych obliczeń parametrów klimatyzacji. Są przy tym łatwe w obsłudze, co pozwala na właściwe dobranie wymiarów elementów układu klimatyzacji. Na podstawie obliczeń tworzona jest dokładna dokumentacja. Dokumenty można zarówno wydrukować, jak i wczytać do innego programu, takiego jak np. edytor tekstu.
Analiza podczas programowania bazuje na normie IEC/TR3 60890 AMD 1 i DIN 3168. Dokumentacja zawiera obliczoną powierzchnię szafy sterowniczej, moc promieniowania wydzielanego do środowiska lub wchłanianego z zewnątrz oraz wynikającą z tego wydajność chłodniczą. W dokumentacji można znaleźć także wartość temperatury panującej we wnętrzu szafy sterowniczej bez użycia chłodzenia oraz proponowane rozwiązania alternatywne.
Dzięki właściwemu oprogramowaniu komputerowemu możliwa jest konfiguracja systemów niskiego napięcia, a co za tym idzie – zyskuje się szybkie i łatwe planowanie urządzeń rozdzielczych w zakresie rozdzielni niskiego napięcia i systemów szyn zbiorczych. Należy tu zwrócić uwagę na łatwy wybór oraz graficzne rozmieszczenie podzespołów, które to cechy znacznie ułatwiają pracę, powodując, że w sposób samoczynny powstaje lista części. Interfejs programu najczęściej jest wielojęzyczny. Niezbędny jest także dostęp do kompletnej bazy produktów.
Walorem programów jest łatwy wybór urządzeń i adapterów, a także zintegrowana baza danych rozłączników znanych producentów. W sposób zautomatyzowany obliczane są prądy znamionowe i straty mocy. W zakresie łatwego planowania montażu programy umożliwiają samoczynne tworzenie planów montażowych, wsparcie podczas przygotowywania prac i montażu oraz efektywnej budowy z systemu. Eksport danych możliwy jest dzięki złączom programowym. Lista części może zostać eksportowana do formatu MS Excel, a teksty przetargowe można eksportować do MS Word.
Podsumowanie
Bez wątpienia, na rynku znaleźć można szereg urządzeń z zakresu obudów. Są to m.in. skrzynki zaciskowe, szafki naścienne, szafy typu monoblok oraz szafy szeregowe. Wykonane są z różnych materiałów – najczęściej z poliestru wzmocnionego włóknem szklanym, ze stali malowanej proszkowo lub stali nierdzewnej.
Choć wszystkie tego typu szafy charakteryzują się wysokim stopniem odporności i trwałości, różne są ich poziomy ochrony. Na przykład – szafy i szafy sterownicze nabyć można w wersji z drzwiami pojedynczymi i podwójnymi oraz z pokrywą na śruby.
Na koniec warto zwrócić uwagę na komponenty. Są to najczęściej szyny montażowe, złącza i oznaczniki lub dławnice kablowe. Szafy działające w niektórych aplikacjach wyposażone są w urządzenia chłodzące i grzewcze.
source: Automatyka 10/2021