Number 11/2016

Sieci przemysłowe i moduły I/O

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    10.00 zł

  • Wersja PDF

    10.00 zł

6
Z branży

14
Produkty

Rozmowa

20

O przygotowywanych impulsach rozwojowych dla polskich przedsiębiorstw, potrzebie integracji środowisk i szybkiego reagowania na ewolucyjne zmiany, jakie niesie ze sobą Przemysł 4.0 rozmawiamy z wiceminister rozwoju Jadwigą Emilewicz.

More

Technika

24

Sieci przemysłowe są naturalnym następstwem powstania sterowników PLC. Z ich historią, podobnie jak z historią samych sterowników PLC związana jest firma Modicon. W 1969 r. stworzyła pierwszy swobodnie programowalny kontroler (model 084), a 10 lat później protokół komunikacji szeregowej MODiconBUS znany jako Modbus. Była to odpowiedź na potrzebę zmniejszenia liczby połączeń i, co za tym idzie, uproszczenie okablowania. Pierwsze protokoły komunikacyjne przyspieszyły jeszcze i tak systematycznie zwiększającą się ilość przesyłanych danych, a sieci przemysłowe zyskały w krótkim czasie popularność i stały się jednym z nieodłącznych elementów systemów sterowania.

More

33

Wszyscy widzimy, jak ogromny wpływ na nasze życie mają automatyka, informatyka i robotyka – dziedziny, które obecnie rozwijają się najszybciej. Najwięcej dzięki połączeniu tych dziedzin zyskują procesy produkcyjne, m.in. dzięki przeniesieniu wielu funkcji do Internetu oraz zastosowaniu wewnętrznych sieci przemysłowych. Istotne znaczenie w tej rewolucji przemysłowej ma wykorzystanie możliwości, jakie daje sieć Ethernet.

More

34

Sprawa ukraińskiego blackoutu, do którego doszło pod koniec grudnia 2015 r., rzuciła światło na kilka zagadnień dotyczących cyberataków na przemysłowe systemy SCADA. Pokazała też, jak istotne jest wczesne ich rozpoznawanie. Kluczem do całkowitego udaremnienia ataku tego typu, jak ten, który miał miejsce na Ukrainie, może być implementacja firewalla rozdzielającego stacje energetyczne. Jednym z nich jest Radiflow Secure Gateway 3180, zaprojektowany właśnie do tego celu.

More

37
Przemysłowe switche Ethernet. Optymalny dobór

Sieć Ethernet od kilku lat jest najpopularniejszym standardem w szeroko pojętej automatyce przemysłowej. Większość inżynierów rozumie różnicę między komponentami do budowy sieci biurowej a ich przemysłowymi odpowiednikami. Nasuwa się pytanie, czy między profesjonalnymi przełącznikami istnieją jakieś znaczące różnice, skoro większość z nich wygląda podobnie. Okazuje się, że różnice są znaczne i dotyczą nie tylko stopnia ochrony, ale również funkcjonalności przełącznika.

38

W ostatnich latach możemy zaobserwować coraz większą świadomość znaczenia przetwarzania i analizy danych oraz ich korzystnego przełożenia na wyniki finansowe przedsiębiorstwa. Zachęceni możliwością uniknięcia przestojów inwestorzy dokładają wszelkich starań w zakresie modernizacji infrastruktury sieci. W takich sytuacjach rodzi się pytanie: jak bezpiecznie przesyłać tak olbrzymią ilość danych? Z pomocą przychodzi firma Advantech i oferowana przez nią nowa rodzina switchy EKI-7700.

More

40

Trudno wyobrazić sobie obecnie zarządzanie siecią złożoną z kilkuset aktywnych urządzeń bez programu nadzorującego infrastrukturę. Monitorowanie i analiza stanu pracy sieci to podstawowe zadania osób odpowiedzialnych za utrzymanie infrastruktury. Oprogramowanie klasy NMS firmy Moxa umożliwia szybkie i proste konfigurowanie urządzeń wspierających protokół SNMP (nie tylko firmy Moxa), a także monitorowanie ich parametrów i pracy.

More

43

Wprowadzając EtherCAT P, firma Beckhoff rozszerza możliwości technologii EtherCAT, cieszącej się dużą popularnością w przemyśle na całym świecie. Połączenie szybkiej komunikacji z zasilaniem 24 V, a opcjonalnie nawet wyższymi napięciami, zdecydowanie upraszcza połączenia w automatyce. Dzięki temu możliwa staje się realizacja koncepcji Jednoprzewodowej Automatyki (ang. OCA, One Cable Automation), w której za pomocą jednego kabla podłączane są wszelkiego rodzaju urządzenia, poczynając od czujników 24 V, a kończąc na napędach zasilanych napięciem 600 V.

More

Przegląd sprzętu i aparatury

46

Niezawodna kontrola jakości i błędów to standardowy wymóg dzisiejszych procesów produkcyjnych. Wśród urządzeń wykorzystywanych do zbierania informacji niezbędnych do analizy danych pod kątem prawidłowego prowadzenia procesu i zachowania jakości wytwarzanych wyrobów znajdują się czujniki wizyjne.

More

52

Czujniki serii In-Sight 2000 łączą w sobie moc systemu wizyjnego In-Sight z prostotą i przystępnością czujnika wizyjnego. Urządzenia te, dzięki idealnej kombinacji sprawdzonych narzędzi wizyjnych oraz prostej instalacji i konstrukcji modułowej wymiennego oświetlenia i obiektywów, ustanawiają nowe standardy obsługi oraz elastyczności.

More

Prawo i Normy

54

Sejm uchwalił 6 października 2016 r. małą ustawę o innowacyjności (ustawa o zmianie ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej), którą zgodnie ze ścieżką legislacyjną przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu. Według założeń tzw. mała ustawa ma jeszcze w 2016 r. wejść w życie, zaś do końca 2016 r. powstanie projekt dużej ustawy, regulującej pozostałe obszary wymienione w Białej Księdze Innowacji.

More

Rynek

57

System d-rover oferowany przez firmę igus łączy się z suwnicami RTG, umożliwiając bezpieczną transmisję danych z dużą prędkością – nawet 10 Gb/s jednym naciśnięciem przycisku.

More

58
Rewolucja przemysłowa z garażu

Nowa fala rewolucji przemysłowej to nie tylko rewolucja technologiczna – to wręcz rewolucja mas. Indywidualni wytwórcy skutecznie pokazują wielkim korporacjom, jak stworzyć nowy produkt bez konieczności ponoszenia milionowych inwestycji, a giganci rynkowi już zaczynają eksperymentować z produkcją rodem wprost z garażu.

60

Określenie Przemysł 4.0 oznacza przenikanie się produkcji i technologii informatycznych w nowoczesnych fabrykach, umożliwiające powstawanie nowych form wytwarzania dóbr. W ten trend doskonale wpisują się rozwiązania mechatroniczne firmy SCHUNK.

More

62

Na rynku dostępna jest seria bardzo precyzyjnych czujników ciśnienia ABP firmy Honeywell. Są to czujniki z materiałem piezorezystywnym – dwutlenkiem krzemu. Każde urządzenie tej serii ma wbudowany wzmacniacz sygnału wyjściowego, a do kluczowych zalet należą niski pobór prądu oraz możliwość pracy w temperaturze i wilgotności o szerokim zakresie.

More

64

Firma Astech GmbH, reprezentowana w Polsce przez spółkę AP Automatyka, jest producentem bezkontaktowych czujników różnych wielkości stosowanych w przemyśle. Zakład zlokalizowany w mieście Rostock w Niemczech produkuje urządzenia do bezkontaktowego pomiaru prędkości liniowej, długości, przemieszczenia, drogi, dystansu, pozycji, szerokości i koloru.

More

66

Każda maszyna jest na swój sposób wyjątkowa, ale większość z nich ma jedną wspólną cechę: nie mogą działać bez energii elektrycznej. Dlatego właśnie zasilacze 24 V montowane w szafach sterowniczych odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu prawidłowego działania instalacji. Czwarta generacja zasilaczy QUINT POWER firmy Phoenix Contact może być łatwo dostosowana do istniejących warunków i skonfigurowana tak, aby zapewnić niezawodne zasilanie każdego systemu i każdej maszyny.

More

68

IO-Link spełnia wszystkie wymagania stawiane interfejsom. Protokół jest ujednolicony dla szerokiej grupy producentów i wspierany przez szereg zaawansowanych narzędzi, w tym tablety i smartfony. Znany już jako „USB dla automatyzacji” IO-Link jest więc bezpiecznym wyborem podczas prac nad standaryzacją technologii zgodnych z założeniami Przemysłu 4.0.

More

70

W dzisiejszych czasach wizyjna kontrola jakości oraz identyfikacja wyrobów na linii produkcyjnej stały się integralną częścią procesów przemysłowych. Systemy wizyjne nie są już tylko budowane przez wyspecjalizowane firmy integratorskie, ale coraz częściej są wdrażane przez obsługę techniczną i działy utrzymania ruchu w fabrykach. Aby było to możliwe, potrzebne jest oprogramowanie, które nie wymaga wiedzy programistycznej i jest intuicyjne w obsłudze. Właśnie do takich zadań MVTec Software GmbH, producent jednych z najpotężniejszych bibliotek wizyjnych HALCON, stworzył oprogramowanie MERLIC.

More

72
Boom na roboty przemysłowe trwa. World Robotics Report 2016

Prognozy dotyczące światowego rynku robotów są bardzo optymistyczne. Międzynarodowa Federacja Robotyki (IFR) szacuje, że globalna sprzedaż robotów przemysłowych będzie wzrastać średniorocznie o 13% w latach 2017–2019. Z najnowszego raportu „World Robotics Report 2016” wynika również, że w okresie tym nastąpi przełom w dziedzinie współpracy ludzi i robotów, umożliwiający pracę robotów ramię w ramię z ludźmi, bez zabezpieczeń ochronnych, co wpłynie pozytywnie na wydajność i jakość produkcji.

Wydarzenia

76
Nowocześnie i energetycznie. Gorąca odsłona targów Energetab

750 wystawców reprezentujących 22 kraje Europy oraz Azji i 20 000 gości – tak w skrócie przedstawia się podsumowanie tegorocznych, 29. Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich Energetab. Na największym ogólnopolskim spotkaniu branży energetycznej, odbywającym się u stóp Dębowca i Szyndzielni, zaprezentowano zarówno sprawdzone już rozwiązania, jak i nowinki. Przedstawiane urządzenia, maszyny i technologie łączyło jedno słowo: nowoczesność.

82

W tym roku Wrocław to nie tylko Europejska Stolica Kultury, ale także po raz kolejny stolica najnowszych technologii. 12 i 13 października 2016 r. w stolicy Dolnego Śląska odbyła się trzecia edycja konferencji rozproszonej „Fabryka Przyszłości – w drodze do Przemysłu 4.0”. To nowatorskie przedsięwzięcie jest organizowane przez cztery wiodące firmy w dziedzinie nowych technologii produkcji: Balluff, Fanuc, Lapp Kabel i Wago.

More

84

Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Technologii Przemysłowych Hannover Messe w Niemczech to najważniejsze na świecie targi przemysłowe. W 2017 r. krajem partnerskim Hannover Messe będzie Polska. Oficjalną umowę w tej sprawie podpisali 11 października 2016 r. w Warszawie polski wiceminister rozwoju Paweł Chorąży i Marc Siemering, wiceprezes Hannover Messe.

More

88

NürnbergMesse Group organizuje w Centrum Targowym w Norymberdze i na całym świecie ponad 120 specjalistycznych imprez targowych i kongresów, gromadząc rocznie ponad 30 000 wystawców. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 4 października 2016 r. w Warszawie, zaprezentowano portfolio kolejnych wydarzeń, na których nasze rodzime firmy, podobnie jak wszyscy zainteresowani nawiązaniem współpracy z uczestnikami poszczególnych imprez, mogą pojawić się jako wystawcy.

More

90

Zamierzona ekspansja Universal Robots (UR) na rynki Europy Środkowo-Wschodniej zaowocowała otwarciem regionalnego biura w Pradze. Nowa siedziba firmy to również w pełni wyposażone centrum szkoleniowe, zapewniające wsparcie dla partnerów i klientów.

More

92

W 2016 r. mija 15 lat od założenia polskiego oddziału niemieckiej firmy Turck Holding GmbH, tzn. Turck Sp. z o.o. z siedzibą w Opolu. Firma Turck należy do światowej czołówki dostawców komponentów automatyki przemysłowej. Jej polskim przedstawicielstwem od początku i z doskonałym wynikiem kieruje Piotr Glinka. Firma rozwija się, odnosi sukcesy i z roku na rok ma coraz lepsze wyniki finansowe.

More

94
Biblioteka

96
Współpraca

Ludzie

98
Piotr Dziekański, Parker Hannifin Sales Poland Sp. z o.o.