Number 4/2016

Monitoring i zarządzanie zużyciem mediów

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    10.00 zł

  • Wersja PDF

    10.00 zł

6
Z branży

14
Produkty

Rozmowa

22

O benchmarkingu jako motywacji do działania, walce poprzez ochronę własnej myśli technicznej, determinacji w podążaniu do wybranego celu oraz o zaletach łączenia pasji z pracą z Witoldem Lewandowskim, właścicielem firmy Radwag rozmawia Sylwia Batorska.

More

Technika

28

Automatyczny system gospodarki wodnej stał się już standardem w przedsiębiorstwach produkcyjnych wykorzystujących wodę oraz przedsiębiorstwach wodno-kanalizacyjnych. Dla tych ostatnich podmiotów ważny jest również sprawny dostęp do informacji z bardzo rozległej infrastruktury.

More

36

23 lutego 2016 r. rząd przyjął projekt ustawy o efektywności energetycznej. Nowa ustawa zapewni pełne wdrożenie dyrektywy unijnej, która zobowiązuje państwa członkowskie UE do osiągnięcia określonego poziomu oszczędności energii w terminie do końca 2020 r. Stąd potrzeba podjęcia działań mogących zapewnić poprawę efektywności energetycznej w przedsiębiorstwie.

More

40

Rynek oferuje wiele różnorodnych rozwiązań do opomiarowania i monitoringu zużycia energii elektrycznej. Jednym z nich jest system S-Monitoring, przeznaczony do stopniowego wdrażania. Jego instalacja nie rujnuje budżetu firmy, a zużycie energii elektrycznej monitorowane jest już od momentu podłączenia liczników.

More

42

Oszczędność mediów i zwiększona produktywność nie wykluczają się. Pierwszym krokiem ku oszczędności jest dokładna wiedza o tym, w jaki sposób, kiedy i gdzie energia jest zużywana. System APROL EnMon firmy B&R umożliwia ciągły monitoring zużycia energii i innych mediów.

More

44

by realizować zadania poprawiające efektywność energetyczną nie wystarczy już tylko pomiar parametrów mediów energetycznych, lecz należy w sposób ciągły aktywnie nimi zarządzać. Jest to jednoznaczne z usługami monitoringu mediów energetycznych.

More

46

Operatorzy instalacji potrzebują przyrządów pomiarowych, które są wszechstronne i ekonomiczne. Firma Wika, specjalnie z myślą o tego typu wymaganiach, opracowała serię uniwersalnych przetworników procesowych służących do pomiaru ciśnienia. Model UPT-2x, oprócz swojej głównej funkcji, potrafi też mierzyć poziom i objętość zawartości zbiornika.

More

48
Analizatory energii elektrycznej

Najprostsze liczniki dostarczają zazwyczaj tylko informacji o ilości zużytej energii. Dzięki nowoczesnym analizatorom uzyskuje się szeroki wgląd do informacji o zużytej energii i jej jakości, co znacznie ułatwia optymalizowanie procesów i podejmowanie właściwych decyzji w celu obniżenia kosztów.

Przegląd sprzętu i aparatury

50

Sterowniki PLC to podstawowe elementy systemów sterowania w automatyce przemysłowej. Stosowane są od wielu lat, a fakt, że bazują na mikroprocesorach i mikrokontrolerach sprawia, że ewoluują wraz z rozwojem cyfrowego przetwarzania danych.

More

Prawo i Normy

57

Od 20 kwietnia 2016 r. wchodzi w życie pakiet dyrektyw UE, bardzo istotnych dla producentów wyrobów przemysłowych. Wprowadzenie nowych regulacji odbywa się w ramach działań mających na celu poprawę funkcjonowania prawodawstwa dotyczącego jednolitego rynku towarów w UE. Wymagania nałożone przez pakiet wyrównawczy można podzielić na już istniejące i całkowicie nowe.

More

Aplikacje

60

Kaliska Spółdzielcza Grupa Producentów Mleka (OSM Kalisz) wdrożyła na początku tego roku kompleksowy system transportu, paletyzacji, pakowania i składowania produktów. To obecnie jedno z najnowocześniejszych tego typu rozwiązań w całej branży mleczarskiej w Polsce.

More

Rynek

63

Nowy moduł IO-Link Master systemu rozproszonego POINT I/O oraz szeroka gama czujników z obsługą IO-Link to kolejna odpowiedź Rockwell Automation na potrzeby budowy nowoczesnych i wydajnych maszyn. Udoskonalone czujniki upraszczają konfigurację, monitorują stan maszyny oraz przesyłają dane i informacje diagnostyczne w czasie rzeczywistym poprzez ustandaryzowany protokół komunikacyjny IO-Link.

More

64

Od ponad 30 lat firma SCHUNK ustanawia standardy w dziedzinie automatyzacji produkcji. W duchu pionierstwa i doskonałości podejmuje najbardziej skomplikowane wyzwania i poszukując nowych rozwiązań, kreuje przyszłość systemów chwytakowych. Innowacyjne i solidne rozwiązania zapewniają niezawodność systemów i aplikacji.  

More

67

Konstruktorzy aparatury rozdzielczej i sterowniczej muszą polegać na aktualnych, kompleksowych i przejrzystych informacjach o produktach. Nowa aplikacja Rittal Chiller App zapewnia użytkownikom łatwość wyboru za pomocą smartfonu.

More

68

Specjalista w dziedzinie tworzyw sztucznych w ruchu, firma igus połączyła swoje trybologicznie zoptymalizowane nakrętki śrub napędowych ze śrubami napędowymi z twardo anodowanego aluminium. System dryspin z asymetryczną geometrią śruby napędowej nie tylko może być obsługiwany bez smarowania i konserwacji, ale również oszczędza ponad 60 % ciężaru. 

More

69
Iglidur F2

Iglidur F2 to materiał polimerowy odprowadzający ładunki elektrostatyczne, odpowiedni do stref ESD. Nadaje się do zastosowań, w których musi być zagwarantowana antystatyczność, m.in. dla łożysk ślizgowych; może być również dostępny jako wałek obrabialny z magazynu.

70

Złącza fotowoltaiczne to dość newralgiczny element instalacji. Od ich niezawodnego działania zależy bezawaryjność całej instalacji. Oprócz samego stopnia ich doskonałości dochodzi tu także czynnik ludzki, gdyż instalator musi we właściwy sposób zamontować je na przewodzie. Dlatego też duże znaczenie ma łatwość podłączania.

More

72

Transtecno to znana włoska marka przekładni, która jest obecna na polskim rynku już od dekady. Przez ten okres przekładnie mechaniczne Transtecno sprawdziły się w wielu wymagających aplikacjach.

More

Wydarzenia

74

Ponad 40 nowych wystawców, większa liczba gości, spotkania biznesowe będące dobrym prognostykiem na przyszłość – to tylko niektóre wnioski płynące z 22. edycji targów Automaticon. Tradycyjnie w centrum EXPO XXI nie mogło zabraknąć zarówno nowinek technicznych, jak i  sprawdzonych rozwiązań oraz silnej reprezentacji robotów, które powoli coraz mocniej wpisują się w charakter wydarzenia i – co najważniejsze – w naszą rzeczywistość przemysłową. 

More

82
Złote Medale rozdane

Złoty Medal Międzynarodowych Targów Automatyki i Pomiarów Automaticon to jedno z najwyżej cenionych polskich wyróżnień w branży automatyki przemysłowej. Przyznawany jest od 1997 r. Podczas tegorocznej, 22. edycji Automaticonu komisja konkursowa uhonorowała Złotymi Medalami sześć najbardziej wyróżniających się produktów spośród prezentowanych podczas targów.

84
Embedded World 2016

Targi Embedded World od lat pod koniec zimy gromadzą w Norymberdze twórców i dostawców systemów wbudowanych. W tym roku wśród wystawców dominowali producenci komputerów przemysłowych, a dwoma najbardziej popularnymi tematami, poruszanymi w trakcie rozmów z gośćmi, były Internet Rzeczy oraz motoryzacja.

86

W połowie marca Kielce gościły profesjonalistów związanych m.in. ze światem pneumatyki oraz zrobotyzowanego spawania, których stolica województwa świętokrzyskiego zgromadziła na IX Targach Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań Pneumaticon oraz XI Międzynarodowych Targach Technologii i Urządzeń dla Spawalnictwa Spawalnictwo. Towarzyszyły im także inne wydarzenia skierowane do branży przemysłowej.

More

88

Międzynarodowe Targi Automatyki i Mechatroniki AUTOMATICA to wydarzenie o światowym zasięgu i renomie, prezentujące bogatą ofertę z zakresu automatyki, mechatroniki, robotyki, linii montażowych, systemów i urządzeń. Targi odbędą się po raz siódmy w dniach 21– 24 czerwca 2016 r., tradycyjnie na monachijskich terenach targowych Messe München. Topowymi tematami tegorocznej imprezy będą: współpraca człowiek-robot, Przemysł 4.0 i roboty usługowe.

More

140
Trendy w przemyśle budowy maszyn. Targi FMB 2016

Targi FMB skupiają konstrukto­rów tworzących produkty i za­opatrzeniowców i prezentują całe spektrum komponentów dostawców przemysłu budowy maszyn i urządzeń, wraz z po­wiązanymi usługami i liderami na rynku technologii napędów, sterowania, montażu i obsługi.

90
Przemysł przyszłości. Konferencja Industry 4.0

Jak powinna wyglądać produkcja przemysłowa przyszłości? Jakich technologii potrzebujemy? Jak maszyna i człowiek mogą skutecznie współdziałać? Odpowiedzią na te pytania jest Industry 4.0!

91
Biblioteka

92
Współpraca

Ludzie

94
Slavoj Musilek, Universal Robots