Number 10/2017

Przemysł 4.0

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15.00 zł

  • Wersja PDF

    15.00 zł

8
Z branży

16
Produkty

Rozmowa

24
Innowacje w służbie bezpieczeństwa. 25 lat firmy Elokon w Polsce

O początkach działalności firmy Elokon w Polsce, nowoczesnych systemach bezpieczeństwa i ich roli w realizacji założeń Przemysłu 4.0, a także o wadze audytu bezpieczeństwa i rosnącej świadomości odbiorców rozmawiamy z Mariuszem Głowickim, dyrektorem operacyjnym i członkiem zarządu Elokon Polska.

Temat numeru

28

Nie da się ukryć, że na naszych oczach odbywa się czwarta rewolucja przemysłowa. W odróżnieniu od poprzednich, rewolucyjnych zmian w przemyśle, tym razem implementowane nowatorskie rozwiązania cechują się ogromną różnorodnością. Łączy je tylko wspólna idea – maksymalne wykorzystanie sensorów i zbiorczego przetwarzania danych, by jak najbardziej zwiększyć wydajność produkcji, obniżyć jej koszty i usprawnić logistykę. Jak to wszystko wygląda w praktyce? Z przeprowadzonych analiz wynika, że sytuacja rysuje się dosyć ciekawie.

More

40

Według firmy Bosch Rexroth, czołowego specjalisty w dziedzinie napędów i sterowania, możliwość wykorzystania przez producentów potencjału Internetu Rzeczy i szybkiego przejścia do Przemysłu 4.0 staje się rzeczywistością. 

More

42

Wdrożenie robotów współpracujących może przełożyć się na poprawę efektywności i procesów produkcyjno-magazynowych oraz bezpieczeństwa pracowników.

More

46

Adaptacyjność, elastyczność i komunikacja OPC-UA to jedne z podstawowych cech Przemysłu 4.0 typowych dla jednostek chwytaków stosowanych przy montażu bloku silnika w przemyśle motoryzacyjnym. Firma Festo wykorzystuje te cechy, aby odpowiedzieć na największe wyzwania stawiane przez koncepcję Przemysłu 4.0, takie jak dynamiczny montaż w ramach systemu poddawanego ustawicznym zmianom.

More

48
Więcej danych i optymalizacja. Skalowalność w IIoT

Zakład przemysłowy to o wiele więcej niż suma jego części składowych, czyli maszyn, instalacji i infrastruktury. Działa wydajnie tylko wtedy, gdy sprawnie pracują wszystkie części składowe. Im większy zakład, tym więcej wysiłku wymaga utrzymanie jego ciągłej sprawności i osiągnięcie zadowalającej wydajności, ale jednocześnie większe jest pole do jej zwiększania dzięki rozwiązaniom z zakresu Przemysłowego Internetu Rzeczy.

50

Kluczową rolę w technicznej realizacji aplikacji z zastosowaniem robotów odgrywają czujniki bezpieczeństwa. Aby spełnić wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego ich zestawu.  

More

Przegląd sprzętu i aparatury

52

Roboty przemysłowe od lat świetnie sprawdzają się w niektórych dziedzinach przemysłu. Branże takie jak motoryzacja i produkcja elektroniki nie mogłyby już bez nich funkcjonować. Jednakże robotyzacja

fabryk innego rodzaju nie przebiega tak samo szybko. Jeszcze do niedawna typowy robot  przemysłowy nie mógł samodzielnie zastąpić człowieka w przeważającej liczbie operacji wykonywanych w zakładach przemysłowych. Teraz, wraz z dynamicznym rozwojem czujników, inteligentnych systemów oraz popularyzacją robotów współpracujących, opisana sytuacja się zmienia. Roboty przemysłowe z powodzeniem można zastosować w coraz to nowszych rodzajach aplikacji.

More

58

Wszechobecna digitalizacja coraz częściej wkracza do nowoczesnych fabryk, gdzie produkcja i technologie informatyczne wzajemnie się przenikają. Postępujący rozwój w dziedzinie produkcji i wytwarzania stawia nowe wyzwania w zakresie procesów produkcyjnych – ich wydajności, elastyczności i automatyzacji. Trend tworzenia inteligentnych fabryk i wprowadzania w życie założeń Przemysłu 4.0 niekiedy sprawia wrażenie, że zalety mechatroniki można wykorzystać jedynie dokonując radykalnej zmiany w automatyzacji produkcji. Inżynierowie i konstruktorzy coraz częściej doceniają jednak potencjał elementów mechatronicznych i z sukcesem je stosują.

More

62

Dla kierowcy czekającego na zielone światło ruchliwe skrzyżowanie w sercu miasta wygląda jak każdego innego poranka. Nie zdaje on sobie sprawy, że znajduje się w samym środku placu budowy, a raczej tuż nad nim. Kilka metrów niżej przez ciemności przebijają się oślepiające strugi światła paraliżujące podziemnych „mieszkańców”. Obiektyw kamery transmituje obraz mokrych, popękanych ścian do znajdującego się na zewnątrz operatora wpatrzonego w ekran podczas sterowania robotem. Nie jest to scena z filmu science fiction ani z horroru, ale współczesna codzienność konserwacji kanałów. Do sterowania kamerą, obsługi funkcji narzędzi oraz napędu kołowego służą silniki firmy Faulhaber.

More

66

Firma KUKA, wprowadzając na rynek robota LBR iiwa, stworzyła podwaliny nowej współpracy człowieka z robotem w erze Przemysłu 4.0. Mowa o bezpośredniej i bezpiecznej współpracy bez zabezpieczeń ochronnych. Robot LBR iiwa, będący częścią Smart Factory, dzięki technologii wysokiej czułości potrafi uczyć się od człowieka, a dzięki połączeniu z chmurą może samodzielnie sprawdzać, optymalizować i dokumentować wyniki swojej pracy.

More

68

Historia firmy Zimmer Group rozpoczęła się tak jak wiele innych – od niewielkiej produkcji metodą niemal chałupniczą. Cel jednak od początku był ambitny: ekspansja globalna. Dziś firma jest symbolem innowacji i dostarcza szeroką gamę rozwiązań, m.in. z zakresu robotyki.

More

72

Współczesny przemysł coraz częściej sięga po tanie rozwiązania z dziedziny robotyki: ramiona robotyczne oraz lekkie manipulatory. Zastępują one człowieka tam, gdzie nie opłaca się inwestować w zaawansowane, pełnowymiarowe i kosztowne urządzenia. Przykład tego typu konstrukcji opracowanej przez firmę igus pokazuje, jak narodziła się i ewoluuje idea taniej, a dzięki temu bardziej dostępnej robotyzacji.

More

75

Automatyzacja procesu paletyzacji jest niezwykle istotna, zwłaszcza w przypadku potrzeby uzyskania płynności wytwarzania produktów na całej linii produkcyjnej. Ciągłe zwiększanie wydajności sprawia, że układanie przez pracownika detali na palecie na końcu linii, a następnie oczekiwanie na wózek widłowy, który przetransportuje dany ładunek w odpowiednie miejsce hali magazynowej, staje się nieopłacalne. W takiej sytuacji warto zainwestować we wspierającą te procesy robotykę.

More

76

Wiele dyskutuje się o scenariuszach produkcji przyszłości, tymczasem w firmie Stäubli przyszłość już teraz po cichu nabiera kształtu. W ramach pilotażowego projektu pracownicy fabryki pracują ramię w ramię z mobilnym, autonomicznym robotem HelMo. 

More

Prawo i Normy

78

Z uwagi na możliwość szerokiej interakcji sztucznej inteligencji z ludźmi projektowanie robotów i pojazdów autonomicznych rodzi szereg dylematów etycznych w różnych obszarach. Szczególnie istotnym problemem jest to, czy normy prawne powinny zezwalać, by docelowo sztuczna inteligencja przewyższyła ludzkie zdolności intelektualne, a jeśli tak, to czy jej wykorzystywanie w pewnych obszarach życia i działalności ludzkiej (np. administracja państwowa, policja, wymiar sprawiedliwości) nie powinno być zabronione.

More

Rynek

80

Jedną z kluczowych kwestii w produkcji maszyn jest efektywność energetyczna. Istnieją proste sposoby na zmniejszenie zużycia energii i osiągnięcie maksymalnej efektywności energetycznej. Specjalistą w tej dziedzinie jest Murrelektronik.

More

82

Większość instalacji i maszyn w sieciach produkcyjnych jest już połączona w sieć w ramach realizacji założeń projektu Przemysł 4.0, określanego również jako Przemysłowy Internet Rzeczy. W celu zapewnienia spójności danych i usług sieci produkcyjne są połączone z sieciami obejmującymi całą firmę (systemami biurowymi) oraz z Internetem. W przyszłości liczba sieci produkcyjnych połączonych w ten sposób będzie stale rosnąć.

More

87

Lika Electronic oferuje szeroki wybór enkoderów z certyfikatem ATEX. Serie IX58/IX58S/CX58/CX59, XC77, XAC77 oraz XAC77 FB zostały zaprojektowane z myślą o wszelkich krytycznych aplikacjach.

More

88

W kontaktach z klientami często spotykamy się ze stwierdzeniem, że montaż urządzenia bezpieczeństwa zawsze zmusza operatora do wykonywania dodatkowych, niepotrzebnych czynności, zmniejszając tym samym wydajność jego pracy. Tymczasem w większości przypadków udaje się uniknąć tego efektu. Gdy technika zabezpieczająca jest optymalnie dopasowana do sekwencji czynności wykonywanych przez użytkowników, zwiększa się przy okazji poziom bezpieczeństwa. Najnowsze systemy zabezpieczeń wyraźnie pokazują związek między ergonomią a bezpieczeństwem. Dodatkowo tendencja do używania bezkontaktowych urządzeń zabezpieczających także służy poprawie ergonomii. 

More

90

Linie opakowaniowe firmy WestRock bazują całkowicie na modelowaniu cyfrowym. Pozwala to na znaczne skrócenie czasu projektowania i realizacji zamówień.

More

92

Precyzyjna obróbka metalu wymaga wyposażenia obrabiarek w dokładną regulację temperatury medium chłodniczego. Jednocześnie chłodzenie powinno być efektywne energetycznie, niezawodne, umożliwiać elastyczne zastosowanie i łatwą konserwację. Takie wymagania Rittal zrealizował w projekcie całkowicie nowej generacji chillerów serii Blue e+. W rezultacie powstał system chłodzenia cieczy dla maszyn i procesów wyznaczający nowe standardy na rynku. 

More

94

Sieci przemysłowe stosowane wiele lat temu były zamkniętymi wyspami, często bez dostępu nawet do sieci korporacyjnej IT. Z czasem to się zmieniło i dziś nawet pojedyncze maszyny w obiekcie są dostępne w ramach struktury przedsiębiorstwa. Obecnie do tego celu stosuje się technologię VPN, którą ten artykuł przybliża w odniesieniu do zastosowań przemysłowych.

More

96

W pogoni za udoskonalaniem procesu nauczania matematyki i nauk ścisłych przez ostatnie pół wieku narzędzia edukacyjne ewoluowały od ołówków i kalkulatorów do komputerów osobistych i robotów. Narzędzia są gotowe, ale jak zachęcić studentów do nauki?

More

Aplikacje

98

Firma Nestlé zaplanowała optymalizację kosztów i nakładów pracy zgodnie z wymogami koncepcji Przemysłu 4.0 w należącym do niej zakładzie w Osthofen w Niemczech. W tym celu wdrożyła pilotażowy projekt oparty na dostarczonym przez B&R rozwiązaniu Orange Box. Spełnia ono wymagania związane z transformacją i pomaga starym zakładom zrobić ogromny krok naprzód na drodze ku efektywności inteligentnych fabryk.

More

Wydarzenia

102
Kolejny turniej piłkarski P+F Cup za nami

Miasto Opalenica gościło w lipcu drużyny uczestniczące w IV Mistrzostwach Polski Branży Automatyki Przemysłowej P+F Cup ’17. Na obiektach piłkarskich centrum treningowo-sportowego RemeSPORT, bazy pobytowej reprezentacji Portugalii podczas Euro 2012, rywalizowało 16 drużyn.

104

Wiodące badania zakładają, że do 2025 r. ilość danych na całym świecie wzrośnie dziesięciokrotnie do 163 zetabajtów (ZByte). Jednocześnie w nadchodzących latach wzrosną wymagania dotyczące niezbędnej infrastruktury i zapotrzebowanie na usługi centrów danych. O tym, a także o wydajności centrów danych przyszłości dyskutowali menedżerowie IT na branżowym spotkaniu Rittal w Stuttgarcie i w Monachium w ramach cyklu konferencji „Dni Praktyki IT Rittal”.

More

106
Biblioteka

108
Współpraca

Ludzie

110
Tatiana Perczak-Szanowska, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży WIKA Polska Sp. z o.o. sp. k.