Number 12/2018

Komunikacja i sieci przemysłowe. Oprogramowanie

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15.00 zł

  • Wersja PDF

    15.00 zł

6
Z branży

14
Produkty

Rozmowa

22

O rosnącym znaczeniu holistycznych rozwiązań, przełożeniu nowych technologii na funkcjonowanie firm, kluczu doboru partnerów technologicznych i recepcie na podwyżki cen energii elektrycznej rozmawiamy z Barbarą Wójcicką, prezesem i Wojciechem Znojkiem, dyrektorem generalnym i wiceprezesem firmy Sabur.

More

Temat numeru

28

Koncepcja programowania obiektowego pojawiła się w latach 60. ubiegłego wieku i od tego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością w środowisku informatyków. Większość współczesnych języków udostępnia je wprost lub jako opcjonalne rozszerzenie. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku aplikacji przemysłowych, których specyfika ogranicza tempo ewolucji sprzętu i metod programowania. Po części sprzyja temu także konserwatywne podejście niektórych producentów sprzętu, przez co brak jest odpowiednich narzędzi i ich standaryzacji. Trzecia wersja normy IEC 61131-3 stanowi próbę zmniejszenia dystansu między programistami IT a ich kolegami tworzącymi aplikacje dla PLC/PAC.

More

38

W coraz większej liczbie aplikacji przemysłowych odchodzi się od stosowania technologii magistrali obiektowych (Fieldbus) na rzecz sieci Ethernet. Planiści i projektanci systemów stają zatem przed zadaniem wyboru najodpowiedniejszych komponentów sieci. W infrastrukturze panele krosowe ułatwiają łączenie urządzeń zainstalowanych w sieci prosto, bezpiecznie i w uporządkowany sposób.

More

42

Trudno wyobrazić sobie obecnie zarządzanie siecią teleinformatyczną złożoną z kilkudziesięciu urządzeń aktywnych bez programu nadzorującego całą infrastrukturę. Monitorowanie i analiza stanu pracy sieci ethernetowej to podstawowe zadania osób odpowiedzialnych za utrzymanie infrastruktury. Oprogramowanie klasy NMS firmy Moxa pozwala łatwo i szybko konfigurować urządzenia wspierające protokół SNMP (nie tylko firmy Moxa) oraz monitorować ich parametry i pracę.

More

Przegląd sprzętu i aparatury

44

Niezwykle ważnym zadaniem automatyki przemysłowej jest sterowanie urządzeniami i procesami technologicznymi. Aby było to możliwe, potrzebne są komponenty realizujące te zadanie. Odpowiednie oprogramowanie komponentu jest w stanie uczynić go sercem całego systemu automatyki, które nadzoruje pracą danego urządzenia lub systemu. Oznacza to, że na podstawie informacji zbieranych przez różnego rodzaju czujniki jest on w stanie odpowiednio wysterować urządzenia wykonawcze, tak aby realizowały w sposób efektywny i optymalny zadania im powierzone.

More

53

Głównym celem stosowania automatyki przemysłowej są usprawnienie produkcji oraz procesów sterujących przez dobór odpowiednich urządzeń i komponentów, skonfigurowanie i wdrożenie nowego systemu, a także kontrola i nadzór procesów produkcyjnych. Przekłada się to na pracę integratorów automatyki przemysłowej, od których wymaga się montażu i komunikacji różnych urządzeń oraz integracji ich w jeden, spójny system automatyki. 

More

54

Sterownik kompaktowy PCD7. LRxx-P5 może realizować różnego rodzaju zadania, nie tylko w automatyce budynkowej czy aplikacjach BMS. W połączeniu z panelem operatorskim może niezależnie sterować także innymi instalacjami, jak węzły cieplne, przepompownie i różne rozwiązania stosowane w przemyśle oraz monitorować ich pracę.

More

Prawo i Normy

56

Uzyskanie patentu na innowacyjne rozwiązanie trwa zwykle kilka lat. Czas rozpatrywania zgłoszenia zależy od danego kraju i od dziedziny wynalazku. Lawinowy wzrost liczby zgłoszeń w niektórych dziedzinach powoduje wydłużenie czasu oczekiwania na badanie merytoryczne, jak również na decyzję o udzieleniu patentu. 

More

Rynek

58

Flagowy chwytak SCHUNK ma dwie nowe wersje: pyłoodporną oraz certyfikowaną do użytku w atmosferze wybuchowej (ATEX).

More

61

Firma SCHUNK wprowadziła do chwytaka współpracującego SCHUNK Co-Act EGP-C dodatkowe komponenty, dzięki którym gama jego zastosowań jest jeszcze szersza niż do tej pory. Narzędzia do uruchamiania i elastyczne dołączane palce zapewniają łatwiejsze nawiązanie współpracy chwytaków na linii człowiek–robot.

More

63

Trzy produkty Elesa+Ganter – dźwignie nastawne płaskie oraz uchwyty pałąkowe – zostały w ostatnich miesiącach nagrodzone za wzornictwo przemysłowe. 

More

64

Cyfrowy interfejs IO-Link ma zastosowanie niezależnie od wielkości aplikacji. Świetnie sprawdza się zarówno w przypadku skomplikowanych, jak i kompaktowych maszyn. Jego wykorzystanie zapewniło większą elastyczność i wydajność oraz łatwiejszą obsługę nowej serii szlifierek firmy Fives Giustina. Dzięki interfejsowi IO-Link oraz możliwości konfiguracji z centralnego poziomu sterowania zmiany formatu (elastyczne przezbrajanie – szybka zmiana narzędzi) oraz produktu są proste i osiągalne wyjątkowo szybko. Łatwość modyfikacji parametrów maszyny i rozwiązania diagnostyczne zapewniają większy komfort użytkowania. Współpraca firmy Balluff z włoskim producentem obrabiarek umożliwiła spełnienie wymagań Przemysłu 4.0.

More

66

Zimmer Group wciąż rozwija ofertę z myślą o usprawnieniu i ułatwieniu automatyzacji. Do urządzeń, które to gwarantują, należą chwytaki HRC (Human – Robot Collaboration) zapewniające łatwą integrację i proste użytkowanie.

More

69

Firma Zimmer Group i należący do niej ośrodek The Know-How Factory przedstawiły na targach Motek w Stuttgarcie, które są mekką przemysłu, nową linię chwytaków 5000 z oznaczeniem AL. 

More

70
Sprzedaż robotów przemysłowych podwoiła się w ciągu ostatnich 5 lat. Raport IFR 2018

Roboty przemysłowe są kluczowym elementem postępu w przemyśle wytwórczym. Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych w World Robotics Report w latach 2013- 2017 światowa sprzedaż robotów przemysłowych podwoiła się (wzrost o 114%) a prognozy na kolejne trzy lata (2018-2021) zakładają średni roczny wzrost sprzedaży na całym świecie na poziomie 14%. Dalszy wzrost robotyzacji będzie wspomagany przez cyfryzację produkcji, uczenie maszynowe oraz uproszczenia w programowaniu i obsłudze rozwiązań robotycznych.

Aplikacje

72

Tytany KUKA to prawdziwe giganty w świecie robotów przemysłowych. Te niezwykłe urządzenia, przeznaczone do podnoszenia i precyzyjnego przenoszenia nawet najcięższych ładunków, pracują wszędzie tam, gdzie człowiek i tradycyjne roboty przemysłowe nie dają sobie rady.

More

Wydarzenia

74
Systemy produkcyjne i technologie cyfrowe. Międzynarodowe targi BI-MU 2018

Od 9 do 13 października 2018 r. na terenach włoskiego centrum wystawowego fieramilano – Rho szerokie grono wystawców i zwiedzających gościło na 31. edycji Międzynarodowych Targów Obrabiarek do Obróbki Plastycznej, Obróbki Skrawaniem, Robotów, Automatyki i Technologii Przyrostowych BI-MU 2018. Tegoroczna targowa ekspozycja promowała znacznie szerszą ofertę produktów i usług, która obejmowała wszystkie rozwiązania związane z „fabryką przyszłości”. 

80
Biblioteka

81
Współpraca

Ludzie

82
Magdalena Jurek, Head of Digital Sales & Marketing Communication, Balluff