Number 4/2015

Automatyka w przemyśle spożywczym

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    10.00 zł

  • Wersja PDF

    10.00 zł

6
Z branży

10
Produkty

Rozmowa

16

O wyzwaniach związanych z automatyzacją w przemyśle spożywczym i specyficznych wymaganiach tej branży z Grzegorzem Purzyckim, członkiem zarządu, koordynatorem branży spożywczej i dyrektorem oddziału firmy ASTOR Sp. z o.o. w Gdańsku rozmawia Urszula Chojnacka.

More

36

Automatyzacja w przemyśle spożywczym przynosi wiele korzyści. O tym, jakie aspekty liczą się w tej branży najbardziej, a także o konkretnych rozwiązaniach, w tym platformie Sysmac do automatyzacji maszyn, rozmawiamy z Magdaleną Jaworowicz, koordynatorem komunikacji marketingowej w Omron Electronics. 

More

70

O trendach na rynku złączy, wymaganiach odbiorców, rosnącej roli doradztwa technicznego i przemyśle 4.0 z Piotrem Żukowskim, dyrektorem zarządzającym HARTING Polska rozmawia Urszula Chojnacka.

More

Technika

20

Jak w każdej branży, tak i w przemyśle spożywczym producenci liczą na maksymalizację zysku, a odbiorcy na najwyższą jakość produktów. Jak sprostać tym wydawałoby się sprzecznym wymaganiom? Można zastosować rozwiązania w warstwie automatyki i robotyki. Wiąże się to oczywiście z nakładem inwestycyjnym ze strony producenta, ale przynosi zyski w postaci produkcji cechującej się szybkością i wysoką jakością. W rezultacie klient zawsze otrzymuje produkt tej samej jakości, co przekłada się na przywiązanie do niego, a producent ma zapewniony stały zbyt i większy wolumen produkcji. 

More

26

Przemysł spożywczy stawia wyjątkowo wysokie wymagania komponentom i systemom zapewniającym bezpieczeństwo maszyn. W zależności od aplikacji wymagania te dotyczą higieny, uszczelnień zapobiegających przenikaniu płynów i pyłu, spełniania przepisów branżowych, ochrony przeciwwybuchowej oraz odporności na szczególnie wysokie lub niskie temperatury. Dlatego zaleca się stosowanie urządzeń bezpieczeństwa, które zostały opracowane z uwzględnieniem tych szczególnych warunków.

More

30

Praktycznie w każdej branży producenci potrzebują uniwersalnych czujników, których wszechstronność umożliwiłaby łatwą i efektywną realizację zróżnicowanych zadań kontrolnych. Czujniki wizyjne BVS-E firmy Balluff, wyposażone w zintegrowane oświetlenie oraz trzy wyjścia cyfrowe, wychodzą naprzeciw takim wymaganiom. Mogą one nie tylko weryfikować wiele cech charakterystycznych w trakcie jednej inspekcji, ale mogą także jednocześnie wykonywać różne zadania, takie jak odczytywanie kodów, zliczanie krawędzi, porównywanie kontrastu, wzorców lub położenia. Ich wszechstronność przekonała decydentów ds. technicznych w browarze Warsteiner. W tym przedsiębiorstwie korzystano z czujników po procesie napełniania w ramach kompleksowej kontroli jakości, obejmującej weryfikację obecności etykiet na beczkach, poprawności tekstu na etykietach butelek oraz jakości opakowań sześciopaków.

More

34

Przemysł spożywczy to bardzo wymagający segment rynku – wymogi sanitarno-higieniczne i niemal ciągły tryb pracy wymuszają stosowanie wyjątkowo trwałych części, ale jednocześnie prostych w konserwacji lub ułatwiających potencjalną wymianę, co zapobiega kosztownym przestojom. Firma Kübler od wielu lat jest uznawana za sprawdzonego dostawcę elementów automatyki, przeznaczonych do zastosowań w systemach sterowania i maszynach, w tym w przemyśle spożywczym. Dostarcza komponenty do maszyn pakujących, etykietujących itp. 

More

40

Od wielu lat w różnych gałęziach przemysłu do prac przenoszenia, paletyzacji, spawania i wielu innych stosowane są roboty. Obok przemysłu motoryzacyjnego, który jest liderem pod względem liczby pracujących tam robotów, powszechne staje się użycie manipulatorów również w przemyśle spożywczym. 

More

42

„Czas to pieniądz” – stwierdzenie znane każdemu nigdy do tej pory nie było bardziej aktualne niż obecnie. Dla osiągania maksymalnych zysków firmy produkcyjne muszą dążyć do optymalizacji wielu czynników, takich jak m.in. powtarzalność, jakość, bezawaryjność, elastyczność oraz szybkość produkcji. Te aspekty mają coraz większe znaczenie dla firm z branży FMCG, gdzie produkt ma krótki termin przydatności, a sieci handlowe stawiają bardzo wysokie wymagania jakościowe oraz te dotyczące czasów dostaw. Roboty przemysłowe mogą pomóc w rozwiązaniu tych problemów.

More

46

Dwa kluczowe elementy hi­gienicznej i sprawnej automa­tyzacji w branży spożywczej to ochrona klienta i reputacji marki producenta. Najważniej­szym celem takiego działania jest uzyskanie najwyższej ja­kości produktów i wysokiej pro­duktywności.

More

Przegląd sprzętu i aparatury

48

Mimo iż producenci rozwiązań robotycznych oferują szeroki wachlarz różnego rodzaju konstrukcji, a w branży przetwórstwa spożywczego występuje wiele powtarzających się czynności, to jednak liczba robotów na liniach produkcyjnych w przemyśle spożywczym wciąż pozostaje niewielka. Dlaczego? Czyżby przemysł spożywczy nie był łakomym kąskiem dla producentów robotów?

More

52

Branża spożywcza cechuje się specyficznymi wymaganiami odnośnie stosowanych w niej komponentów. Kluczowe dla niej jest projektowanie maszyn, które nie będą gromadziły zabrudzeń i będą odporne na czyszczenie ciśnieniowe. W praktyce oznacza to, że stosowanie różnego rodzaju precyzyjnych elementów elektromechanicznych nie wchodzi w rachubę i konieczne staje się sięganie po podzespoły bezdotykowe – zbliżeniowe. Szczelnie obudowane czujniki zbliżeniowe oraz inne fotoelektryczne mogą się dobrze sprawdzić w takich zastosowaniach.

More

Prawo i normy

64

Zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy jest fundamentalnym obowiązkiem każdego pracodawcy. W przypadku zakładów technologicznych dodatkowo istnieje obowiązek zbadania stopnia szkodliwości dla zdrowia stosowanych materiałów i procesów technologicznych. Szczegółowe zasady regulują kodeks pracy i kodeks cywilny.

More

Rynek

74

Panele operatorskie PanelView Plus stanowią platformę sprzętowo-programową do automatyzacji produkcji. Są integralną częścią Zintegrowanej Architektury i zapewniają operatorom dostęp do wizualizacji układu sterowania maszyny. Model PanelView Plus 7 Standard został opracowany jako następca modeli z rodziny PanelView Plus, kontynuując wieloletnią obecność na rynku przemysłowych paneli operatorskich firmy Rockwell Automation.

More

76

Automatyzacja i robotyzacja produkcji obejmuje nie tylko zastosowanie systemów chwytakowych i modułów liniowych, ale także różnych modułów obrotowych, czujników antykolizyjnych i antyprzeciążeniowych oraz innych akcesoriów robotów. Wszystkie one pełnią równie ważne role w procesie produkcyjnym. Firma SCHUNK, będąca światowym liderem w produkcji komponentów do systemów automatyzacji i robotyzacji produkcji, poza szerokim asortymentem chwytaków i napędów liniowych, ma w swojej ofercie całe spektrum najwyższej jakości modułów obrotowych i akcesoriów, zapewniających optymalne funkcjonowanie robota w każdej aplikacji.

More

78

Powszechność stosowania przetwornic częstotliwości spowodowała konieczność określenia nowych definicji funkcji bezpiecznego wyłączenia napędu regulowanego przetwornicą częstotliwości (falownikiem). W artykule przygotowanym przez firmę Schulz Infoprod, która od wielu lat jako autoryzowany dystrybutor współpracuje z Danfoss, przedstawiono aktualne dyrektywy dotyczące wymogów bezpieczeństwa dla napędów o regulowanej prędkości oraz rozwiązania, jakie oferuje w tym obszarze firma Danfoss.

More

80

Oferowane przez B&R komputery PC to odpowiedź na potrzeby odbiorców przemysłowych, oczekujących solidności, niezawodności i długotrwałej dostępności.

More

82

Drukowanie 3D oferuje użytkownikom nowe sposoby produkowania elementów o skomplikowanych projektach. Jest to dobra alternatywa, przede wszystkim dla konstruktorów, pozwalająca tworzyć komponenty z wykorzystaniem najnowszych technologii niskokosztowych. Firma igus, specjalizująca się w trybopolimerach, produkuje odpowiednie systemy liniowe do drukarek 3D, ale również odpowiednie filamenty. Z materiałem iglidur I180-PF, igus wprowadza na rynek nowy filament, który jest łatwiejszy do przetworzenia, co oznacza, że prawdziwe komponenty do rzeczywistych aplikacji można w prosty sposób wyprodukować i od razu zastosować w maszynie.

More

84

Często spotykanym problemem podczas doboru uchwytów jest fakt, że po zamontowaniu stają się one najbardziej wystającym elementem zabudowy. W wielu aplikacjach, ze względu na ograniczoną przestrzeń, elementy takie wręcz nie mogą wystawać poza obudowę. Do tych celów skonstruowane zostały uchwyty kasetowe, montowane wewnątrz ścian obudów.

More

86

Firma Icron specjalizuje się w produkcji ekstenderów USB oraz KVM. Te drugie z nich to urządzenia umożliwiające zwiększenie dystansu transmisji sygnałów wideo oraz urządzeń peryferyjnych, takich jak mysz i klawiatura.

More

87

Najnowszy czujnik położenia zaworu firmy Pepperl+Fuchs to model F31K2, zaprojektowany specjalnie do użytku w trudnych warunkach. Główne obszary jego zastosowań to przemysł chemiczny, petrochemiczny oraz wydobycie ropy naftowej i gazu.

More

88

Postęp automatyzacji linii produkcyjnych w zakładach przemysłowych to również bardzo dynamiczny rozwój automatycznych systemów wagowych, których uniwersalne możliwości znajdują zastosowanie na każdym etapie produkcji, pakowania i dystrybucji produktu.

More

92

Coraz częściej roboty przemysłowe są wdrażane nie tylko w wielkich przedsiębiorstwach, ale też w mniejszych firmach. Dzięki maszynom tego typu mogą one podnosić rentowność oraz zapewniać swoim klientom produkty i usługi na wysokim poziomie. Jednym z przykładów jest firma Amstal.

More

94

W realiach intensywnej konkurencji pomiędzy przedsiębiorstwami produkcyjnymi oraz wahań na rynkach światowych kluczem do sukcesu staje się możliwość wytwarzania wielu różnorodnych produktów oraz ich szybkiego przekształcania, udoskonalania i wdrażania. Wymaga to projektowania zakładów produkcyjnych, zdolnych do szybkiego reagowania na zmiany.

More

103
Biblioteka

104
Współpraca

Ludzie

106
Andrzej Dereń, Turck