Number 5/2016

Kontrola jakości produkcji

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    10.00 zł

  • Wersja PDF

    10.00 zł

6
Z branży

14
Produkty

Rozmowa

22

O strategii ukierunkowanej na rozwój przedsiębiorstwa, potrzebie korespondowania z realnymi potrzebami rynkowymi i rosnącej świadomości klientów, szacujących koszty pod względem opłacalności w dłuższej perspektywie, rozmawiamy z Tatianą Perczak-Szanowską, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w firmie WIKA Polska.

More

Technika

28

Technologie wizyjne coraz częściej znajdują zastosowanie do kontroli jakości, czyli sprawdzania zgodności produktu z projektem, w tym wymiarowej, wykonawczej oraz zgodności cech. Firmy, które nie wykorzystują wizyjnej kontroli procesów zazwyczaj nie znają możliwości technologii wizyjnych lub mają złe doświadczenia z wdrożeniami niedopracowanych systemów wizyjnych.

More

35

Jeden z czołowych producentów kamer do systemów wizyjnych Teledyne Dalsa przedstawił ostatnio dwie nowości ze swojej oferty – kamery Genie Nano i Linea.

More

36

Formy są elementami podlegającymi zużyciu i w związku z tym muszą przechodzić regularne przeglądy i regeneracje. Kontrola narzędzi bardzo często zależy od doświadczenia poszczególnych pracowników, ręcznych notatek lub planowanych liczb z systemu ERP, które nie są dostępne dla wszystkich lub które nie są dokładnie monitorowane. Optymalne wykorzystanie form wtryskowych zapewnia system Mold-ID, który pozwala na skuteczne śledzenie form wtryskowych wyposażonych w nośnik RFID.

More

38

Nowe czujniki wizyjne SBSI pozwalają na uproszczenie pracy z przetwarzaniem obrazu w zastosowaniach przemysłowych, a intuicyjna konfiguracja czyni je łatwymi w użyciu, nawet bez specjalistycznej wiedzy. Dostępne są one w dwóch wersjach: jako czytniki kodów (SBSI-B) dla kodów 1D/2D oraz jako czujniki do detekcji obiektów (SBSI-Q) do prostych zadań kontroli jakości. Mają zintegrowaną optykę oraz oświetlenie, natomiast w zależności od modelu różnią się długością ogniskowej i polem widzenia oraz kolorem oświetlenia.

More

Przegląd sprzętu i aparatury

40

Czujniki optoelektroniczne to grupa sensorów, które zyskują coraz większą popularność w różnych zastosowaniach przemysłowych. Urządzenia te znajdziemy w branży motoryzacyjnej, w firmach zajmujących się produkcją maszyn i urządzeń, produkcji spożywczej, transporcie i logistyce, przy produkcji farmaceutycznej, elektronicznej i elektrotechnicznej. Różnorodne czujniki fotoelektryczne są także stosowane jako istotne elementy systemów bezpieczeństwa.

More

49

Standardowe czujniki fotoelektryczne z serii R2 i R3 robią wrażenie ze względu na swoją niezwykle małą obudowę. Seria R2 wyjątkowo małych czujników z możliwością montażu M2 to wspaniałe rozwiązanie pozwalające maksymalnie oszczędzać miejsce, zaś seria małych czujników R3 zapewnia również możliwość standardowego montażu M3.

More

50

Q4X to oznaczenie zarezerwowane dla czujników laserowych, cechujących się wyjątkową wytrzymałością i przeznaczonych do pracy w szczególnie trudnych warunkach przemysłowych.

More

RYTRO 2016

52
Automatyka w zarządzaniu energią i środowiskiem

Już po raz 20. Konferencja Automatyków w Rytrze będzie pełnić rolę integracyjnej imprezy automatyków z różnych środowisk. Tradycyjnie hotel Perła Południa będzie miejscem, w którym spotkają się pracownicy naukowi uczelni technicznych, projektanci, dostawcy i użytkownicy urządzeń i systemów automatyki.

55

Firma Technokabel SA w swojej działalności kładzie duży nacisk na doskonalenie procesów wytwarzania i wprowadzanie nowych produktów do oferty.

More

56

Obecna na rynku od ponad 35 lat niemiecka firma Beckhoff Automation dostarcza rozwiązania automatyki stosowane w szerokim zakresie aplikacji: od pojedynczych maszyn, przez wieloosiowe centra obróbcze, po systemy automatyki budynkowej. Wszystkie produkty charakteryzuje modułowość, skalowalność i uniwersalność zastosowań. Dlatego też znajdują one zastosowanie w każdej gałęzi przemysłu, w inteligentnych budynkach, a nawet specjalizowanych instalacjach, jak np. systemy estradowe czy teatralne.

More

60

Ostatnia dekada to dla Danfoss Drives coroczny wzrost obrotów w sprzedaży napędów elektrycznych niskiego napięcia. Ostatni rok to też decyzja firmy Danfoss o przejęciu konkurenta rynkowego, firmy VACON i stworzenia dostawcy o największym udziale rynkowym sprzedaży przetwornic częstotliwości niskiego napięcia w Europie i Polsce. Decyzja pozwala na istotne poszerzenie oferty produktowej dla klientów i dalsze umacnianie pozycji na rynku polskim. Rezultat to budowa w Polsce liczącego ponad 20 osób zespołu wyspecjalizowanego w technice napędowej.

More

61

Na serię tyrystorowych sterowników mocy JUMO składają się aktualnie trzy niezależne wersje urządzeń: znane już na rynku typ TYA-201 do pracy w układzie jednofazowym oraz typ TYA-202 dla oszczędnościowych układów trójfazowych. Nowość stanowi wykonanie w wersji TYA-203, które jest pełnowartościowym trójfazowym sterownikiem mocy.

More

62

Przepływomierze masowe Coriolisa (Micro Motion) mają wiele zalet przy stosowaniu w gazownictwie. Pozwalają na bardzo dokładne dwukierunkowe pomiary przepływu gazu, a jednocześnie nie wymagają odcinków prostoliniowych.

More

66
Bezprzewodowy pomiar temperatury

Coraz większa popularność systemów typu smart metering oraz network sensor generuje wzrost zapotrzebowania na czujniki służące komunikacji bezprzewodowej. Spółka Limatherm Sensor – nowoczesny, dynamicznie rozwijający się producent przemysłowych czujników temperatury – wychodzi naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, oferując rozwiązania w zakresie bezprzewodowego pomiaru temperatury.

68

Zakłady Automatyki POLNA SA w Przemyślu proponują sprawdzone rozwiązania konstrukcyjne zaworów przeznaczonych do stosowania w warunkach zagrożenia kawitacją i przepływem dławionym, gwarantujących ponadto niski poziom generowanego hałasu.

More

70

Skamer-ACM to firma, która za podstawowy cel swojego istnienia przyjęła pomoc wszystkim potrzebującym w prawidłowym wdrażaniu automatyki. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu firma podejmuje się wszelkich zadań związanych z kompleksową realizacją instalacji pomiarów i automatyki przemysłowej – od najprostszych, pojedynczych pomiarów do najbardziej złożonych i rozbudowanych, wymagających zastosowania sterowania rozproszonego.

More

72

Nowa platforma sprzętowa separatorów Ex serii IMX firmy Turck to innowacje w pięciu dziedzinach: kompaktowość, szybkość, dokładność, bezpieczeństwo i globalność.

More

74

Unia Europejska nakłada kolejne obostrzenia na stosowanie heksafluorku siarki (SF6). Od 2017 r. przedsiębiorstwa energetyczne, których urządzenia i sieci wymagają do swojej ochrony heksafluorku siarki, czyli gazu cieplarnianego, będą musiały spełniać wymagania zaostrzonych norm. Taka sytuacja sprawia, że z nowymi zadaniami będą musiały zmierzyć się także branże pokrewne.

More

Prawo i Normy

76

20 kwietnia 2016 r. wszedł w życie pakiet dyrektyw UE, bardzo istotnych dla producentów wyrobów przemysłowych. Wprowadzenie nowych regulacji odbywa się w ramach działań mających na celu poprawę funkcjonowania prawodawstwa dotyczącego jednolitego rynku towarów w UE. Wymagania nałożone przez pakiet wyrównawczy można podzielić na już istniejące i całkowicie nowe.

More

Aplikacje

80

Wśród wielu projektów zrealizowanych przez firmę Bosch Rexroth Polska z dziedziny inżynierii lądowej i wodnej znalazł się unikatowy projekt napędu mostu zwodzonego w mieście Kłajpeda na rzece Dané (Litwa). Założenia techniczne do projektu napędu mostu zostały opracowane przez firmę Kelprojektas z Kowna, będącą głównym projektantem całego obiektu.

More

Rynek

82

Od 2014 r. w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP trwały prace nad stworzeniem pierwszego polskiego centrum wytwórczego do technologii addytywnych (druku 3D) spełniającego standardy przemysłowe. W czasie dwóch lat został opracowany model, a na jego podstawie gotowa maszyna (fot. 1) pracująca w technologii FDM – produkcja na bazie nakładania cienkich włókien termoplastycznego polimeru. Aktualnie FORIND 500 przechodzi procedurę nadawania znaku CE.

More

84

Rosnące wymagania „czystości” energii elektrycznej pobieranej przez układy falownikowe oraz potrzeba zwrotu energii do sieci doprowadziły do skonstruowania przetwornicy częstotliwości Vacon NXC z aktywnym mostkiem prostowniczym. 

More

86

Awarie systemów spowodowane wyładowaniami atmosferycznymi, jak i przepięciami są dosyć powszechne. Nowa rodzina produktów firmy Phoenix Contact, na którą składają się kompleksowe urządzenia zabezpieczające zapewnia skuteczną ochronę właśnie przed takimi niepożądanymi zjawiskami.

More

90

Precyzja, szybkość i niezawodność to kluczowe czynniki decydujące o efektywności aplikacji zrobotyzowanych. Rosnące wymagania związane z dokładnością w aplikacjach przenoszenia i montażu oraz konieczność miniaturyzacji w elektronice, fotowoltaice czy aplikacjach optycznych z jednej strony i presja ekonomiczna z drugiej, wymagają zastosowania coraz bardziej precyzyjnych i dynamicznych układów pick&place.

More

92

Ostatni okres dla firmy Relpol to intensywne budowanie świadomości klientów, że technologia przekaźnikowa przechodzi swój renesans. Przez wiele lat przekaźniki kojarzone były z elementami sterowniczymi lub produktami wyspecjalizowanymi do pełnienia swych standardowych funkcji dla energetyki zawodowej oraz przemysłu. Czas pokazuje, że znajdują one coraz szersze zastosowanie i konieczna jest zmiana w postrzeganiu tego produktu.

More

95

Na rynku nie ma dziś zbyt wielu produktów, które potrafią się utrzymać pod taką samą marką przez 25 lat. O wiele rzadziej zdarza się to w segmencie automatyki przemysłowej. Do takich wyjątków można zaliczyć SCADA system PROMOTIC, który z dumą nawiązuje do swojej „prehistorii”, kiedy działał jeszcze na platformie MS-DOS a słowo Windows w kontekście informatyki było znane tylko garstce fachowców.

More

96

W 1999 r., pod hasłem „w końcu nieskończone możliwości„, Rittal wprowadził na rynek system szaf sterowniczych TS 8 – takie były początki. Dzisiaj ta będąca podstawą modułowego systemu „Rittal – The System.” szafa szeregowa jest światowym standardem technologii szaf sterowniczych w niemal wszystkich branżach. Po wyprodukowaniu 10 milionów egzemplarzy TS 8 uważa się za najpopularniejszy system szaf sterowniczych na świecie.

More

98

Zawory regulacyjne stosowane są już od prawie stu lat. Zasadnicza konstrukcja niewiele się zmieniła. Rozwój konstrukcji regulatorów polega na dodawaniu dodatkowych elementów w celu wyeliminowania kawitacji, zmniejszenia erozji i obniżenia hałasu.

More

Wydarzenia

102

Tegoroczne targi szeroko pojętej dziedziny ICT CeBIT odbywały się od 14 do 18 marca 2016 r. na terenach wystawienniczych Deutsche Messe w Hanowerze, gdzie zaprezentowało się 3300 wystawców z 70 krajów. Zgodnie z tradycją każda edycja targów ma kraj partnerski – w tym roku była nim Szwajcaria.

More

106

Co dwa lata do Düsseldorfu przyjeżdżają wszyscy, którzy zainteresowani są szeroko pojętą branżą drutów, kabli i rur. Przybywają tu, aby uczestniczyć w odbywających się równolegle dwóch targowych wydarzeniach – targach wire&Tube. Od wielu lat z roku na rok obie imprezy się rozwijają i umacniają swoją światową wiodącą pozycję w obu sektorach. Ostatnia targowa edycja jest ewidentnym potwierdzeniem rosnącego znaczenia i zainteresowania tymi wydarzeniami.

More

110
Biblioteka

112
Współpraca

Ludzie

114
Dawid Goiński, Jumo