Number 5/2015

Energooszczędna produkcja

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    10.00 zł

  • Wersja PDF

    10.00 zł

6
Z branży

12
Produkty

Rozmowa

18

O przyczynach najczęstszych błędów pomiarowych, rozwiązaniach, które mogą je wyeliminować i norweskim programie Green Innovations z Krystianem Korgielem, prezesem Guenther Polska Sp. z o.o. i Timo Guentherem, General Managerem Guenther GmbH rozmawiają Urszula Chojnacka i Jolanta Górska-Szkaradek.

More

Technika

22

Osobom, które nigdy nie miały w praktyce do czynienia z pro­dukcją przemysłową, często wydaje się, że koszty dzia­łalności zakładu fabrycznego koncentrują się na zakupie surowców i wynagrodzeniach pracowników. Tymczasem w rzeczywistości bardzo duży wpływ na opłacalność działal­ności firmy ma zużycie energii. Bywa, że koszty prądu elek­trycznego lub innych nośników energii przewyższają wartość samych surowców, a wraz z ro­snącą automatyzacją linii pro­dukcyjnych i ograniczaniem zatrudnienia, będą coraz bliż­sze kosztom wynagrodzeń. Jak więc zminimalizować zużycie energii w fabryce? Na to pyta­nie postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

More

30

Na rynku jest dostępnych wie­le rozwiązań do opomiarowania i monitoringu zużycia energii elektrycznej. Artykuł przybliża jedno z nich – system S-Moni­toring, który pozwala na stop­niowe wdrażanie, jego instala­cja nie rujnuje budżetu firmy, a zużycie energii elektrycznej monitorowane jest już od mo­mentu podłączenia systemu do liczników.

More

32

HF Inverter od trzech lat współpracuje z firmą EURA Drives Electric w zakresie tworzenia konstrukcji wysoce sprawnych układów napędowych. Najnowszym efektem kooperacji jest wprowadzenie do przetwornic częstotliwości EURA funkcji umożliwiających sterowanie silnikiem PMSM, który odpowiada najwyższej klasie sprawności – IE4, czyli super premium.

More

34

Nowe technologie silników elektrycznych to większa wydajność i energooszczędność w różnych zastosowaniach. Dopasowane algorytmy sterowania silnikiem maksymalizują bowiem sprawność układu napędowego. 

More

Prawo i normy

37

Normy są podstawą swobodnego obrotu towarami na rynku globalnym. Spotykamy się z nimi na co dzień – przy deklarowaniu jakości produkcji, przy sprawdzaniu jakości produktów wypuszczanych na rynek czy na etykietach kupowanych produktów. Wprawdzie stosowanie się do wymagań norm jest dobrowolne, ale już stosowanie się do wymagań zawartych w Dyrektywach UE jest obowiązkowe, a stosowanie się do wymagań odpowiednich norm zdecydowanie ułatwia spełnienie wymagań dyrektyw, czyli zapewnienie realizacji zasadniczych wymagań bezpieczeństwa.

More

40

Jak osiągnąć więcej, zużywając mniej? Poprawić efektywność energetyczną w zakładzie przemysłowym. Takie możliwości daje audyt energetyczny, który pozwala stwierdzić, w jakich miejscach dochodzi do marnotrawstwa energii i określić jego przyczyny, a przede wszystkim daje wskazówki, jakie działania naprawcze powinny być wdrożone, by zmienić tę sytuację.

More

Przegląd sprzętu i aparatury

44

Nowoczesne instalacje przemysłowe nie mogą funkcjonować bez zaawansowanych systemów informatycznych. Te natomiast wymagają odpowiednio wydajnych, elektronicznych systemów komputerowych. A systemy komputerowe muszą być sprawnie chłodzone, by nie ulegały przegrzaniu. W środowisku przemysłowym elektronikę odpowiadającą za sterowanie najczęściej umieszcza się w szafach sterowniczych i to właśnie systemy chłodzenia takich szaf są tematem niniejszego artykułu.

More

52

Bezpieczeństwa IT nie da się zapewnić seryjnie, co do tego eksperci są zgodni. Czy mimo to koncepcja standaryzowanego centrum danych może gwarantować wysoką dostępność, jakiej potrzebują obecne zastosowania infrastruktury IT? 

More

Rytro 2015

54
Wyzwania dla automatyków

W bieżącym roku już po raz XIX Konferencja Automatyków w Rytrze będzie pełnić rolę integracyjnej imprezy automatyków z różnych środowisk. Po raz kolejny hotel Perła Południa będzie miejscem, w którym spotkają się pracownicy naukowi uczelni technicznych, projektanci, dostawcy i użytkownicy urządzeń i systemów automatyki.

57

Elektrody serii JUMO tecLine to wysokiej jakości czujniki przeznaczone do profesjonalnych zastosowań w technologii pomiarów procesowych i przemysłowych. Te kombinowane cele pomiarowe dostarczane są w wielu wykonaniach, znajdujących zastosowanie w różnorodnych aplikacjach. Nowości w serii tecLine to elektrody pH oraz redox w wykonaniu heavy-duty.

More

58

Skanery Rosemount serii 5708 przeznaczone do pracy w strefach zagrożonych wybuchem to wiarygodny, bezkontaktowy pomiar poziomu, objętości i kształtu materiałów sypkich. Nie ma znaczenia rodzaj medium i jego charakterystyka, kształt silosu, jego wymiary oraz warunki pracy – trzy pyłoodporne anteny i niska częstotliwość fali – 2,3–7 kHz – zapewniają odporność na silne zapylenia.

More

60

Emerson Process Management przedstawia nowy przetwornik Coriolisa Micro Motion model 5700 – przetwornik, którego celem jest przetłumaczyć dane pomiarowe na wartościowe informacje o procesie oraz udzielić konkretnych instrukcji.

More

61

Laboratorium Pomiarów Tem­peratury działające w siedzi­bie spółki Limatherm Sensor ma ponad 45-letnie doświad­czenie w wykonywaniu pomia­rów temperatury. Kompetencje laboratorium potwierdzają od­powiednie certyfikaty.

More

62

Efektywne korzystanie z rozwiązań automatyki wymaga bardzo dużej wiedzy. Firmą, która za podstawowy cel swojego istnienia przyjęła pomoc wszystkim, którzy są zainteresowani rozsądnym wdrażaniem automatyki, jest Skamer-ACM. 

More

64

Nie zawsze można uniknąć powstania atmosfery wybuchowej. Z tego względu, w zależności od klasyfikacji stref, należy podjąć odpowiednie środki wykluczające zapłon. Zagrożeniu powodowanemu przez przenośne kalibratory służące do pomiaru i regulacji można w takich obszarach zapobiec, stosując odpowiednie materiały i wprowadzając odpowiednie rozwiązania. Przenośne urządzenia kalibracyjne do zastosowania w strefach zagrożenia wybuchem.

More

66

W ofercie Eaton pojawiły się dwa nowoczesne narzędzia do budowania systemów automatyki: obsługujący sterowanie gestami wielodotykowy panel XV300 oraz system rozproszonych wejść wyjść nowej generacji – XN300.

More

68

Od początku roku w Opolu funkcjonuje nowe centrum szkoleniowe, przeznaczone do podnoszenia wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu oferty firmy Turck.

More

70

Nowe linkowe enkodery obrotowe firmy Pepperl+Fuchs są dostępne w różnych wariantach z szeregiem interfejsów elektrycznych. Solidne magnetyczne enkodery obrotowe zapewniają rzetelne wyniki pomiarów.

More

71

Kablom dla automatyki stawiane są różne wymagania wynikające z miejsca ich zastosowania. Technokabel sukcesywnie poszerza swoją ofertę o wyroby spełniające specyficzne wymagania klientów.

More

72

Danfoss wprowadził do oferty nowe modułowe napędy przeznaczone do różnych aplikacji. Wszystkie cztery modele mają specjalne funkcje, które zapewniają optymalne dostosowanie i funkcjonalność aplikacyjną w określonych dziedzinach zastosowań. 

More

Rynek

74

15 marca 1965 r. Rada Ministrów podjęła uchwałę o utworzeniu Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP. Od tego czasu minęło 50 lat wytężonej pracy inżynierów i konstruktorów, przez lata budujących renomę instytutu.

More

79

Zdolne do przesyłania danych bez przewodów lub sygnałów radiowych na odległość do 300 m, bez odległości minimalnych i z prędkością wynoszącą 100 Mb/s – to najkrótsza charakterystyka oferowanego przez firmę Pepperl+Fuchs optycznego łącza danych LS682.

More

80

Firma Elesa+Ganter, światowy lider w produkcji standardowych elementów maszyn, rozszerzyła ofertę kół przemysłowych o nowe zestawy, pozwalające na transport ciężkich urządzeń i maszyn. Nowe koła przemysłowe nadają się idealnie do urządzeń transportowych w przemyśle ciężkim i produkcji metalowej. 

More

82

Komputery Automation PC 2100 i Panel PC 2100, wyposażone w procesory Intel Atom BayTrail, gwarantują skalowaną moc obliczeniową aż do poziomu wydajności Core i3.

More

84

Firma ILME, europejski producent złączy przemysłowych, od dziesięcioleci proponuje szerokie portfolio wielopinowych złączy elektrycznych, które mają wszelkie dopuszczenia i zezwolenia, potrzebne do zastosowania w przemyśle na całym świecie. Firma stawia na ciągłą optymalizację produktów. Takie założenie sprawia, że nawet produkty, które od dawna sprawdzają się na rynku i zapewniły sobie na nim stałe miejsce, są od czasu do czasu modyfikowane lub projektowane na nowo. 

More

86

Podnoszenie ciężkich przedmiotów może łatwo skończyć się nie tylko przeciążaniem kręgosłupa, ale wręcz katastrofą. Zgodnie z prawami fizyki zgromadzona w podnoszonym przedmiocie energia potencjalna może przekształcić się w kinetyczną i w końcu doprowadzić do nieszczęścia, powodując odkształcenie metalu lub rozbicie szkła, a przy okazji zranienie osób znajdujących się w pobliżu. 

More

88

Komunikacja bezprzewodowa w dzisiejszym świecie jest już praktycznie normą. To rozwiązanie zarówno wygodne, jak i ekonomiczne. Dzięki nowej technologii pozbyliśmy się plątaniny kabli i zyskaliśmy ogromną mobilność. Dlaczego zatem nie zastosować jej w przemyśle? Taką możliwość dają produkty Anybus Wireless Bridge szwedzkiej firmy HMS.

More

90

Rozwiązania pick&place cechuje precyzja, szybkość i niezawodność, toteż są one dziś wyjątkowo pożądane. Wysokie wymagania dotyczące montażu i przenoszenia oraz rosnąca presja cenowa powodują, że układy pick&place są stosowane w wielu gałęziach przemysłu, m.in. aplikacjach optycznych, elektronice i fotowoltaice. SCHUNK oferuje układ kompaktowy, który pozwala osiągnąć czas trwania cyklu już od 0,54 sekundy.

More

92

Enkodery indukcyjne serii Ri360P-QR24 otrzymały Złoty Medale Automaticon 2015. To innowacyjne rozwiązanie pozwala na pomiar przemieszczeń kątowych bezkontaktowo. 

More

94

EHP, nowa seria pomp elektrohydraulicznych Parkera, ułatwia producentom aplikacji mobilnych tworzenie bardziej energooszczędnych i przyjaznych środowisku urządzeń. 

More

Wydarzenia

96

Za nami kolejna, 21. już odsłona Międzynarodowych Targów Automatyki i Pomiarów Automaticon 2015. Przysłowiowe „oczko” okazało się szczęśliwe zarówno dla organizatorów, jak i dla wystawców, z których zdecydowana większość liczy zyski, także te niewymierne, i planuje powrót za rok. Automaticon po raz kolejny potwierdził, że w Polsce nie ma konkurencji. Jedyne wyzwanie to więc rywalizacja z samym sobą. A ta bywa najtrudniejsza.

More

104
CeBIT 2015. Industry 4.0

Krajem partnerskim zakończonych 20 marca targów CeBIT były Chiny, skąd przyjechało ponad 600 wystawców, prezentujących swoje towary i usługi pod hasłem „Innowacje, konwergencja, współpraca”. Obok Chin swoje produkty prezentowało 2700 firm z 70 krajów, przy czym 60 proc. wystawców reprezentowało Europę.

110
EuroLab i CrimeLab 2015

Przez trzy dni niemal 6 tys. osób odwiedziło warszawskie targi EuroLab oraz CrimeLab. Dla profesjonalistów z branży laboratoryjnej i kryminalistycznej była to wyjątkowa okazja do zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku, jak też skorzystania z wiedzy i doświadczenia ekspertów uznanych w Polsce i na świecie. 

112
Biblioteka

114
Współpraca

Ludzie

116
Mirosław Sarzyński, Skamer-ACM