Obudowy i szafy przemysłowe
Damian Żabicki print
Odpowiednie obudowy oraz szafy pozwalają na montaż urządzeń sterowania i automatyki w warunkach przemysłowych zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń. Wnętrze obudów i szaf jest nie tylko zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych, ale zyskuje się przy tym należytą organizację montażu mechanicznego i oprzewodowania urządzeń wewnętrznych.
Obudowy i szafy przemysłowe to bardzo szerokie zagadnienie. Znacznie je zawężając warto wspomnieć o obudowach przemysłowych, kasetach sterowniczych, systemach RACK, szafach sterowniczych, a także o oprogramowaniu wspomagającym projektowanie szaf sterowniczych.
Obudowy przemysłowe
Dzięki obudowom przemysłowym można montować urządzenia sterowania i dystrybucji energii elektrycznej. Odpowiednie rozwiązania są dobierane z uwzględnieniem stopnia rozbudowy instalacji oraz miejsca zabudowy. W oferowanych na rynku obudowach stawia się na dużą elastyczność, zwłaszcza w odniesieniu do wprowadzania kabli. Ważna jest przy tym możliwość szybkiej zmiany zawiasów bez konieczności wykonywania obróbki mechanicznej. Warto wspomnieć o listwach z otworami montażowymi w drzwiach, co pozwala szybko mocować mostki montażowe, wsporniki węży, kabli i osłon.
Przydatne rozwiązanie stanowią pojedyncze obudowy z dwoma zintegrowanymi płaszczyznami montażowymi. W takiej konstrukcji dach i boki z wyprofilowaną ramą tworzą całość. Trzeba mieć na uwadze bezstopniową regulację płyt montażowych, dzięki kilku płaszczyznom montażowym w obudowie.
Dużym uznaniem cieszą się małogabarytowe obudowy sterownicze. Są to przede wszystkim naścienne obudowy z pokrywą wykonaną z blachy stalowej. Ponadto oferowane są wersje z kołnierzem ze stopniem ochrony IP55, ale nabyć można również wersje ze stopniem ochrony IP66.
Wiele aplikacji bazuje na obudowach z poliwęglanu, który jest wzmacniany włóknami szklanymi. Takie obudowy mogą mieć również przetłoczenia. Z kolei jako wyposażenie dodatkowe wybrać można zawiasy, płyty montażowe i systemy mocowania naściennego.
W niektórych aplikacjach wykorzystywane są lakierowane obudowy, których konstrukcja ma postać odlewu aluminiowego. W tym przypadku wyposażeniem dodatkowym mogą być płyty montażowe z otworami mocującymi pozwalającymi na indywidualną zabudowę. Akcesoria to również łączniki mocujące do ściany montowane na powierzchniach bez demontażu pokrywy. Nabyć można również zawiasy zewnętrzne.
Specjalne obudowy są dostępne pod kątem montażu urządzeń transmisji danych. W typowej obudowie przewiduje się konstrukcję naścienną. Obudowy najczęściej wykonywane są z metalu (aluminium, stal) lub z tworzyw sztucznych. Przezroczysta pokrywa pozwala obserwować stan pracy zamontowanych urządzeń. Do montażu, w zależności od potrzeb, dobiera się szyny nośne lub płytę montażową. W niektórych obudowach przewidziano otwory pod dławiki.
Odpowiednie obudowy produkuje się pod kątem zastosowania w przemyśle spożywczym. Istotną rolę odgrywa uszczelka silikonowa, która przylega dookoła pomiędzy obudową a pokrywą. Niektóre obudowy mają dach odchylony do przodu o 30°.
Ponadto specjalne wersje są przeznaczone do montażu zewnętrznego. Z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb obudowę można zamontować na maszcie lub na ścianie. Wycięcie w dolnej części obudowy oraz przetłoczenia zapewniają przewietrzanie na ścianie bocznej i tylnej.
Aria to obudowy naścienne wykonane z tworzywa sztucznego. Ich producentem jest firma General Electric. Obudowy nabyć można w siedmiu wielkościach w zakresie od 315 mm × 215 mm do 1035 mm × 835 mm. Są one wykonane z jasnoszarego (RAL 7035) poliestru, który jest formowany na gorąco. Dodatkowo materiał wykonania ma wzmocnienie włóknem szklanym. Obudowy mają cztery gwintowane sworznie pozwalające na mocowanie płyt montażowych lub ram montażowych. Obudowy mają podwójną izolację oraz stopień ochrony IP65/66.
Z kolei poliestrowe obudowy naścienne Thalassa PLM firmy Schneider Electric mają bardzo szerokie spektrum zastosowania. Stąd też bardzo często uwzględnia się je w przemyśle petrochemicznym, ciężkim i budowlanym, papierniczym i tekstylnym, a także drzewnym i wydobywczym. Obudowa jest jednolita i przystosowana do montażu na ścianie. Materiałem wykonania jest poliester wzmocniony włóknem szklanym. Materiał jest formowany przez ściskanie na gorąco. Jeżeli aplikacja tego wymaga, to dostępne są warianty z drzwiami przeszklonymi. Stopień ochrony to IP66. Podaje się, że w przypadku obudowy o drzwiach pełnych odporność na uderzenia mechaniczne wynosi IK10 (20 J), natomiast obudowy o drzwiach przeszklonych mają IK08 (5 J). Zestaw zamków znajduje się poza obszarem uszczelnionym, stąd też zapewniony jest wysoki stopień ochrony IP66.
Obudowy sterownicze Rittal – Kompakt AE są wykonane z blachy ocynkowanej powlekanej farbą proszkową. Obudowy mają zamknięcie za drzwiami pełnymi i płytą montażową. Obudowy i drzwi są gruntowane zanurzeniowo oraz powlekane proszkowo na zewnątrz w strukturze RAL 7035.
Kasety sterownicze
Kasety sterownicze najczęściej wykorzystuje się do sterowania maszyn przemysłowych przy użyciu przycisków, wyłączników czy joysticków. Typowe przyciski są przystosowane do pracy w obwodach elektrycznych, których parametry dobiera się ściśle z uwzględnieniem konkretnej aplikacji. Kasety sterownicze najczęściej wykonywane są z aluminium, tworzywa sztucznego lub ze stali nierdzewnej. Urządzenia tego typu dostępne są również jako konstrukcje wiszące. Ważny jest wysoki poziom wytrzymałości, zgodność z wymaganiami bezpieczeństwa norm IEC oraz prosta budowa zapewniająca komfort użytkowania dla operatora.
Przynajmniej kilka parametrów określa kasety sterownicze. Ważny jest materiał wykonania obudowy (np. tworzywo sztuczne), kształt przycisków (np. okrągły), liczba przycisków (np. 8), konfiguracja styków (np. NC + NO × 7), a także temperatura pracy (np. –25...60 °C), klasa szczelności (np. IP65), kolor przycisku oraz oznaczenia klawisza (np. strzałki). Trzeba mieć również na uwadze właściwości przełączników (np. przyciski jednostopniowe).
Kasety z przyciskiem bezpieczeństwa przez obrót 1R z oferty firmy EMAS ELEKTROTEKNIK mają pokrywę obudowy w kolorze żółtym. Materiałem wykonania obudowy jest tworzywo. Urządzenie ma jedną pozycję sterowniczą, jeden przycisk oraz jeden przycisk grzybkowy. Kaseta ma jeden styk rozwierny. Jej zastosowanie obejmuje aplikacje związane z wyłączenie awaryjnym. Stopień ochrony obudowy to IP 65.
Z kolei kaseta sterownicza K1 z przyciskiem dwuklawiszowym SP22K1\21, 22 z oferty firmy Spamel bazuje na napędzie z guzikiem dwuklawiszowym z samoczynnym powrotem. W urządzeniu zastosowanie znalazły przyciski na szynę. Przewidziano również przepust kablowy typu PG-G20\W01.
System o oznaczeniu K808: 8 × 2 firmy Juuko obejmuje nadajnik i odbiornik zapewniając w ten sposób zdalne sterowanie urządzeniami takimi jak dźwig, suwnica, podnośnik, winda itp. W urządzeniu przewidziano 8 klawiszy dwustopniowych, co pozwala sterować suwnicami o dwóch prędkościach jazdy. Warto wspomnieć o możliwości sterowania dwoma pilotami przez jedną centralkę oraz o uniwersalnym zasilaniu od 24-264V AC lub DC. Urządzenie ma grzybkowy wyłącznik stop.
System Rack
System Rack to wspólna nazwa standardu szaf teleinformatycznych, które mają szerokość 19˝ (48,26 cm). Rozwiązania te wykorzystuje się nie tylko w automatyce ale również w serwerowniach i teletechnice. W zależności od potrzeb aplikacyjnych szafy mogą być stojące lub wiszące. W przypadku konstrukcji naściennych potrzeba mniej przestrzeni montażowej. Szaf bez chłodzenia nie wyposaża się w drzwi i boki. Wykorzystywane są wtedy tzw. konstrukcje ramowe. Z kolei, jeżeli szafa ma chłodzenie wymuszone, to konstrukcja musi być pełna.
Szafy Rack pozwalają na montaż urządzeń z obudową wykonaną w standardzie 19˝ (48,26 cm). Jednostka „U” ma 17,5 cala (44,45 cm) i stanowi standardową wysokość urządzeń w szafach typu Rack. Pojemność szaf jest zależna od wysokości, którą określają jednostki „U”. Istotną rolę odgrywa przy tym głębokość będąca wymiarem zewnętrznym – np. 450, 600, 800 mm. Głębokość dobiera się z uwzględnieniem wymiarów montowanych urządzeń, stąd też konieczne jest sprawdzenie czy w szafie zmieści się konkretny sprzęt wraz z okablowaniem.
Przynajmniej kilka zalet cechuje system Rack. Przede wszystkim trzeba wspomnieć o oszczędnym i ekonomicznym sposobie koncentracji kabli w jednym miejscu. Ponadto urządzenia mają gwarancję optymalnego chłodzenia i w razie potrzeby można przewidzieć wentylację wymuszoną. Dla bezpieczeństwa pracy urządzeń ważne jest ekranowanie oraz wyrównanie potencjałów. Można zastosować szklane drzwi, co pozwala obserwować stan urządzeń zamontowanych we wnętrzu. Komfort pracy zapewniają zdejmowane boczne i tylne osłony.
Stojące szafy Rack można wyposażyć w kółka obrotowe bez blokady oraz z blokadą. Tym sposobem zyskuje się możliwość swobodnego przesuwania szafy z blokowaniem w wybranym położeniu. Z kolei drzwi frontowe mogą być wyposażone w zamek. Dzięki nodze poziomującej można wypoziomować i ustabilizować szafę wraz zamontowanymi urządzeniami. W typowej szafie nogi najczęściej wykonuje się z pręta gwintowanego M12 z gumową stopką i nakrętką kontrującą. Szafy stojące obok siebie mogą być połączone stabilnie przy użyciu specjalnych łączników.
Wyposażenie dodatkowe szaf Rack to zabezpieczenia o charakterze antysabotażowym, które chronią przed dostępem osób nieuprawnionych. Zabezpieczenie działa na otwarcie drzwi przednich, bocznych i tylnych szafy, zapewniając ochronę przed próbą oderwania od ściany i demontażem płyty górnej. Ważne są organizatory kabli pozwalające na uporządkowanie i zabezpieczenie przed przypadkowym uszkodzeniem okablowania pionowego i poziomego w szafie. W typowym organizatorze przewiduje się dwie części – panel grzebieniowy i zaślepka. Ponadto zastosowanie mogą znaleźć przepusty kablowe, dzięki którym można estetycznie wprowadzić przewody do wnętrza szafy i zabezpieczyć je przed dostaniem ciał obcych do środka szafy. Oprócz tego panele zaślepiające pozwalają zakryć puste przestrzenie znajdujące się między urządzeniami zamontowanymi w szafie. Mogą być zamontowane również półki stałe pozwalające na zamontowanie urządzeń, które nie są wykonane w standardzie Rack. Przydać się mogą szuflady zamykane na kluczyk. Szuflady takie wykorzystywane są np. na potrzeby przechowywania dokumentacji. Specjalne wysuwane półki pod klawiaturę i myszkę ułatwią obsługę komputerów zamontowanych w szafie. Są to np. komputery przeznaczone do monitorowania i konfiguracji urządzeń.
Szafa wisząca Rack typu W3304W ma wymiary 312 × 300 × 260 mm. Maksymalna długość urządzeń współpracujących to 220 mm. Nośność statyczna dochodzi do 30 kg. Drzwi przednie są przeszklone a boczne są zatrzaskowe z możliwością demontażu. Otwory na przewody znajdują się w tylnej części. Z kolei otwory wentylacyjne są umieszczone na froncie obudowy. Jest możliwe zamontowanie wentylatora w suficie szafy.
Firma Apranet oferuje m.in. szafę stojącą 42U 19”. Szafa jest wyposażona w klimatyzator i ma stopień ochrony IP54. Klimatyzator znajduje się z boku szafy. Drzwi przednie bazują na wzmacnianym szkle hartowanym oraz zamku trzypunktowym. Z kolei drzwi tylne są wykonane z metalu. Cokół ma wysokość 100 mm. Jako wyposażenie dodatkowe zastosować można uchwyty metalowe na przednich belkach, listwy zasilające 19”, siedem gniazd i uziemienie. Opcjonalnie nabyć można kolorowe listwy wykończeniowe w kolorze żółtym (RAL 1032), niebieskim (RAL 5010), zielonym (Ral 6029), czerwonym (RAL 3002) lub szarym (RAL 7037).
Z oferty firm Install Media wybrać można m.in. 24-portowy zestaw sieciowy 6U w szafie RACK 19. Na zestaw, oprócz switcha 10/100 Mbps, składa się 24-portowy Patch Panel UTP Cat.5e, półka stała o głębokości 275 mm (dedykowana), organizer kablowy (poziomy), listwa zasilająca (5-portowa) oraz zamek drzwi przednich.
Które z rozwiązań z zakresu szaf przemysłowych i obudów zasługują na szczególną uwagę? Oferta szaf przemysłowych i obudów jest bardzo szeroka i każda „rodzina” produktów posiada ciekawe rozwiązania techniczne, które wyróżniają ją na rynku. Ze względu na uniwersalność rozwiązań warto jednak wyróżnić rozwiązania szaf pełnogabarytowych z możliwością łączenia szeregowego oraz obudów kompaktowych. Te dwie grupy rozwiązań charakteryzują się solidną konstrukcją mechaniczną, wysokim stopniem ochrony IP i odpornością mechaniczną oraz oferują bardzo szerokie możliwości zabudowy wewnętrznej, z jednoczesną możliwością rozszerzania systemu o kolejne szafy. To powoduje, że za pomocą tylko tych dwóch rodzin produktów jesteśmy w stanie zagospodarować ponad 60% wszystkich rozwiązać przemysłowych, praktycznie w każdej gałęzi przemysłu. Dodatkowo, ze względu na specjalizację, warto wyróżnić szafy i obudowy przeznaczone dla branży spożywczej, typu Hygienic Design (HD). Produkty te są poddawane regularnemu myciu wodą o wysokiej temperaturze i ciśnieniu, przy użyciu środków czyszczących. Dlatego do produkcji tego typu szaf wykorzystuje się wysokiej jakości stal nierdzewną, kształtowaną w taki sposób, aby zapewnić swobodny odpływ wody. Obudowa całkowicie pozbawiona jest ostrych krawędzi, w których mogą zbierać się zabrudzenia, a wszystkie płaszczyzny poziome są nachylone pod kątem. W drzwiach szaf HD znajduje się specjalna silikonowa uszczelka, która zapewnia stopień ochrony IP69K i również może podlegać myciu. Dostęp do szafy zapewnia specjalny zamek o opływowych kształtach, który można otworzyć za pomocą dedykowanego klucza. Zyskujemy więc bezpieczeństwo i spełnienie wymogów higienicznych. |
Szafy sterownicze
Konstrukcja szaf sterowniczych wykorzystywanych w warunkach przemysłowych bazuje na szkielecie. Najczęściej jest on wykonany ze stalowej blachy alucynkowej lub ze stali nierdzewnej. Zarówno drzwi jak i osłony oraz cokół wytwarza się z blachy stalowej, która jest malowana proszkowo przy użyciu farb epoksydowo-poliestrowych z grubą strukturą. Wielu producentów oferuje również możliwość zastosowania farby fasadowej o zwiększonej odporności na działanie czynników atmosferycznych. Może być również zastosowany podkład z policynku. Ważna jest płyta montażowa oraz rama obrotowa z blachy i profili stalowych ocynkowanych. Belki montażowe również wykonuje się z blachy alucynkowej.
Typową szafę tworzy na szkielet, drzwi przednie z zamkiem i wkładką kształtową. Należy mieć również na uwadze osłonę tylną, płytę montażową na pełną wysokość szafy, zespół zaślepek przesuwnych płyty dolnej oraz osłonę górną. Oprócz tego na szafę składają się profile zamknięte. Takie rozwiązanie jest gwarancją sztywności konstrukcji. Ponadto profile zapewniają symetrię szkieletu szafy, co zapewnia montaż drzwi oraz osłon na dowolnej płaszczyźnie bocznej. Drzwi montuje się do szkieletu na dowolnej płaszczyźnie na czterech zawiasach z kątem otwarcia 150°. Symetryczna budowa pozwala montować drzwi jako prawe i lewe. Drzwi mają ramkę usztywniającą z perforacją oraz czteropunktowy zamek baskilowy. Jako wyposażenie dodatkowe nabyć można ramę obrotową, elementy transportowe, cokoły czy osłony boczne.
Szafy o szerokości 1000 mm i 1200 mm
mają drzwi dwuskrzydłowe a szafy o szerokości 800 mm i 600 mm bazują na drzwiach jednoskrzydłowych.
Osłony tylne i boczne montuje się za pomocą wkrętów mocujących. Z kolei osłona górna ma pełną zaślepkę blaszaną z wylaną uszczelką. Ponadto trzeba mieć na uwadze otworowaną płytę dolną z zaślepką montowaną śrubami wrzynającymi.
Z oferty firmy Rittal wybrać można m.in. systemowe szafy SE 8. Są to pojedyncze szafy wykonane z blachy stalowej. Ważny jest stabilny korpus z dwoma zintegrowanymi płaszczyznami montażowymi, przykręconą ścianą tylną i drzwiami. Zabudowa jest całkowicie kompatybilna z TS 8, co umożliwia pełna integracja z rodziną produktów TS 8. Szerokość szaf wynosi od 600 mm do 1800 mm. Szybki montaż zapewniają wyprofilowane ściany boczne.
Firma ZPAS oferuje m.in. usługę prefabrykacji szaf i obudów przemysłowych. Chodzi tutaj o kompleksową prefabrykację rozdzielnic dla energetyki zawodowej, przemysłowej i automatyki. Stąd też wykonywana jest prefabrykacja szaf kablowych (aluminiowych oraz termoutwardzalnych), automatyki wymuszania składowej czynnej (w wykonaniu zewnętrznym oraz wewnętrznym), sterowniczo-przekaźnikowych, licznikowych, sterowników oraz telemechaniki i łączności.
Chłodzenie i ogrzewanie szaf sterowniczych
Projektując chłodzenie szafy sterowniczej trzeba mieć na uwadze fakt, że może ono bazować na obiegu zamkniętym, a także konwencji swobodnej i wymuszonej.
Chłodzenie z obiegiem zamkniętym bazuje na dwóch osobnych obiegach medium. Jeden z nich izoluje powietrze zewnętrzne a następnie chłodzi i rozprowadza chłodne powietrze po szafie. Drugi obieg bazuje na powietrzu zewnętrznym lub wodzie celem usunięcia lub wypuszczenia ciepła. Systemy tego typu znajdują zastosowanie w aplikacjach, gdzie środowisko otoczenia cechuje się wysoką temperaturą i konieczne jest mycie, natomiast ciężkie cząsteczki stałe lub chemikalia mogą spowodować uszkodzenie zarówno elementów jak i urządzeń elektronicznych. Ważne jest tutaj aby nie dopuszczać powietrza zewnętrznego do obudowy. Urządzenia z obiegiem zamkniętym to klimatyzatory oraz wymienniki ciepła.
Klimatyzatory jakie znajdują zastosowanie w procesie chłodzenia szaf sterowniczych wyróżniają się wysokim wskaźnikiem wydajności chłodniczej i oszczędnością energii, co przekłada się na niskie koszty eksploatacji. Przydatną funkcjonalnością są tryby oszczędzania energii, które w wielu urządzeniach parametryzuje się korzystając z interfejsu USB.
Ważne są duże odstępy między otworami zasysającymi a wylotowymi oraz długi kanał powietrzny. Przekłada się to na bezpieczny przepływ powietrza przez szafę z jednoczesnym wyeliminowaniem miejsc, gdzie gromadzi się ciepło.
Wiele systemów chłodzenia szaf sterowniczych wykorzystuje konwekcję swobodną. Jeżeli strata ciepła w aplikacji jest niska to jako system wentylacji wystarczą kratki z filtrem lub żaluzją.
Warto również mieć na uwadze konwekcję wymuszoną, którą wykorzystuje się w miejscach, gdzie jest czyste, nieszkodliwe środowisko oraz gdzie wystarczy jedynie zewnętrzne powietrze. Istotną rolę odgrywają tutaj filtry powietrza oraz odpowiednie wentylatory. Jeżeli temperatura otoczenia jest niższa od tej, jaka ma panować w szafie sterowniczej, to konieczne jest zastosowanie wentylatorów filtrujących. Zapewniają one wtłaczanie do szafy powietrza z otoczenia, aby w jej wnętrzu powstało nadciśnienie o niewielkiej wartości. Tym sposobem powietrze z otoczenia przedostanie się do szafy tylko poprzez wentylator. Jednak ważna jest tutaj odpowiednia filtracja.
Jeżeli szafa będzie pracowała w ujemnych temperaturach, to należy przewidzieć ogrzewanie jej wnętrza. Tym sposobem zapobiega się kondensacji pary wodnej, przez co zmniejszane jest ryzyko uszkodzenia urządzeń elektronicznych. W typowym systemie ogrzewania szaf sterowniczych zastosowanie znajdują samoregulujące, antykondensacyjne ogrzewacze, które niejednokrotnie mają wentylatory. Chcąc uzyskać lepszy ruch powietrza elementy grzejne umieszcza się w dolnej części szafy. Moc grzewcza standardowych ogrzewaczy mieści się między 10 W a 550 W.
Systemy ogrzewania wnętrza szaf sterowniczych niejednokrotnie wykorzystują grzałki. Grzałki nie wyposażone w wentylatory bazują na regulatorach temperatury wewnętrznej lub cyfrowych regulatorach temperatury ze wskaźnikiem. Niektóre aplikacje bazują na regulowaniu grzałki w oparciu o higrostat.
Klimatyzatory Seifert mogą być montowane zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz szafy. Urządzenia mają 110 mm głębokości, przez co uznaje się je za najcieńsze klimatyzatory na rynku. Przy montażu we wnęce urządzenia wystają tylko 25 mm za ścianę szafy. Drzwi szafy pozostają stabilne, bowiem do mocowania wykorzystuje się tylko niewielkie otwory. Jako wyposażenie dodatkowe w modelach z serii SlimLine mogą być wykorzystane funkcje master/slave, co pozwala na połączenie do 20 jednostek i wyświetlacza. Zestaw ma przypisany adres IP, a także funkcjonalność, która umożliwia przesyłanie danych operacyjnych oraz połączenie USB.
Z oferty firmy Stoltronic wybrać można m.in. klimatyzatory o kompaktowych wymiarach z mocą chłodniczą do 4000 W. Należy mieć na uwadze zoptymalizowany przepływ powietrza, a także możliwość pracy bez mat filtrujących. Wynika to z wysokiego poziomu odporności cewek na zapylenie. Warto wspomnieć o trzech różnych możliwościach montażu – na zewnątrz, częściowo zabudowany lub całkowicie wewnątrz szafy sterowniczej. Klasa szczelności wynosi IP54. Istotną rolę odgrywa aktywne zarządzanie kondensatem, co zapobiega skraplaniu wody. Jest możliwe zdalne kontrolowanie urządzenia.
Z kolei firma CSI oferuje m.in. klimatyzatory dachowe produkowane przez firmę McLean, która należy do grupy Pentair. Przemysłowe klimatyzatory dachowe serii Genesis wykorzystują czynnik chłodniczy R-134A. Z przodu urządzenia umieszczono panel sterowania pozwalający na ustawienie określonej temperatury. Znajduje się tam również wyświetlacz, który informuje o aktualnych warunkach. Należy podkreślić niski poziom hałasu klimatyzatora – mierzony z odległości 1,5 m wynosi 62 dB. Klimatyzatory tego typu bardzo często montuje się w aplikacjach, gdzie nie ma miejsca na zamontowanie klimatyzatora na boku obudowy lub na drzwiach.
Oprogramowanie wspomagające projektowanie szaf sterowniczych
Specjalne oprogramowanie wspomaga projektowanie szaf sterowniczych. Przydatne rozwiązanie stanowią programy obliczeniowe do klimatyzacji szaf sterowniczych. Programy tego typu są w stanie wykonać skomplikowane obliczenia parametrów klimatyzacji. Ważna jest przy tym łatwa obsługa programu, dzięki której prawidłowo są dobierane wymiary elementów układu klimatyzacji. W oparciu o obliczenia powstaje szczegółowa dokumentacja. Można ją wydrukować lub wczytać do innego programu, jak np. edytor tekstu. Zapewnia to najwyższy poziom bezpieczeństwa procesu obliczania parametrów elementów systemu klimatyzacji.
Analiza jest oparta na wytycznych norm IEC/TR3 60890 AMD 1 i DIN 3168. Na dokumentację składa się obliczona powierzchnia szafy sterowniczej, moc promieniowania wydzielanego do środowiska lub wchłanianego z zewnątrz oraz wynikająca z tego wydajność chłodnicza. Ponadto w dokumentacji zawarta jest temperatura panująca we wnętrzu szafy sterowniczej bez użycia chłodzenia. Z dokumentacji wynikają również proponowane rozwiązania alternatywne.
Odpowiednie oprogramowanie komputerowe pozwala na konfigurowanie systemów niskiego napięcia. Stąd też zyskuje się szybkie i łatwe planowanie urządzeń rozdzielczych w zakresie rozdzielni niskiego napięcia i systemów szyn zbiorczych. Ważny jest przy tym łatwy wybór oraz graficzne rozmieszczenie podzespołów. W sposób samoczynny powstaje lista części. Istotną rolę odgrywa dostęp do kompletnej bazy produktów. Interfejs programu najczęściej jest wielojęzyczny.
Warto podkreślić łatwy wybór urządzeń i adapterów oraz zintegrowaną bazę danych rozłączników znanych producentów. Automatycznie obliczane są prądy znamionowe i straty mocy. Z kolei w zakresie łatwego planowania montażu trzeba mieć na uwadze samoczynne tworzenie planów montażowych, wsparcie podczas przygotowywania prac i montażu oraz efektywna budowa z systemu. Istotną rolę odgrywają złącza programowe pozwalające na eksport danych. Jest możliwy również eksport listy części do formatu MS Excel, a dane przetargowe można eksportować do MS Word.
Podsumowanie
Oferta rynkowa w zakresie obudów i szaf sterowniczych, jakie znajdują zastosowanie w przemyśle, jest bardzo bogata. Chodzi przede wszystkim o skrzynki zaciskowe, szafki naścienne, szafy typu monoblok oraz szafy szeregowe, które są wykonane z różnych materiałów. Jest to najczęściej poliester wzmocniony włóknem szklanym, stal malowana proszkowo oraz stal nierdzewna.
Wszystkie te produkty mają wysoki poziom odporności i trwałość. W zależności od wersji różne są stopnie ochrony. Szafy i szafy sterownicze nabyć można w wersji z drzwiami pojedynczymi i podwójnymi oraz z pokrywą na śruby.
Szafy i obudowy uzupełnia się m.in. szynami montażowymi, złączami i oznacznikami czy dławnicami kablowymi. W niektórych aplikacjach szafy mogą być wyposażone w urządzenia chłodzące i grzewcze.
source: Automatyka 6/2019